Rodzaje kątowników – jakie są dostępne?

Rodzaje kątowników – jakie są dostępne?

Kątownik to przydatne akcesorium, po które sięga się w wielu różnych pracach budowlanych, remontowych czy wykończeniowych. Czym tak naprawdę jest i jakie rodzaje kątowników możemy wymienić? Zajrzyj do naszego poradnika i sprawdź.

Kątownik – co to jest i do czego służy?

Kątownik to niezwykle przydatne i dość uniwersalne narzędzie, które sprawdza się w szerokim zakresie prac budowlanych, remontowych czy wykończeniowych. Akcesorium to służy do wyznaczania środka koła, kąta prostego i wielu innych kątów – zarówno w trakcie pracy jak i w gotowych realizacjach. Gdzie wykorzystuje się kątowniki? Przede wszystkim w stolarstwie, do konstruowania mebli, w dekarstwie i ciesielstwie – do budowy schodów i dachów, a także w ślusarstwie.

Najczęściej kątowniki mają prostą budowę – składają się z dwóch połączonych pod kątem prostym (w kształt litery L) krawędzi. Krawędzie kątownika mogą mieć taką samą grubość, ale niekiedy jedna z nich jest grubsza, dzięki czemu narzędzie łatwiej jest oprzeć na powierzchni. Na co najmniej jednym z ramion kątownika zwykle znajduje się podziałka umożliwiająca dokładne określenie odległości.

Wybór rodzajów kątowników jest naprawdę szeroki, a co za tym idzie – imponująca jest ilość zastosowań tego akcesorium. Zastanawiasz się, jakie typy kątowników warto znać i czym różni się kątownik nastawny od hutniczego? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Kątownik stolarski – czym się charakteryzuje i do czego służy?

Kątownik zazwyczaj stolarski posiada podziałkę na obu ramionach i służy do precyzyjnego wyznaczania kątów podczas konstruowania mebli. Jeśli chodzi o materiał, narzędzia o takiej funkcji mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej, aluminium. Do tej grupy zaliczyć można między innymi kątownik montażowy z regulacją.

Kątownik stalowy – czym się charakteryzuje i do czego służy?

Kątownik stalowy to ogólna nazwa odnosząca się do różnego typu kątowników, które łączy materiał wykonania: stal nierdzewna. Zazwyczaj znajdują zastosowanie w ślusarstwie, gdzie służą na przykład trasowaniu metalowych powierzchni. Do tego typu zaliczamy wiele dostępnych w sklepach akcesoriów, na przykład kątownik narożny metalowy, kątownik stalowy 90 stopni, kątownik perforowany 25x25x2 ze stali itd.

Kątownik budowlany – czym się charakteryzuje i do czego służy?

Kątowniki budowlane zwykle wytwarzane są z materiałów odpornych na działanie niskich temperatur, w tym przede wszystkim ze stali – muszą dobrze znieść trudne warunki panujące na budowie. Najczęściej posiadają podziałkę na jednym lub obu ramionach.

Kątownik ślusarski – czym się charakteryzuje i do czego służy?

Kątowniki ślusarskie, zazwyczaj wykonane z metalu, służą do różnych prac ślusarskich projektowych oraz konstrukcyjnych. Często wyposażone są w specjalną stopkę, która umożliwia ich wygodne opieranie o opracowywaną powierzchnię.

Kątownik nastawny – czym się charakteryzuje i do czego służy?

Niezwykle przydatny typ kątownika? Kątownik nastawny, który wyróżnia się ruchomymi ramionami, dzięki którym można dokonać szczegółowych pomiarów w wielu różnych pozycjach. Niektóre modele mogą posiadać specjalne miejsce do zamontowania ołówka, z pomocą którego kątownik zamienić można w pełnoprawny cyrkiel.

Kątownik uniwersalny – czym się charakteryzuje i do czego służy?

Kątownik uniwersalny ma szeroki zakres zastosowania – stosuje się go do mierzenia poziomów, kątów, głębokości, wysokości. Może być wykonany z drewna, tworzywa sztucznego, aluminium czy stali nierdzewnej.

Kątownik hutniczy – czym się charakteryzuje i do czego służy?

“Kątownikiem hutniczym” nazywa się narożne okucia budowlane. To między innymi kątownik perforowany, kątownik zimnogięty czy kątownik ażurowy. Takie narzędzie znajduje zastosowanie nie tylko hutach, ale też w budownictwie (do łączenia elementów pod kątem prostym). Kątowniki hutnicze możesz też kojarzyć jako element, na jakim osadzone są półki regałów magazynowych.

Kątownik z elektronicznym odczytem – czym się charakteryzuje i do czego służy?

Oprócz kątowników manualnych w sklepach dostępne są także kątowniki z elektronicznym odczytem, posiadające wyświetlacz LCD wyświetlający wyniki pomiaru.

Rodzaje kątowników – jakie są dostępne?

Jaka jest cena kątowników? Sprawdź koszty

Jeśli chodzi o cenę kątowników, wszystko zależy od ich parametrów – wielkości czy materiałów, z jakich zostały wykonane – ale też od ich zastosowania. Za kątownik możesz zapłacić od kilku do kilkudziesięciu złotych. Gdzie kupić kątowniki stalowe czy aluminiowe? Najrozsądniejszym adresem wydaje się sklep Bricoman, który gromadzi akcesoria wielu producentów, co umożliwia Ci nie tylko lepszy wybór narzędzia, którego potrzebujesz, jak i wybór satysfakcjonującej Cię ceny.

Kątownik ma szerokie zastosowanie w budownictwie czy technice. Wiesz już, czym się wyróżnia to narzędzie i z jakich materiałów wykonuje się je najczęściej. Znasz też rodzaje kątowników i wiesz, do czego służą. Jeśli potrzebujesz kupić kątowniki budowlane czy stolarskie, sprawdź ofertę sklepu Bricoman