Rusztowanie przejezdne, drabinowe czy stojakowe?

Rusztowanie przejezdne, drabinowe czy stojakowe?

Wśród dostępnych rodzajów rusztowań omawiamy najchętniej wybierane modele. Czym jest popularne rusztowanie jezdne? Czy drabino-rusztowanie to dobre rozwiązanie na budowę? Jak w pracy sprawdzają się modele stojakowe? Te i inne informacje znajdziesz w tekście.


Czym jest rusztowanie jezdne?


Jeśli ktoś zastanawia się, jakie rusztowania aluminiowe są najczęściej stosowane – rusztowania przejezdne znajdą się na pewno wysoko w takim zestawieniu. Korzyści z ich stosowania jest naprawdę sporo. Rusztowania aluminiowe jezdne sprawdzają się m.in. w pracach na umiarkowanych wysokościach – w obiektach przemysłowych, halach, hurtowniach, ale także w domach jednorodzinnych.
Te systemy są lekkie, komfortowe w montażu i demontażu, a przede wszystkim mobilne. Dzięki trwałym rolkom jezdnym można je bez problemu przesuwać, np. zgodnie z kierunkiem wykonywanych robót. Mobilne kółka można też w każdym momencie bezpiecznie zablokować, aby ustawić rusztowanie w wybranym miejscu.
Co ważne, rusztowania aluminiowe jezdne nie ulegają korozji i są trwałym elementem wykorzystywanym w większości prac wysokościowych. Warto dodać, że ruchomy podest roboczy tego typu można szybko zamienić w rusztowanie stacjonarne – wystarczy zrezygnować z dodatkowych kółek.
Rusztowania przesuwnego można używać na określonych wysokościach roboczych. Na zewnątrz taka konstrukcja nie może przekraczać 10 m, zaś w pomieszczeniach zamkniętych – 14,5 m. Uwaga, wysokości robocze to suma wysokości samego sprzętu plus 2 dodatkowe metry.
Przykłady rusztowań jezdnych:

Jakie są rodzaje rusztowań?
Rusztowania dzielą się ze względu na budowę, sposób użytkowania, materiał wykonania czy nawet rodzaj mocowania. W ofercie Bricoman znajdziesz m.in. popularne i łatwe w montażu modele warszawskie, sprytne rusztowania drabinowe czy moduły jezdne na dodatkowych kołach.

Rusztowanie przejezdne, drabinowe czy stojakowe?
Drabina-rusztowanie, czyli modele drabinowe


Drabiny-rusztowania to kolejny ciekawy i chętnie wybierany rodzaj sprzętu do pracy na wysokości. Ten typ rusztowań cechuje się specyficzną konstrukcją, w której trzon stanowią dwie drabiny oraz poprzeczna platforma lub podest, na którym można stanąć. To dobre rozwiązanie, gdy do danej pracy potrzebujemy mieć pod ręką trochę sprzętów i materiałów. Można je bowiem swobodnie ustawić na platformie.
Co jest innym atutem tego sprzętu? Na pewno stabilna i bezpieczna praca na wysokości. Sprzęt tego typu można stosować w różnych warunkach, ponieważ wykonany jest najczęściej z odpornego na czynniki zewnętrze aluminium. Lekkość konstrukcji i niewielka waga tego typu podestów pozwala na łatwe przestawianie drabiny-rusztowania według potrzeb.
Co ważne, rusztowania drabinowe mogą być także jezdne. To dobre rozwiązanie, jeśli planujemy remont w pomieszczeniu o płaskim, równym podłożu. Kółka pozwolą szybko przesunąć model drabinowy, np. wraz z farbami czy pędzlami, na inne miejsce.
Przydatną cechą drabiny-rusztowania jest także możliwość rozstawienia jej na schodach lub innym pochyłym terenie. Pozwala na to konstrukcja sprzętu. Często można go używać także jako drabinę wolnostojącą, wysuwaną lub jako dwie osobne drabiny przystawne.


Przykłady drabin-rusztowań:
rusztowanie drabinowe Drabest Basic, 2 x 6 stopni + podest, aluminium (545 zł),
rusztowanie drabinowe Drabest Basic, 2 x 8 stopni + podest, aluminium (615 zł).


Rusztowania – rodzaje stojakowe


Przeciwieństwem rusztowań samojezdnych są modele stojakowe. Nie mają mobilnych kółek, więc rozstawia się je w konkretnym miejscu – najczęściej wtedy, gdy praca na danej przestrzeni jest długoterminowa. Jak wygląda konstrukcja tego sprzętu? Składa się z podpór i stabilizujących usztywnień. Dzięki temu można uzyskać przestrzeń do bezpiecznej pracy na wysokościach nawet do 30 m.
Tego typu solidne konstrukcje są w stanie udźwignąć duże ciężary, zachowując przy okazji doskonałą stabilność. Wynika to m.in. z ich ciężaru własnego. W przeciwieństwie do rusztowań ruchomych są one cięższe, co sprawia, że montaż i ewentualny demontaż są niestety bardziej czasochłonne. Również ewentualne przestawienie sprzętu zajmuje więcej czasu.
Modele stojakowe to idealne rozwiązanie do cięższych robót wewnątrz budynku i na zewnątrz. Polecane są do prac wykończeniowych, elewacyjnych czy malowania na dużych wysokościach. Jak podają producenci, obciążenie podestu może wynosić nawet do 200 kg.

Rusztowanie przejezdne, drabinowe czy stojakowe?
Przykładowe rodzaje rusztowań metalowych stojakowych:

Nieważne, czy rozglądasz się za rusztowaniem ruchomym przejezdnym, czy lekkim rusztowaniem przestawnym bez kółek – w ofercie Bricoman znajdziesz konkretne rodzaje tego przydatnego sprzętu. Wybieraj spośród bogatej oferty atestowanych rusztowań i wykonaj bezpieczny remont w swoim domu!