Rekuperator ścienny - jak poprawić wentylację w domu?

Rekuperacja domu to bardzo ważny element, który ma wpływ na komfort wszystkich domowników. Co ważne, system rekuperacji jest montowany nawet na kilkadziesiąt lat. Jaki więc rekuperator ścienny wybrać? Na co zwracać uwagę i jakiego efektu możesz się spodziewać.


Jak działa wymiennik powietrza ścienny?
Rekuperator jako urządzenie jest określany wieloma nazwami, które w większości przypadków oznaczają jedno i to samo. Ideą działania rekuperatora jest nawiew świeżego powietrza oraz pozbywanie się „zużytego”. Rekuperacja gwarantuje stałą i skuteczną wymianę powietrza bez względu na porę dnia oraz roku. Istotne jest również to, że w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej rekuperator ścienny nie powoduje zimą strat ciepła. W obecnej sytuacji nie ma innego równie korzystnego, zarówno dla domowników, jak i budynku, rozwiązania. Świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń jest wstępnie przefiltrowane, co znacznie minimalizuje ryzyko dostania się do wnętrza budynku owadów oraz zanieczyszczeń. Wentylacja ścienna o charakterze mechanicznym jest również w stanie oszczędności na ogrzewaniu rzędu 40% w skali roku. Rekuperator może być stosowany zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej.

 

Rekuperacja ścienna – w jakim celu jest stosowana?
Jak już ustaliliśmy, rekuperacja ścienna gwarantuje wymianę powietrza w każdym momencie, gdy tylko tego chcesz. Co prawda czyste powietrze możesz również uzyskać poprzez wykorzystanie specjalnych oczyszczaczy, ale musisz wiedzieć, że to nie ta sama skala, co w przypadku rekuperatora. Jako inwestora powinieneś mieć też świadomość, że rekuperacja nie zastąpi Ci ogrzewania oraz klimatyzacji. To bardziej system wspomagający, aniżeli samodzielna instalacja.

 

Czy wiesz, że…
w rekuperatorze, czyli sercu stworzonej przez Ciebie wentylacji znajduje się urządzenie nazywane rekuperatorem z zamontowanym wymiennikiem ciepła. Wewnątrz tego elementu dwa strumienie – ciepłego i zimnego powietrza mijają się bez mieszania, co daje możliwość rzeczywistej wymiany i pozbyciu się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Rekuperator ścienny – montaż
Montaż rekuperacji na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo skomplikowaną procedurą, która przerasta przeciętnego właściciela nieruchomości. Niestety, ale nie jest to dalekie od prawdy. Cały system musi być odpowiednio dopracowany oraz rozplanowany zgodnie z indywidualną konstrukcją budynku. Jeśli więc zastanawiasz się nad rekuperacją, zakup urządzenia pozostaw na dalsze etapy. Twoim pierwszym krokiem powinno być zasięgnięcie porady u profesjonalnej firmy zajmującej się systemami wentylacyjnymi oraz optymalizacją gospodarowania powietrzem. Otrzymasz projekt, który będzie zakładać wszystkie prace, jakie muszą być wykonane, by zapewnić Ci skuteczną wymianę powietrza wewnątrz budynku i odzysku ciepła. Prace montażowe polegają na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych oraz zainstalowaniu w odpowiednim miejscu rekuperatora. Wentylacja jest najprostsza w rozłożeniu, gdy robi się to na etapie budowy danej nieruchomości. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż organizowanie całego systemu w funkcjonującym już budynku.


Zalety rekuperacji
Atutem, na jaki wskazuje większość właścicieli obiektów wyposażonych w efektywną rekuperację jest fakt, że każde pomieszczenie może być wentylowane bez przerwy. Zużyte powietrze jest usuwane z budynku i zastępowane świeżym. Co ważne, dzieje się to w takich samych proporcjach. Gwarantuje to użytkownikom komfort oraz optymalne warunki do funkcjonowania. Dostęp do świeżego powietrza wpływa na samopoczucie, koncentrację oraz brak specyficznego odczucia senności podczas pracy. Poza tym oddychanie stale tym samym powietrzem nie jest zdrowe dla dróg oddechowych. Rekuperacja to również oszczędności na ogrzewaniu. Wymiennik ciepła sprawia, że dochodzi do przekazania energii pomiędzy strumieniami powietrza, co znacznie minimalizuje straty ciepła. Kocioł zużywa dzięki temu mniej paliwa, by utrzymać temperaturę na pożądanym przez użytkownika poziomie.


Rekuperacja ścienna – jak wybrać?
Dobór rekuperatora jest kluczowy dla skuteczności działania całego systemu. Podstawowym parametrem urządzenia jest jego moc. Rekuperator powinien charakteryzować się mocą adekwatną do wielkości budynku oraz tego, jak przedstawiają się potrzeby wentylacyjne jego mieszkańców. W innym wypadku może dojść do przewentylowania pomieszczeń lub powstania „zaduchu”.
Rekuperator zazwyczaj montowany jest na poddaszu, w kotłowni, garażu lub innej przestrzeni gospodarczej. Unikaj umieszczania rekuperatora w pobliżu sypialni. Hałas generowany przez urządzenie może przeszkadzać domownikom z lekkim snem. Staraj się, by rekuperator znajdował się z dala od pomieszczeń użytkowych.

 


Zadbaj o jakość powietrza w domu
Jak widzisz, rekuperator ścienny to urządzenie, które jest w stanie zagwarantować Ci stały dostęp do świeżego powietrza. Montaż instalacji najlepiej wykonać podczas budowy obiektu, ale musisz wiedzieć, że nie ma też większych problemów z umieszczeniem rekuperatora w istniejących budynkach. Zadbaj już dzisiaj o jakość powietrza w swoim domu i przekonaj się o potencjale drzemiącym w rekuperacji ściennej.

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).