Sposoby montowania listew przypodłogowych

Sposoby montowania listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe to nie tylko doskonały sposób na wykończenia wnętrza, ale też ochronę ścian i podłóg przed uszkodzeniami. Jak jednak przystąpić do ich montażu? W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki i kroki, które pomogą Ci w tym zadaniu. Z naszym poradnikiem poradzisz sobie z montażem listew, bez względu na to, jak zaawansowana jest Twoje doświadczenie w majsterkowaniu i pracach remontowych.

Listwy przypodłogowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Listwy przypodłogowe są tym elementem, bez którego trudno mówić o estetycznym wykończeniu wnętrza. Stanowią rodzaj “wisienki na torcie” aranżacji, pozwalając zamaskować nie tylko kable, ale też szczeliny dylatacyjne czy inne niedoskonałości, powstałe podczas montażu podłogi. Dzięki temu, że stanowią rodzaj spójnika między ścianą a podłogą, przeciwdziałają gromadzeniu się w szczelinach nieczystości, a do tego chronią ściany podczas zmywania podłogi na mokro czy zamiatania.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych wariantów listew wykończeniowych, z którymi Twoja podłoga będzie perfekcyjnie dopracowana, estetyczna i spójna z projektem wnętrza. Do wyboru masz między innymi klasyczne listwy drewniane, drewnopodobne i MDF, listwy z takich tworzyw, jak PCV, poliuretan czy duropolimer, a także listwy z metalu (stal, aluminium), ceramika czy imitacja betonu. Słowem: możliwości jest naprawdę wiele, a Ty możesz dowolnie z nich korzystać, uzyskując pożądany efekt i podbijając charakter przestrzeni. Czytaj dalej, żeby przekonać się, jak położyć listwy przypodłogowe i naprawić te, które wymagają korekty.

Jak zamontować listwy podłogowe? Podstawowe wskazówki

Montaż listew przypodłogowych nie jest trudny, więc z powodzeniem poradzą sobie z tym zadaniem nawet mniej doświadczone osoby. Zazwyczaj listwy wykończeniowe mocujemy na trzy sposoby: za pomocą kołków rozporowych, kleju lub jednego z systemów pośredniego montażu na plastikowe czy metalowe klamry, choć możliwości jest więcej (na przykład montaż na magnesy). Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju listwy i podłoża, do jakiego muszą być one przytwierdzone. Oto, jak przeprowadzić mocowanie listew przypodłogowych:

  1. Listwy przypodłogowe PCV mocuje się za pomocą kołków rozporowych. Jedną ich część części przykręca się ściany, następnie chowa w jej komorze ewentualne przewody, a po ich ułożeniu – wpina się osłonę zakrywającą miejsca mocowania.
  2. Za pomocą klamer mocuje się do ściany odpowiednio wyprofilowane i wystarczająco elastyczne listwy, najczęściej MDF czy drewniane. Klamry powinny być rozmieszczone co mniej więcej 45 cm, a także w miejscach łączeń odcinków listew.
  3. Montaż na klej gwarantuje bardzo trwały efekt – zazwyczaj trudno jest usunąć przyklejoną do ściany i podłogi listwę bez ich uszkadzania. Czym przykleić listwy przypodłogowe drewniane lub z tworzywa? Służą do tego specjalne kleje, które znajdziesz chociażby w naszym sklepie – istotne jest, by zawsze kierować się wskazówkami podanymi przez producenta na opakowaniu. Uwaga: w przypadku tego sposobu montażu listew przypodłogowych, ściana musi być idealnie równa, a sama listwa – dość elastyczna, inaczej może dochodzić do miejscowego odklejania się elementu.
  4. Łączenie listew przypodłogowych ze ścianą i podłogą może być też znacznie prostsze – wystarczy wybrać takie samoprzylepne, posiadające od wewnętrznej strony taśmy klejące, ułatwiające zamocowanie na podłożu (na przykład listwy podłogowe styropianowe).

Zwróć uwagę na to, żeby łączenie listew przypodłogowych było estetyczne i równe. Do wycięcia narożników użyj piły ukośnej 45 stopni, a poszczególne odcinki listew drewnianych czy MDF łącz w taki sposób, by szczelina między nimi była pionowa. Nie zapomnij o uszczelnieniu, zabezpieczając wcześniej krawędzie spoiny za pomocą taśmy maskującej.

Sposoby montowania listew przypodłogowych

Jak naprawić listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe w Twoim mieszkaniu odchodzą od ściany? Bez większego trudu je naprawisz. Być może potrzebują dodatkowej klamry czy kołka rozporowego – w celu ich zamontowania zdejmij cały element i dopiero wtedy uzupełnij braki w systemie mocowania. Jeśli listwa była klejona oi odchodzi, możesz miejscowo użyć odpowiedniego kleju. Pamiętaj jednak, żeby mocować listwy na ścianie – podłoga może “pracować”. Upewnij się też, że listwa nie odkształciła się z czasem, na przykład pod wpływem wilgoci – jeśli tak, odcinek może wymagać wymiany.

Wymiary listew przypodłogowych

Zanim zabierzesz się za wykańczanie podłogi z użyciem listew przypodłogowych, pamiętaj o konieczności oszacowania odpowiedniej ich ilości. Zmierz w tym celu obwód pomieszczenia, odejmij wolne przestrzenie (na okna balkonowe, drzwi itd) i zaplanuj mały zapas na wypadek utraty materiału. Upewnij się też, że masz wszystkie niezbędne akcesoria i urządzenia (jak chociażby brzeszczot).

Sposoby montowania listew przypodłogowych

Montaż listew przypodłogowych może wydawać się zadaniem trudnym, ale w praktyce to wyzwanie, któremu podołają nawet mniej doświadczone osoby. Pamiętaj jednak: jeśli masz obawy, zawsze możesz skorzystać z usług fachowców, którzy mogą położyć listwy wykańczające na przykład łącznie z okładziną – panelami czy kafelkami.