Rodzaje mieszadeł i ich zastosowania
Mieszadło jest akcesorium, które zazwyczaj okazuje się niezbędne podczas różnego rodzaju prac remontowych czy budowlanych. Do czego służy takie narzędzie, jakie można wytypować rodzaje mieszadeł i jak je stosować? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Mieszadło – co to jest o, do czego służy?
Mieszadło to narzędzie potrzebne podczas prac budowlanych, remontowych oraz wykończeniowych zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. To nic innego, jak rodzaj metalowego “świdra”, który montuje się do wiertarki czy do nieco bardziej zaawansowanego sprzętu, czyli mieszarki.
Mieszadło składa się z części roboczej oraz z gwintu. Część robocza ma wygląd przypominający śmigło, zaś gwint (czyli inaczej po prostu końcówka), jest mocowaniem elementu i pozwala na podłączenie go do wybranego elektronarzędzia.
Do czego służy mieszadło? To akcesorium, które umożliwia przygotowanie różnego rodzaju mas o płynnej czy półpłynnej konsystencji. Pozwala zniwelować rozwarstwienia i wykroplenia, uzyskać jednolity kolor farby, przygotować zaprawę itd. Słowem – wymieszać wszystkie składniki dokładnie i skutecznie, nawet w przypadku bardzo gęstych mas z dodatkiem kruszywa.
Jakie są rodzaje mieszadeł?
W sklepach budowlanych znaleźć można wiele rodzajów mieszadeł. Podzielić je można przede wszystkim pod kątem kierunku ruchu narzędzia. Tu uwzględniamy:
- ● Mieszadła poruszające się z góry do dołu, czyli mieszadła typu A i B. To odpowiednie mieszadło do wylewki samopoziomującej, farb oraz płynnych materiałów na bazie wody.
- ● Mieszadła poruszające się z dołu do góry, czyli mieszadła typu C i D – przydadzą się, jeśli musisz wymieszać materiały zawierających piasek i żwir (zaprawy tynkarskie, murarskie i glazurnicze, a także kleje do płytek i izolacji).
- ● Mieszadła poruszające się poziomo, czyli mieszadła typu E, używa się do mieszania zapraw zawierających gips.
A co, jeśli chodzi o dostępne rodzaje mieszadeł? Oto najważniejsze:
- Mieszadło uniwersalne
Mieszadło uniwersalne jest bardzo popularne i wszechstronnie używane. Może być stosowane do mieszania materiałów zarówno płynnych, jak i tych o gęstszej konsystencji (mas szpachlowych, zapraw gipsowych, farb). Mieszadło to miesza masę, transportując ją na okrągło w kierunku z góry do dołu. - Mieszadło uniwersalne podwójne
Mieszadło uniwersalne podwójne, używane w mieszarkach, składa się z dwóch głowic działających w odwrotnych kierunkach. Obie jednocześnie transportują masę z góry na dół, więc cała praca przebiega znacznie szybciej. To dobre rozwiązanie w przypadku materiałów o większej objętości. - Mieszadło spiralne
Mieszadło spiralne jest idealne do produktów o płynnej, niezbyt zwartej konsystencji, przede wszystkim do farb czy lakierów. Jest podobne do mieszadła uniwersalnego, jednak charakteryzuje się mocniej skręconymi łopatkami, które przypominają sprężynę. - Mieszadło ślimakowe ściągające materiał z dołu do góry
Mieszadło to przypomina poprzednie rodzaje uniwersalnych wariantów, jednak kierunek skręcenia łopatki jest odwrotny – po to, by możliwe było ściągnięcie masy z dołu do góry. Kiedy mieszadło tego typu zda egzamin? Gdy staniesz przed koniecznością mieszania betonu, tynku, masy samopoziomującej czy materiałów z dodatkiem piasku kwarcowego. Dzięki mieszaniu w kierunku od dołu do góry możliwe jest mieszanie bardzo gęstych konsystencji i wydobywanie cięższych frakcji z dołu do góry. Efektem jest równomiernie wymieszana całość i jednolitej strukturze. - Mieszadło kielichowe (ścinające)
Mieszadło ścinające ma formę kielicha. Miksuje zaprawę w poziomie, skutecznie rozbijając grudki suchego prochu. Materiał może być podnoszony lub opuszczany poprzez odpowiednie ruchy całą mieszarką. Ten typ mieszadła najlepiej sprawdzi się do mieszania gipsu czy różnego rodzaju zapraw do wykończenia ścian i sufitów – pozwala uzyskać jednolitą masę bez napowietrzania jej. - Mieszadło do gotowych mas szpachlowych
Mieszadło do zapraw i mas szpachlowych gotowych także działa w kierunku poziomym, dzięki czemu nie tworzy w teksturze materiału niechcianych pęcherzyków powietrza. Choć z uwagi na swój kształt, ten typ mieszadła transportuje materiał zdecydowanie szybciej niż mieszadło kielichowe, to nie rozbija tak skutecznie grudek suchych produktów. W związku z tym najlepiej sprawdzi się do mieszania mas gotowych.
Kupujesz mieszadło? Zwróć uwagę nie tylko na typ, wielkość i zastosowanie narzędzia, ale także na materiał, z jakiego zostało wykonane. Najlepsze są z kwasoodpornej stali nierdzewnej oraz z włókna węglowego. Takie mieszadła zapewnią znakomitą trwałość i odporność w kontakcie z najróżniejszymi materiałami budowlanymi czy wykończeniowymi.
To wszystko, co warto wiedzieć, zanim sięgniesz po konkretne mieszadło. Wybierz typ i wielkość narzędzia zgodnie z tym, jakie zadanie masz do wykonania. Pamiętaj też o tym, żeby nie szukać pozornych oszczędności – mieszadło powinno być dobrej jakości, trwałe i odporne.
Validate your login