Rodzaje betonu budowlanego — porównanie
Jednym z materiałów, najczęściej wykorzystywanych w branży budowlanej, jest beton. Swą popularność zawdzięcza on uniwersalności i trwałości. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego budulca. Czym różnią się od siebie. Jakie są klasy betonu i czym się charakteryzują? Chcesz poznać odpowiedź? Zapraszamy do lektury.
Z czego zrobiony jest beton?
W zależności od potrzeb, na rynku dostępny jest beton w praktycznie każdej postaci — od płynnej, poprzez plastyczną aż po półsuchą. Inżynierowie i architekci w swoich projektach korzystają z betonu, który jest ognioodporny, mrozoodporny lub takiego, który jest odporny na żrące związki chemiczne. Skąd tak wiele rodzajów betonu? Wynika to przede wszystkim z materiału i sposobu wytwarzania betonu. Zacznijmy od tego, że beton to mieszanina, która składa się z trzech podstawowych składników oraz dodatków — domieszek chemicznych.
Woda
Pierwszym składnikiem betonu jest woda. Inicjuje ona proces wiązania mieszaniny. Ilość wody w mieszaninie ma wpływ na konsystencję, a co za tym idzie i na właściwości betonu oraz urabialność mieszanki. W przypadku projektów, takich jak domy jednorodzinne czy inne obiekty kubaturowe, najczęściej używa się wody wodociągowej. Sporadycznie dopuszcza się również stosowanie wody z innych źródeł, musi ona spełniać określone normą właściwości. Do produkcji betonu mającego kontakt z silnie reagującymi substancjami chemicznymi stosuje się wodę destylowaną. Woda wykorzystywana w procesie produkcji betonu nazywana jest wodą zarobową.
Kruszywo — piasek
Około 70% gotowego betonu stanowi kruszywo. To, jakiej frakcji kruszywo zostanie użyte, będzie miało znaczący wpływ na właściwości mieszaniny. Stosowanie kruszywa o różnych frakcjach daje najlepszy efekt. Składnikiem o niskofrakcyjnym jest najczęściej piasek, a tym wysokofrakcyjnym — żwir. Kruszywo stosowane do mieszanek betonowych powinno być mrozoodporne, nie zawierać zanieczyszczeń. Ważna jest również jego odpowiednia wilgotność i nasiąkliwość, regulowana wytycznymi projektowymi i normowymi.
Cement
Spoiwem dla materiałów wykorzystywanych do produkcji betonu, jest cement. Jest to sproszkowany materiał wiążący — po połączeniu z wodą twardnieje. Do jego produkcji najczęściej wykorzystywany jest regulator wiązania (zazwyczaj gips) oraz klinkier portlandzki, który składa się między innymi z wapienia, margli oraz gliny.
Do produkcji betonu stosuje się różne rodzaje cementu. Norma budowlana dzieli je ze względu na rodzaj dodatków oraz ich ilość.
Na rynku dostępne są następujące kategorie cementu:
- CEM I (cement portlandzki): powszechnie używany w budownictwie kubaturowym i drogowym; cement bez żadnych dodatków;
- CEM II A lub B (cement portlandzki wieloskładnikowy): powszechnie stosowany w budownictwie; zawiera jeden lub dwa inne składniki główne: dla CEM II/A to 6—20%, dla CEM II/B 21—35%
- CEM III A, B lub C (cement hutniczy) — stosowany głównie w budownictwie przemysłowym, szczególnie w hydrotechnicznym; polecany jest do wykonywania fundamentów;
- CEM IV A lub B (cement pucolanowy): zbliżone właściwości do cementu hutniczego; używany w podziemnych oraz nadziemnych partiach budynku,
- CEM V A lub B (cement wieloskładnikowy): składa się z klinkieru (20—64%) i żużla wielkopiecowego (18—50%) oraz różnych dodatków; odporny na wysokie temperatury; szybko uzyskuje pełną wytrzymałość.
Rodzaje oraz klasy betonu
Norma PN—EN 206 A1:2016—12 PN—B—06265:2018—10 reguluje podział rodzajów betonu. Zgodnie z nią beton klasyfikujemy ze względu na:
- ciężar objętościowy (np. beton lekki, zwykły i ciężki);
- miejsce produkcji (np. wytwarzany na miejscu lub w fabryce prefabrykatów betonowych);
- gęstość (zagęszczalny lub samozagęszczający).
Beton dzielimy również ze względu na jego przeznaczenie. W ten oto sposób mamy:
- beton konstrukcyjny: używany w budownictwie ogólnym; buduje sie z niego ławy fundamentowe, ściany, płyty, schody, stropy, wieńce itd.
- beton konstrukcyjno—izolacyjny: tak jak i konstrukcyjny przenosi obciążenia, ale dodatkowo sam w sobie stanowi izolację
- beton izolacyjny: nie przenosi obciążeń, jest jedynie izolatorem termicznym
- beton architektoniczny: służy do dekoracji wnętrz i wykończeń; tworzy się z niego rzeźby i instalacje artystyczne
- beton płukany: kruszywo wystaje z mieszanki, zapewniając ciekawe efekty wizualne
- beton stemplowany: może imitować np. kamień, drewno, cegłe, itp.
- beton samozagęszczalny: zagęszcza się pod wpływem własnej masy; świetnie sprawdza się przy posadzkach, wylewkach i stropach
- beton siarkowy: odporny na kwasy, stosowany w przemyśle chemicznym
- beton wodoszczelny: zwiększona odporność na ciecze; stosowany m.in. w zbiornikach retencyjnych
Klasy betonu
Każdy z tych, wyżej wspomnianych, betonów dzielimy ze względu na jego wytrzymałość na ściskanie. To od tego parametru zależy klasa, do której zostanie przypisany. Klasa betonu określa wielkość naprężeń, jakie przenosi. Zgodnie z oficjalnymi normami europejskimi klasę betonu opisuje się literą “C” (dawniej “B”) oraz dwoma liczbami, które oznaczają wytrzymałość na ściskanie podaną w MPa (megapaskalach). Najniższa klasa to C8/10, czyli potocznie zwany “chudziak”, stosowany do podbudowy, jako wylewka pod zbrojeniami czy zabezpieczenie wykopów. Najwyższa to z kolei C100/115 — używany do budowy mostów, wiaduktów, wieżowców i dróg o dużym natężeniu ruchu. Najczęściej stosuje się: C8/10, C12/15, C20/25 i C35/45 (dawniej beton B45)
Beton ciężki i zwykły:
C8/10 (dawniej B10)
C12/15 (dawniej B15)
C16/20 (dawniej B20)
C20/25 (dawniej B25)
C25/30 (dawniej B30)
C30/37 (dawniej B37, B35 i B40)
C35/45 (dawniej B45)
C40/50 (dawniej B50)
C45/55 (dawniej B55)
C50/60 (dawniej B60)
C55/67
C60/75
C70/85
C80/95
C90/105
C100/115
Beton lekki:
LC8/9
LC12/13
LC16/18
LC20/22
LC25/28
LC30/33
LC35/38
LC40/44
LC45/50
LC50/55
LC55/60
LC60/66
LC70/77
LC80/88
Mnogość rodzajów betonu może przyprawić o zawrót głowy — pamiętaj, że nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni do Twoich potrzeb. Zapraszamy na zakupy!
Validate your login