Rodzaje paneli podłogowych

panele_podlogowe.jpg

Jeszcze kilkanaście lat temu panele podłogowe nie były na szczycie listy wyborów osób, chcących uzyskać naturalnie wyglądającą podłogę. Technologia zmieniła się jednak w tak dużym stopniu, że dzisiaj mało kto wybiera co innego do pokrycia powierzchni do chodzenia w domu lub mieszkaniu. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje paneli podłogowych i jak wygląda ich montaż.

 

Jakie są rodzaje paneli podłogowych


Zacznijmy od typów paneli dostępnych w sklepach. Poniżej znajdziesz krótki, ale przydatny przewodnik, który pomoże Ci w dokonaniu wyboru.

1.
Panele podłogowe laminowane

Ten rodzaj paneli zbudowany jest z czterech warstw połączonych przy pomocy wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Warstwa spodnia to czysty laminat wzmocniony papierem. Dzięki niej możliwe jest zniwelowanie naprężenia powierzchniowego oraz zapewnienie stabilności całego panelu. Kolejna warstwa to płyta HDF lub MDF. To, jak jest gruba, wpływa na ostateczną trwałość panelu.

Warstwa dekoracyjna znajdująca się na samej górze ma na sobie nadrukowany wzór, który sprawia, że dany produkt wygląda w określony sposób. Ostatnia, czwarta warstwa odpowiada za ochronę przed ścieraniem, promieniowaniem UV, detergentami oraz wysoką temperaturą. Wykonuje się ją z termoutwardzalnej żywicy.

2. Panele drewniane

Mocne panele podłogowe wykonane z drewna są zarezerwowane dla osób, ceniących sobie wysoką jakość wykonania oraz naturalny wygląd. Panele mogą być zrobione z różnych gatunków surowca, co ma wpływ na ostateczne właściwości danego produktu. 

Miękkie panele pozyskuje się z:

  • jodły,
  • sosny,
  • świerku,
  • olchy,
  • brzozy.

Jeśli chodzi o nieco twardsze rozwiązania, to do ich stworzenia wykorzystuje się:

  • dąb,
  • jesion,
  • grab,
  • klon,
  • teak,
  • iroko,
  • wenge,
  • jatobę.

 

Panele podłogowe winylowe


Alternatywa dla paneli drewnianych oraz laminowanych, która cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Dzięki właściwościom dźwiękoszczelnym idealnie sprawdzają się do pokoi mieszkalnych, a wodoodporność pozwala na układanie podłogi winylowej w łazienkach i kuchniach. Warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę paneli winylowych w kontekście dostępnych wzorów. Tego rodzaju materiał może przypominać każdy inny, co sprawia, że klienci często decydują się na imitację drewna lub kamienia. 

Panele polimerowe


Typ paneli podłogowych, które nie są jeszcze tak bardzo popularne, jak rozwiązania winylowe lub laminowane, ale specjaliści coraz głośniej wskazują, że to właśnie podłogi polimerowe mogą niedługo objąć tron. Rozwiązanie bazuje na nanotechnologii, a polimery same w sobie to gwarancja podłogi:

  • cichej,
  • odpornej na brud,
  • odpornej na promieniowanie UV,
  • odpornej na uszkodzenia mechaniczne. 

Montaż paneli podłogowych krok po kroku


Skoro znasz już najpopularniejsze rodzaje paneli podłogowych, przejdźmy do sposobu ich montażu. Całość zamyka się w czterech krokach.

1. Przygotuj podłoże

Podstawę powinna stanowić dla Ciebie instrukcja montażu dołączona do produktu. Przygotuj też poziomicę, młotek gumowy, drewniany klocek do ochrony paneli przy dobijaniu, piła i klocki dystansujące. Nie zapomnij, by przed montażem wyrównać temperaturę paneli z pomieszczeniem, jakim mają zostać położone. Podłoże musi być czyste, suche i pozbawione jakichkolwiek nierówności. 

2. Połóż izolację

Oczyszczone podłoże powinno zostać pokryte folią paroizolacyjną oraz specjalnym podkładem. Folia jest potrzebna do zabezpieczenia paneli przed wilgocią oraz podwyższenia trwałość gotowej podłogi. Miejsca połączeń folii sklej taśmą, by uzyskać jak najbardziej jednolitą powierzchnię. Podkład z kolei to izolacja akustyczna. Przy równej podłodze wystarczy od 2 do 3 mm podkładu, by uzyskać zadowalające efekty. 

Czy wiesz, że...
jeśli dysponujesz ogrzewaniem podłogowym, podkład musi być cienki i posiadać niewielkie otwory. 

panele_podlogowe_2.jpg

 

Zacznij układanie paneli


Montaż rozpocznij od rogu pomieszczenia. Pierwszy panel ułóż piórem do ściany, a kolejne wzdłuż krótszego boku pierwszego elementu. Rząd powinien kończyć się przy ścianie lub drzwiach. Układaj panele na zakładkę, dzięki czemu uzyskasz odpowiednio wzmocnioną konstrukcję odporną na przesunięcia oraz stabilnie osadzoną na podłodze.

Połóż listwy


Na samym końcu czas na listy przypodłogowe, które są montowane bezpośrednio przy ścianie. Sposób montażu zależy do rodzaju podłogi. Przy rozwiązaniach pływających potrzebny jest klej lub kołki rozporowe, które unieruchomią listwy. Nie zapomnij o przycięciu folii oraz zamaskowaniu dylatacji we wnękach drzwiowych. Użyj do tego profili lub progów.

Wybierz panele podłogowe już dzisiaj!


Jak widzisz, wybór paneli podłogowych powinien być podyktowany potrzebami konkretnego pomieszczenia oraz efektem wizualnym, jaki chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na naturalnym pięknie, drewno sprawdzi się idealnie. Z kolei największą uniwersalnością charakteryzują się rozwiązania winylowe. Wybierz panele podłogowe już dzisiaj i odmień wnętrza mieszkania lub domu. To prostsze niż myślisz.