Rodzaje grzejników – który rodzaj wybrać?
Wybór grzejników do domu lub mieszkania wydaje się zadaniem dość prostym. Chodzi przecież o urządzenie, które ma po prostu grzać. Praktyka pokazuje jednak, że przed zakupem grzejnika należy zgłębić temat, by nie narazić się chociażby na niepotrzebne koszty. Istnieją różne rodzaje grzejników, które możemy podzielić na wiele kategorii.
Urządzenia mogą różnić się między sobą materiałem, z jakiego je wykonano, typem zasilania czy sposobem podłączenia. Kolejnym aspektem, który obowiązkowo należy brać pod uwagę, szukając dobrych grzejników, jest ich moc grzewcza. Podpowiemy Ci, jaki grzejnik wybrać, by pasował on do wnętrza i spełniał wymogi grzewcze.
Jakiej mocy grzejnik wybrać?
Nim zdecydujesz się na konkretny model grzejnika, sprawdź, jaka jest jego moc grzewcza. Dopasowanie mocy kaloryfera do wielkości danego pomieszczenia przełoży się na jego wydajność. Niestety nie ma jednego uniwersalnego grzejnika, który będzie odpowiadał wszystkim. Każdy ma inną specyfikację, którą wybrano z myślą o konkretnym typie pomieszczeń. Aby wyliczyć orientacyjną wartość zapotrzebowania na ciepło danego wnętrza, należy znać jego metraż, a także wiedzieć, jaka jest izolacja termiczna budynku.
- domy bez izolacji będą wymagać grzejników o mocy grzewczej pomiędzy 130 a 200 W/m²,
- domy z izolacją o współczynniku przenikania ciepła k=0,7 W/m² mają zapotrzebowanie grzewcze około 90‒100 W/m²,
- domy z izolacją o współczynniku przenikania ciepła k=0,3 W/m² mają zapotrzebowanie grzewcze około 50‒70 W/m².
Warto zauważyć, że docieplenie i izolacja budynku, chociaż kosztowne, znacznie obniżają wydatki na ogrzewanie. Kaloryfer do mieszkania w bloku będzie się różnił od kaloryfera do domu wolnostojącego. Inny grzejnik zamontujemy w łazience, a inny w salonie. W przypadku każdego z pomieszczeń istotna będzie nie tylko sama moc grzewcza urządzenia, ale też jego wygląd, dlatego producenci coraz częściej oferują grzejniki dekoracyjne, w różnych kolorach. Grzejniki białe to ponadczasowy standard, ale znajdziemy też grzejniki szare, srebrne, czy nawet czarne.
Rodzaje grzejników i kaloryferów – modele i materiały
W sklepach znajdziesz 3 rodzaje grzejników, które wykonane są z różnych materiałów. Należą do nich grzejniki aluminiowe, grzejniki stalowe oraz grzejniki żeliwne. Najważniejsze cechy każdego z typów to:
- grzejniki aluminiowe – to kaloryfery o różnych wymiarach i kształtach, które wykonywane są ze stopu aluminium, miedzi oraz krzemu. Dzięki budowie mogą tworzyć segmenty grzewcze. Sprawdzają się w instalacjach otwartych oraz grawitacyjnych. Mają dużą odporność na korozję, ale można uszkodzić je łatwiej niż produkty z twardszych tworzyw. Należy na nie uważać szczególnie podczas transportu. Grzejniki aluminiowe występują w różnych kształtach i w różnych wielkościach. Na rynku dostępne są grzejniki żeberkowe, płytowe czy dekoracyjne.
- grzejniki stalowe – są cięższe od aluminiowych, przeważnie występują jako grzejniki płytowe, często w wersjach dekoracyjnych. Kaloryfery te mogą być wykorzystane jako grzejniki do mieszkań w bloku, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiły się w domach. Należy jednak pamiętać, że nie sprawdzą się one przy instalacjach otwartych oraz grawitacyjnych. Ich zaletą jest szybkie nagrzewanie się oraz przekazywanie ciepła.
- grzejniki żeliwne – są ciężkie i nagrzewają się długo, ale też bardzo długo oddają ciepło. Idealne do instalacji grzewczych na paliwo stałe. Sprawdzają się w instalacjach z obiegiem grawitacyjnym.
Jaki grzejnik do pompy ciepła, a jaki do ogrzewania gazowego?
Zależnie od rodzaju instalacji, jaka została zamontowana w domu, musisz dobrać do niej odpowiedni grzejnik, aby jego wydajność spełniała wszystkie warunki grzewcze. W przypadku instalacji gazowej dobrym rozwiązaniem są grzejniki z aluminium lub grzejniki miedziane – oba rodzaje idealnie będą spełniać swoją funkcję. Grzejniki aluminiowe i stalowe sprawdzą się przy pompach ciepła. W przypadku tego rozwiązania trzeba szukać modeli takich jak do kotła kondensacyjnego. Pamiętaj, że stare kaloryfery można podpiąć do pompy ciepła, ale ich wydajność nie będzie odpowiednia.
Grzejniki elektryczne do łazienki
Warto wspomnieć jeszcze o grzejnikach łazienkowych, które często mają formę drabinek, na których wieszamy ręczniki. Można je podłączyć do instalacji CO, jednakże w okresie letnim nie będą one ogrzewać pomieszczenia, a co za tym idzie, nie posłużą jako suszarka do ręczników. Dlatego też dobrze jest szukać modeli, które dodatkowo pozwolą na zamocowanie w nich grzałki elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu po każdej kąpieli możesz rozwiesić na żeberkach ręcznik i wysuszyć go.
Kupując grzejnik, niezależnie, jaki model wybierzesz, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do grzejników. Są to między innymi głowice termostatyczne pozwalające na regulowanie temperatury w pomieszczeniu, ale też łączniki i mocowania pozwalające na łatwiejszy montaż i podpięcie grzejnika w dogodnym dla Ciebie miejscu. W razie pytań skontaktuj się ze specjalistami Bricoman, którzy chętnie doradzą i pomogą wybrać rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.
Validate your login