Sklejka czy płyta OSB?

Sklejka czy płyta OSB?

Obydwa rodzaje płyt mają zbliżone właściwości i z powodzeniem wykorzystuje się je w budownictwie, do produkcji mebli lub w pracach wykończeniowych. Sięgają po nie profesjonaliści i amatorzy. Są jakościowe i stosunkowo tanie. Istnieją jednak między nimi pewne różnice, które w niektórych przypadkach mogą mieć kluczowe znaczenie.

Sklejka a płyta OSB – czym się różnią?


Sklejka, zwana inaczej dyktą, powstaje ze sklejonych ze sobą cienkich, sprasowanych warstw drewna (fornirów). Może być wykonana z różnych gatunków drewna np. iglastego lub liściastego. Najczęściej stosuje się drewno brzozowe, sosnowe lub olchowe, czasem również świerkowe, topolowe lub bukowe. Można również spotkać sklejkę z drewna egzotycznego. Klasę sklejki wyznacza gatunek drewna, z którego został wykonany jego wierzch. Wewnętrzne warstwy to zazwyczaj tańsze drewno np. jednowarstwowe płyty OSB. Zewnętrzna powierzchnia sklejki jest gładsza, bardziej płaska. Dykta jest mniej podatna na ściskanie czy rozciąganie w płaszczyźnie, niż płyta OSB, ale cechuje ją większa odporność na wilgoć.
Skrót OSB pochodzi z języka angielskiego i oznacza oriented strand board. Płyta OSB jest to drewnopochodna płyta kompozytowa o włóknach orientowanych. Do jej produkcji używa się długich, prostokątnych, wąskich wiórów drzewnych, zazwyczaj świerkowych bądź sosnowych, które są fabrycznie zlepiane syntetyczną żywicą. Następnie prasuje się je w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Płyta OSB nie posiada wad takich, z jakimi mamy do czynienia w przypadku drewna – pęknięć lub sęków.

Czy wiesz, że płyta OSB w większości wykonana jest z drewna, dzięki czemu jest materiałem ekologicznym, poddającym się recyclingowi?

Może się składać z jednej lub wielu warstw. Płytę jednowarstwową (cienka sklejka) wykorzystuje się jako środkowe warstwy sklejki. Płyta złożona z 3 warstw wygląda w ten sposób, że płyty te zazębiają się o siebie. W środkowej warstwie wióry są ułożone prostopadle względem wiórów z zewnętrznych warstw, co zapewnia ich wytrzymałość. Jej powierzchnia jest nieco chropowata, widoczne są na niej wióry, natomiast krawędzie mogą być proste lub frezowane. Znajduje zastosowanie głównie w budownictwie. Płyta OSB jest bardziej wytrzymała od sklejki, nawet 2-3 razy, ale zależy to od ich produkcji. Jest również tańszym materiałem. Jest natomiast mniej odporna na wilgoć, niż sklejka. Ma niską podatność na uszkodzenia mechaniczne, natomiast w porównaniu z innymi płytami wykorzystywanymi w budownictwie, jest bardziej podatna na zginanie. Ma również dobrą izolację cieplną i sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych.
Płytę OSB łatwo się obrabia i można ją łatwo połączyć z elementami stalowymi lub drewnianymi. Jej montaż natomiast jest też nieskomplikowany. Przycina się ją piłą elektryczną i mocuje do drewna np. wkrętami lub spiralnymi gwoździami, czasem wykorzystuje się też specjalny klej do drewna.

Sklejka czy płyta OSB?

Jakie klasy może mieć sklejka i płyta OSB?

W przypadku sklejki ważną rolę odgrywa rodzaj drewna oraz sposób klejenia. Można spotkać 4 klasy sklejki. Klasa 1 to klasa najwyższej jakości, nieposiadająca żadnych wad. Wygląda estetycznie, więc można ją śmiało wykorzystywać w pracach wykończeniowych lub w produkcji mebli (sklejka meblarska). Można z niej zrobić boazerię lub okładzinę podłóg. Nieco mniej estetyczne są sklejki niższej klasy (1-3), ale również z powodzeniem można używać ich do wykańczania wnętrz. Stosuje się je również jako podkłady w budownictwie. Sklejki klasy 3. oraz 4. wykorzystuje się np. jako podkłady podłóg, w miejscach mniej widocznych.
Płyty OSB również dzielą się na 4 klasy. W suchych warunkach stosuje się płyty OSB 1. Również w suchych warunkach jako elementy nośne można wykorzystywać płyty OSB 2. W warunkach wilgotnych natomiast dzięki temu, że są klejone klejem poliuretanowym oraz żywicą melaminowo-uretanową stosowane są płyty OSB 3. Płyty OSB 4 mają większą zdolność przenoszenia obciążeń i mogą być użytkowane w warunkach wilgotnych.

Zastosowanie – do czego wykorzystuje się sklejkę i płytę OSB?

Obydwu typów płyt używa się do tworzenia domowych konstrukcji takich jak ścianki działowe. Można tworzyć z nich meble metodą DIY. Najpopularniejszym materiałem są płyty OSB klasy 3. Płytę OSB 4. klasy można wykorzystać do budowy ścian domów, dachów, podbitek dachowych lub szalunków. Znajduje też zastosowanie przy budowie altanek, domków na narzędzia, a także bud dla psów. Płyta OSB klasy 2. stosowana jest głównie we wnętrzach jako płyta nośna, należy ją jednak uprzednio zaimpregnować. Płyta OSB 1. z kolei ma zastosowanie ogólne.
Sklejkę szeroko wykorzystuje się w przemyśle budowlanym. Może służyć np. jako materiał konstrukcyjny do budowy poszycia dachu albo suchego podkładu podłogowego. Konstruuje się z nich również ściany działowe, podwieszane sufity, może służyć również jako okładzina elewacyjna. Płyty grubsze, wyższej klasy, często stosuje się w wykończeniówce ze względu na ich walory estetyczne. Można zrobić z nich np. boazerię lub meble (sklejka meblarska).

Porada fachowca: sklejka wodoodporna to materiał, który można wykorzystać w łazience jako zabudowę czy okładzinę na ścianę, z kolei sklejka antypoślizgowa używana jest do budowy podłóg lub schodów. Może służyć też do produkcji mebli, opakowań, podestów.

Sklejka czy płyta OSB?

Sklejka jest też świetnym materiałem modelarskim. Wytwarza się z niej również zabawki. Znajduje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, szkutnictwie oraz lotnictwie. Istnieje również sklejka w kształcie koła (sklejka okrągła), którą wykorzystuje się w dekoratorstwie np. w scrapbookingu lub decoupage’u.
Na stronie www.bricoman.pl znajdziesz zarówno produkty takie jak drewno budowlane, płyty drewnopochodne, jak i szeroki wybór sklejki.