Rodzaje systemów wentylacyjnych

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Dobrze funkcjonująca wentylacja w domu pozwala na wymianę powietrza. Cyrkulacja zachodzi pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz, a powietrze jest stale wymieniane na świeże. Sprawdź, jakie są systemy wentylacyjne i dowiedz się, jaka wentylacja w domu będzie najlepsza!

Czym jest wentylacja w domu?

Wentylacja to jeden z ważniejszych systemów w domach i mieszkaniach. Obowiązujące normy zakładają, że dobrze rozplanowana wentylacja doprowadza powietrze do pokoi i kuchni z oknem zewnętrznym, a ponadto usuwa zużyte powietrze z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, a także pomieszczenia gospodarczego bezokiennego (składzik czy garderoba), pokoju oddzielnego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, a także pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wyższych budynkach.
Odpowiednio zaprojektowany system wentylacji jest istotny, ponieważ wymienia „zużyte” powietrze, zapewniając mieszkańcom dostęp do świeżego. Ponadto cyrkulacja pozwala na odprowadzanie substancji zapachowych, a przy tym nawilża, osusza i ochładza powietrze.

Jak wentylacja w domu? Rodzaje systemów wentylacyjnych

Współczesne budownictwo wymaga odpowiednich systemów wentylacyjnych w domu. Dzieje się tak, ponieważ naturalna cyrkulacja grawitacyjna jest często ograniczana przez różne rozwiązania, które są montowane np. w celu niwelowania strat ciepła.
Jakie są rodzaje wentylacji domu?

  • Grawitacyjna wentylacja w budynku – cyrkulacja działająca zgodnie z podstawowymi prawami fizyki. Ciepłe powietrze jest rzadsze i lżejsze niż zimne, więc zimą, gdy na dworze jest niższa temperatura niż w domu, powietrze wewnątrz unosi się i wydostaje na zewnątrz przez wywiewniki, kratki wentylacyjne lub nieszczelności w oknach. Do mieszkania napływa natomiast powietrze chłodniejsze. Latem proces działa odwrotnie. Elementem naturalnych systemów są m.in. kanały wentylacyjne, np. model fi 125 3,0 mb KE125-30 czy kanał wentylacyjny płaski.
  • System wentylacji mechanicznej wywiewnej – sposób na wymuszoną wymianę powietrza. Główną zaletą systemu i zarazem cechą, którą odróżnia go od wentylacji naturalnej, jest możliwość ustawienia dowolnego natężenia oraz łatwego sterowania procesem. Za wyrzut powietrza odpowiada elektryczny wentylator i specjalny kanał z tzw. wyrzutnią jak model fi 100 WMN100 czy fi 125 WMN125. System nie nadaje się do domów z kominkiem czy gazowym podgrzewaczem wody, ponieważ istnieje ryzyko odwrócenia ciągu.
  • Wentylacja domu mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem – rozwiązanie, które tworzy bardzo wydajny system wentylacji w domu. Cyrkulacja powietrza jest mechaniczna i całkowicie kontrolowana. Automatyka pozwala na ustawienie odpowiedniego trybu, a podłączenie rekuperatora (np. modelu HRV100P z pilotem) pozwala odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego z budynku.
Jaka wentylacja zamiast rekuperacji?
Czasem możliwości zastosowania nowoczesnej rekuperacji są ograniczone. Dotyczy to m.in. starego budownictwa, gdzie od początku działała jedynie wentylacja grawitacyjna, a budowa systemu z rekuperatorem może okazać się dość droga. Rozwiązaniem zapewniającym odpowiedni obieg powietrza w domu jest w tym przypadku wentylacja hybrydowa, która łączy zalety wentylacji grawitacyjnej z atutami mechanicznej. Oba sposoby działają naprzemiennie, a taka wymiana powietrza jest bardzo skuteczna.
Rodzaje systemów wentylacyjnych

Jak powinna działać kratka wentylacyjna?

Zgodnie z wymogami prawnymi pomieszczenia funkcjonalne, np. kuchnia czy łazienka, muszą być wyposażone w kratkę wentylacyjną. Wynika to z dużej wilgotności okresowo tam panującej, a także pojawiającej się pary wodnej. Podstawa wentylacji – kratka – to niepozorny element, który ma duże znaczenie w prawidłowej wymianie powietrza w pomieszczeniu.
Kratka wykorzystywana jest w systemach wentylacji naturalnej, gdzie montowana jest tuż przy wlocie do przewodu kominowego. Umożliwia to przepływ powietrza, a odpowiednia kratka wentylacyjna otwierana, kratka wentylacyjna zamykana elektrycznie czy kratki wentylacyjne ozdobne zamykane służą jako maskownice, zakrywając dziurę, która byłaby widoczna w ścianie.
Warto wiedzieć, że kratki wentylacyjne pojawiają się także w wentylacji mechanicznej. Tutaj nie stanowią tylko elementu ozdobnego, ale i regulują przepływ powietrza. Mogą albo wyprowadzać powietrze (kratki wyciągowe), albo je wprowadzać do pomieszczenia (nawiewniki).
Kratki pomagają w sprawnym odprowadzaniu powietrza, a także uniknięciu wilgoci, zadymienia czy zanieczyszczenia pomieszczenia. To istotne w kuchni i łazience, gdzie montowane są specjalne kratki wentylacyjne kuchenne i kratki wentylacyjne łazienkowe. Umiejscawia się je zazwyczaj wysoko na ścianie lub w suficie.

Czy można zatkać kratkę wentylacyjną?
Wiele osób zastanawia się, co zrobić, żeby nie wiało z kratki wentylacyjnej. Pytanie pojawia się szczególnie zimą, gdy po przyłożeniu ręki do kratki można odczuć powiew chłodu. Warto wiedzieć, że w takich przypadkach nie można zatykać kratek wentylacyjnych. Zamiast tego należy popracować z ogólnym przepływem powietrza w domu i np. otworzyć lufty okienne czy rozszczelnić okna.
Rodzaje systemów wentylacyjnych

Wentylacja budynków to ważny aspekt, który wpływa na jakość życia i samopoczucie mieszkańców. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o odpowiednią wentylację. Systemy wymiany powietrza Bricoman to lepsza jakość powietrza w Twoim otoczeniu!