Silikon czy akryl? Sprawdź, co wybrać

Silikon czy akryl? Sprawdź, co wybrać

Silikon i akryl to dwa powszechnie stosowane materiały, które sprawdzają się przede wszystkim jako rodzaj “płynnej uszczelki” w łazienkach bądź kuchniach. Czy można je stosować zamiennie? Jakie są ich właściwości? Wyjaśniamy.

Akryl a silikon – jaka jest między nimi różnica?

Akryl i silikon to dwa równie popularne materiały, które często można pomylić, sprawdzając pobieżnie asortyment takich marketów budowlanych, jak Bricoman. Najczęściej pojawiają się w podobnych opakowaniach: wąskich tubach (kartuszach) ze specjalnym pistoletem sanitarnym i wąską końcówką ułatwiającą precyzyjną aplikację materiału. Oba te produkty mają też podobne zastosowanie: to elastyczne masy służące przede wszystkim do uszczelniania, spoinowania oraz sklejania różnego rodzaju materiałów, takich jak ceramika, szkło, metal.

Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie, a przydają się tak samo podczas budowy czy remontu domu, jak i na co dzień – w mieszkaniu, garażu, a nawet ogrodzie. Czy obie masy można stosować w taki sam sposób? A jeśli nie – to czym się różnią? Co będzie lepsze: akryl czy silikon na zewnątrz czy do łazienki? Przejdźmy do omówienia właściwości silikonu oraz akrylu, a sam przekonasz się, który z tych materiałów powinieneś wybrać w określonej sytuacji.

Silikon do łazienki i nie tylko – jakie jest zastosowanie tego materiału?

Silikon jest masą uszczelniającą, która – podobnie jak akryl – jest elastyczna i lekka. Z uwagi na wodoodporne właściwości, silikonowe spoiny znajdują zastosowanie przede wszystkim w kuchniach i łazienkach, w miejscach narażonych na występowanie wilgoci. Silikon do łazienki bardzo często posiada też dodatek substancji bakteriobójczych i grzybobójczych, przeciwdziałających rozwojowi pleśni. Warto też wiedzieć, że silikony z powodzeniem zastosować można również do klejenia różnych powierzchni, na przykład ceramiki i szkła.

Zaletą silikonu jest też odporność na skrajne temperatury (zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie) oraz możliwość stosowania go na podłożach ruchomych. Dzięki temu, że silikonowa masa jest odporna na działanie chemikaliów, można ją wykorzystać do uszczelniania różnego rodzaju zbiorników, rur czy innych elementów przemysłowych.

Silikon czy akryl? Sprawdź, co wybrać

Akryl – sprawdź, jakie ma zastosowanie

Akryl to masa uszczelniająca cechująca się lekkością, elastycznością, a także uniwersalnością. Jest neutralna chemicznie, nie reaguje z metalem i nie powoduje jego korodowania. Świetnie się sprawdza na wielu powierzchniach, od chropowatych cegieł po gładkie tynki i gładzie. W dostępnych na rynku wariantach akryli znaleźć można produkty o właściwościach szybkowiążących czy ogniotrwałych.

Akryl stosuje się ponadto do wypełniania spoin w systemach suchej zabudowy, tworzenia połączeń ościeżnic drzwiowych oraz okiennych ze ścianami, ale też do wypełniania różnego rodzaju ubytków.

Zwróć uwagę na fakt, że spoiny akrylowe, w przeciwieństwie do silikonowych, bez trudu wyszlifujesz i pomalujesz na dowolny kolor – możesz więc zastosować masę akrylową na przykład do wypełniania szczelin w płycie gipsowo-kartonowej, a następnie pokryć ścianę farbą.

Co wybrać: akryl czy silikon?

Jak widzisz, chociaż akryl i silikon wydają się być podobnymi materiałami, ich właściwości nieco się różnią. Którą z tych mas uszczelniających wybrać? W zależności od potrzeb, możesz postawić na lekki i łatwy w aplikacji akryl, doskonały do uszczelniania wewnątrz i na zewnątrz budynków, bądź silikon, który bywa bardziej kłopotliwy w aplikacji, za to wykazuje się znacznie większą trwałością i świetnie sprawdza się w takich pomieszczeniach, jak kuchnie czy łazienki. Warto mieć też na uwadze to, że silikony zdecydowanie lepiej radzą sobie z zadaniem klejenia powierzchni.

Silikon czy akryl do łazienki?

Zastanawiasz się, jak dokładnie postąpić w przypadku np. konieczności uszczelnienia wanny? Nie wiesz, co lepsze: akryl czy silikon do łazienki? Silikony są bardzo elastyczne, więc znakomicie sprawdzą się w narożnikach ścian, w miejscach połączeń ścian i podłóg, w miejscach montażu elementów zabudowy i urządzeń sanitarnych, w spoinach pionowych między sąsiednimi ścianami, przy urządzeniach sanitarnych oraz zabudowach gipsowo-kartonowych. Spoiny akrylowe sprawdzą się tam, gdzie nie istnieje ryzyko gromadzenia się wody i pojawiania się pleśni (na przykład szczeliny między dwoma ścianami w suchej strefie łazienki).

Wskazówka:
Nawet, jeśli decydujesz się zastosować silikon do łazienki, wybierz odpowiedni rodzaj – silikon sanitarny cechujący się właściwościami grzybobójczymi.

Silikon czy akryl? Sprawdź, co wybrać

Jeśli potrzebujesz zaopatrzyć się w przydatne masy uszczelniające do łazienki czy kuchni, zajrzyj do oferty marketu Bricoman, w którym znajdziesz silikon biały do łazienki, silikony kolorowe, a także akryl do fugowania i nie tylko. Nie wiesz, jaki kolor silikonu do łazienki wybrać, gdzie kupić materiały niezbędne do fugowania akrylem i gdzie kupić silikon sanitarny do akrylu? Zdaj się na nas.