Rodzaje przedłużaczy

Rodzaje przedłużaczy

Przedłużacz elektryczny to narzędzie niezbędne w domu, garażu i ogrodzie. Przedłuża zasięg prądu bez konieczności przesuwania zasilanego urządzenia. Poszczególne modele różnią się m.in. długością, ilością gniazd czy sposobem zabezpieczenia. Sprawdź, który z nich Ci się przyda!

Czym jest przedłużacz i co można do niego podłączyć?

Przedłużacz elektryczny to narzędzie, które pozwala na przedłużenie zasięgu prądu. Jest nieodzowny szczególnie w miejscach, w których nie ma wystarczającej liczby gniazdek. Tym samym dzięki np. przedłużaczom z płaską wtyczką możesz łatwo podłączyć wiele urządzeń jednocześnie, a przedłużacze z wyłącznikami pozwalają szybko odłączyć od prądu cały szereg sprzętów.
Do przedłużacza można podłączyć bezpiecznie różne urządzenia. Są to m.in. telewizory, komputery, lampy czy sprzęt AGD. Warto pamiętać, aby nie były to sprzęty o wysokim poborze mocy jak pralki, suszarki, zmywarki. Takie korzystanie z przedłużacza może doprowadzić do jego przegrzania i uszkodzenia.

Czy można podłączyć przedłużacz do przedłużacza?
Technicznie rzecz biorąc, podłączenie jednego przedłużacza do drugiego jest możliwe. Niemniej praktyki tego typu nie są zalecane, ponieważ mogą prowadzić do przeciążenia i uszkodzenia przedłużaczy.
Czy przedłużacz może się zapalić? Niestety tak. Może się to wydarzyć w skrajnych sytuacjach, np. w wyniku wspominanego wcześniej przegrzania, przeciążenia lub uszkodzenia. Zawsze warto więc wybierać przedłużacze, które posiadają zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i nie podpinać do nich zbyt dużej liczby urządzeń.

Jaki przedłużacz elektryczny na budowę?

Odpowiedni przedłużacz elektryczny na budowę to bezpieczna i wydajna praca. Gwarantują ją solidne materiały wykonania, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Ważne są tu także m.in. odpowiednia długość (np. przedłużacz 50 metrów), aby swobodnie poruszać się po placu budowy, a także zabezpieczenia przed przeciążeniem i przepięciem.
Najlepsze przedłużacze na budowę to przedłużacze bębnowe (tzw. kaberole). Przykładem jest model Professional 30m 3x1,5 guma 4x2P+Z IP44. Przedłużacz z czterema gniazdami i uziemieniem doskonale sprawdzi się w trakcie remontu czy budowy domu. Stopień ochrony IP 44 pozwala na czasową pracę, nawet gdy urządzenie narażone jest na podwyższoną wilgotność oraz ryzyko zalania wodą (IP44 nie gwarantuje pełnej wodoodporności). Przedłużacz bębnowy ma chroniący go bezpiecznik termiczny.

Rodzaje przedłużaczy

Zawsze sprawdź też oznaczenia na przedłużaczu bębnowym. Niektóre modele mogą pracować do określonej mocy podłączanego urządzenia (np. do 1000 W), będąc zwinięte. W przypadku większego obciążenia przewód powinien być zawsze całkowicie rozwinięty, co chroni przed przegrzaniem.
Dobrym wyborem na budowę są także przedłużacze hermetyczne. Mają dodatkowe przesłony, które chronią urządzenie przed dostaniem się do niego zabrudzeń czy wilgoci.

Jaki jest najdłuższy przedłużacz?
Najchętniej wybierane długie przedłużacze mają ok. 40-50 m, ale warto wiedzieć, że na rynku można dostać także modele dłuższe – nawet stumetrowe. W domowych warunkach lepiej sprawdzają się jednak przedłużacze do prądu do 50 m, ponieważ są poręczne, łatwiejsze w przechowywaniu i tańsze.

Jaki przedłużacz do ogrodu?

Kolejną opcją wartą rozważenia są przedłużacze ogrodowe. To dłuższe modele, mające do kilkadziesiąt metrów. Przykładem jest przedłużacz pojedynczy ogrodowy 40m 3x1,5 OWY z uziemieniem, który pozwala na bezpieczne użytkowanie sprzętów ogrodniczych – od kosiarek, przez pilarki, aż po kosy czy podkaszarki. Jeśli do pracy w ogrodzie nie potrzebujesz wielu gniazd – ten przedłużacz jednogniazdowy będzie idealny.
Przedłużacze na zewnątrz mają często pomarańczowy kolor, a ich gniazda są zabezpieczone dodatkową gumą i uszczelkami. Do pracy na zewnątrz warto wybierać przedłużacze z minimalnym IP44. Kluczowe jest też, aby każdą pracę z przedłużaczem, nieważne, czy będzie to przedłużacz 15 m czy 30 m, przeprowadzać po rozwinięciu kabla, a także uważać, aby go nie uszkodzić, np. kosiarką.
Ciekawym rozwiązaniem w przypadku prac w ogrodzie są także przedłużacze okienne, które służą do wyprowadzenia prądu poza budynek. To typowe przedłużacze płaskie z płaskimi przewodami plecionymi, mieszczą się w przestrzeni pomiędzy oknem a ramą.

Rodzaje przedłużaczy

Przedłużacze elektryczne do domu

Przedłużacze, szczególnie te krótsze, np. przedłużacz 2 m czy przedłużacz 3 m, są doskonałe do użytku domowego.
Typowy przedłużacz z wyłącznikami jest często stosowany do podpięcia urządzeń przy stanowisku komputerowym, podłączenia telewizora lub konsoli. Listwa tego typu może mieć jeden włącznik (np. przedłużacz 3m 5 gniazd z uziemieniem z wyłącznikiem) lub kilka osobnych. Całość jest zazwyczaj dodatkowo uziemiona (ma bolec we wtyczkach elektrycznych), co zapewnia prawidłową i bezpieczną pracę podłączonych urządzeń.
W domu zawsze może przydać się także krótki przedłużacz, np. przedłużacz 1 m czy popularny przedłużacz czarny 1,5 m, który pozwoli uniknąć niepotrzebnej plątaniny kabli. Wiele osób poszukuje także przedłużaczy ozdobnych, które wyróżniają się ciekawym wzornictwem.
Szukasz przedłużacza okiennego płaskiego, a może interesuje Cię dłuższy przedłużacz 4 metry? W ofercie Bricoman znajdziesz wszystkie rodzaje przedłużaczy sieciowych!