Rynny – rodzaje i zastosowania

Rynny – rodzaje i zastosowania

Chronią dom przed zawilgoceniem, uniemożliwiają rozmywanie jego otoczenia, chronią cokół domu przed zachlapaniem, a przede wszystkim zapewniają odpływ wody z dala od fundamentów. Systemy rynnowe są niezbędnym elementem większości gospodarstw, montuje się je na dachach, krawędziach balkonów i tarasów, a nawet na lukarnach.

Czy rynny są koniecznie?

Tak, rynny w domu to konieczność, niezależnie od materiału pokrywającego dach. Jedynie domy o dachach o schodzących nisko nad ziemię bądź bardzo szerokich okapach mogą się bez nich obejść.

Rynny dachowe – jakie wybrać w zależności od rozmiaru dachu?

Rozmiar dachu determinuje określony przekrój rynny. Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje rynien różniących się pod względem kształtu przekroju:

  • rynny półokrągłe – sprawdzą się przy każdym rodzaju dachu, są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne, dzięki temu, że woda spływa z nich szybko, ewentualne zatory są rzadkością, uchodzą za trwalsze, niż rynny kwadratowe;
  • rynny półeliptyczne – są płytsze od półokrągłych, sprawdzą się przy dachach dużych i średnich, cechują się dużą przepustowością przy niedużych wymiarach;
  • rynny trapezowe oraz prostokątne – o niższej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne, sprawdzą się przy małych dachach.

Pamiętaj, że sam kształt rynien nie ma aż tak dużego znaczenia, to bardziej kwestia estetyki. Najważniejsza przy doborze rynien jest ich przepustowość. Najlepsze rynny to te, których brzegi są wywinięte do wewnątrz, dzięki temu podczas intensywnych opadów woda nie będzie się przelewać.

Jakie rynny do domu jednorodzinnego wybrać?

To zależy od powierzchni dachu. Przy dachach do 50 metrów kwadratowych wybierz rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe o średnicy 75-80 mm. Średnie dachy, o powierzchni do 100 metrów kwadratowych, wymagają rynien o średnicy 125 mm i rur spustowych o średnicy 90 mm. Przy dużych dachach wybierz rynny o średnicy 150-190 mm i rury spustowe o średnicy 110-120 mm.

Jakie rynny lepsze – rynny metalowe czy plastikowe?

Zasadniczy podział rynien ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, obejmuje 2 rodzaje rynien:

  • rynny metalowe
  • rynny plastikowe

Rynny – rodzaje i zastosowania

Rynny metalowe są niezwykle trwałe i wytrzymałe na obciążenia i uszkodzenia. Pod tym względem są najlepsze ze wszystkich systemów. Nie straszne im szkodliwe czynniki atmosferyczne takie jak gwałtowne ulewy czy porywisty wiatr ani wahania temperatur. Są jednak ciężkie, a ich montaż skomplikowany, przez co wymaga specjalistycznych narzędzi. Minusem jest fakt, że nawet drobna rysa może prowadzić do korozji. Wytwarzane są z:

  •  blachy powlekanej – uważa się, że mają największą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, produkowane są z ocynkowanej stali powlekanej, są dostępne w różnych kolorach, mogą wytrzymać nawet 50-80 lat;
  • tytan-cynku – to jeden z droższych wariantów, są odporne na korozję, nadają się do każdego rodzaju dachu, niezależnie od tego, czy pokryty jest dachówką, blachą czy papą, występują w kolorze grafitowym;
  • aluminium – wytwarzane są z aluminiowej blachy, która może być lakierowana bądź powleczona tworzywem ochronnym, gładkością nie ustępują rynnom z PVC, rynny aluminiowe mogą wytrzymać nawet 100 lat, ale ich montaż jest stosunkowo pracochłonny;
  • miedzi – są niezwykle trwałe i odporne na korozję, nie wymagają dodatkowej powłoki, wyglądają bardzo szlachetnie, ale wiąże się to z wysoką ceną, nie należy łączyć ich z ocynkowanymi powierzchniami metalowymi ani galwanicznie miedziowanymi.
Czy wiesz, że trwałość rynien miedzianych szacuje się nawet na 300 lat? Miedź jest surowcem niezwykle odpornym na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, również temperatury. Ich dodatkową niewątpliwą zaletą jest piękny wygląd. 

Rynny plastikowe produkowane są z utwardzonego polichlorku winylu (PVC). Cechują się wysoką odpornością zarówno na zarysowania, uderzenia, jak i na korozję. Są szczelne. Występują w wielu kolorach. Są znacznie tańsze w porównaniu z metalowymi. Ich gładkość powoduje szybkie i łatwe spływanie wody i nagromadzonego brudu, dzięki czemu nie wymagają częstego czyszczenia. Nie wymagają również konserwacji. Dobre rynny plastikowe np. Scala Plastics mogą z powodzeniem służyć Ci przez wiele, wiele lat (około 30-50). Jedynymi wadami są rozszerzalność cieplna, co oznacza, że przy dużych różnicach temperatur, odkształcają się, oraz płowienie koloru z upływem czasu.

Porada fachowca: przy montażu rynien zadbaj o ich odpowiednie nachylenie. Powinny być zainstalowane tak, by spadek w stronę odpływu wynosił 3-5 mm na metr bieżący.

Rynny – rodzaje i zastosowaniaNa stronie www.bricoman.pl znajdziesz nie tylko rynny, ale wszystkie niezbędne elementy do orynnowania domu takie jak kolanko, hak, rura spustowa, denko zamykające i wiele innych.