Przedłużacz domowy a ogrodowy

Przedłużacz domowy a ogrodowy

Przedłużacz elektryczny to urządzenie, które przydaje się w domu i ogrodzie. Jakie są różnice pomiędzy przedłużaczem do użytku w domu a przedłużaczem ogrodowym? Czy te sprzęty można stosować zamiennie? No i które modele sprawdzą się najlepiej? Sprawdź!

Przedłużacz do domu

Przedłużacz to ważny element wyposażenia domu. Pozwala korzystać z urządzeń elektrycznych tam, gdzie nie mamy odpowiedniej liczby gniazdek. W porównaniu do przedłużacza ogrodowego nie zawsze musi mieć wysoki stopień ochrony IP (szczelności), bo nie jest stale narażony na zalanie czy zabrudzenie. Ponadto w większości przypadków wystarczy, że ma zaledwie 1-2 metry, ponieważ używany jest na niewielkim obszarze.
Ten typ domowego przedłużacza z wyłącznikiem może mieć jedno lub kilka gniazd, co pozwala podpiąć pod niego różne sprzęty. Gniazda są najczęściej z uziemieniem, a całość ma napięcie znamionowe 250 V. Ta wartość oznacza maksymalne napięcie prądu elektrycznego, jakie może być tutaj stosowane.
Co można podłączyć do przedłużacza domowego? Do przedłużacza z uziemieniem można podpiąć urządzenia, które nie pobierają dużej ilości prądu. To m.in. sprzęt komputerowy, drukarki, sprzęt RTV, małe AGD, ładowarki itp.
Czego nie podłączać do przedłużacza w domu? Sprzętów z dużym poborem mocy, np. większego AGD i RTV, zmywarek, lodówek, kuchenek z piekarnikiem, pralek, suszarek, bojlerów.

Jaki przedłużacz do piecyka elektrycznego?
Grzejnik elektryczny to wygodny i kompaktowy sprzęt do ogrzewania pomieszczeń. Co zrobić, jeśli w miejscu, w którym chcemy go ustawić, nie ma gniazdka do podłączenia? Warto pamiętać, że tradycyjne przedłużacze z bezpiecznikiem nie nadają się do urządzeń o dużej mocy. W przypadku piecyka, im większa moc urządzenia, tym mocniej nagrzewa się przedłużacz. Finalnie może więc dojść do jego spalenia.
Rozwiązaniem mogą być mocniejsze sprzęty, np. krótki przedłużacz ogrodowy lub budowlany o oznaczeniu OMY 3 x 2,5 mm².

Przedłużacze elektryczne polecane do domu

Najbardziej znanym modelem do użytku domowego jest przedłużacz z płaską wtyczką. Przykład to przedłużacz 3m 5 gniazd z uziemieniem z wyłącznikiem. Podłączysz pod niego komputer z urządzeniami peryferyjnymi, a także stworzysz zasilanie w kąciku telewizyjnym. Kilkumetrowy kabel z uziemieniem sprawdzi się do tego idealnie.
Ciekawą opcją do domu jest także przedłużacz obrotowy 4x2P+Z 1,5m biało/szary Legrand. Nie tylko ciekawie się prezentuje, ale do tego jego korpus jest obrotowy, co pozwala ustawić najbardziej optymalne położenie gniazd. Rozwiązanie gwarantuje porządek w domowym okablowaniu.
Niejednokrotnie w użytku domowym może przydać się przedłużacz czarny 3 m 1 gniazdo z uziemieniem. To typowy przedłużacz pojedynczy, dzięki któremu podłączysz jedno konkretne urządzenie, np. lampę stojącą, bez konieczności instalowania całej listwy.

Jak przymocować przedłużacz do ściany?
Niektóre modele przedłużaczy z płaską wtyczką mają specjalnie przygotowane otwory, które pozwalają przymocować listwę do ściany. Ciekawą opcją są także uchwyty samoprzylepne do przedłużaczy czy inne rodzaje organizerów, które niekoniecznie muszą być przykręcane do ściany czy mebla. Dzięki nim zapobiegniesz nieporządkowi w kablach.
Przedłużacz domowy a ogrodowy

Przedłużacz ogrodowy

Przedłużacze ogrodowe to zazwyczaj pomarańczowe kable do kosiarki, podkaszarki, nożyc do żywopłotu czy innych elektronarzędzi. Muszą odznaczać się wysokim stopniem IP, czyli szczelnością i odpornością na zachlapania. Warto też, aby były dłuższe niż standardowe przedłużacze domowe.
Dobrym wyborem jest np. przedłużacz ogrodowy 30 m 3x1,5 OWY z uziemieniem, który jest zwijany i można go łatwo odwiesić np. na specjalny stojak w garażu. Przedłużacz ma uziemienie, a stopień ochrony IP wynosi 44. Sprzęt nadaje się do prac w terenie.
Ważne jest, aby stosując przedłużacze (nie tylko w ogrodzie!) unikać łączenia jednego przedłużacza z drugim. Może doprowadzić do przegrzania, a nawet zapalenia. Zawsze lepiej jest uzbroić się w jeden przedłużacz o odpowiedniej długości.

Czy przedłużacz do kosiarki musi mieć uziemienie?
Nie wszystkie sprzęty potrzebują przedłużaczy z uziemieniem. Przykład stanowią urządzenia wykonane w II klasie ochronności. Mają już izolację podstawową, są też chronione przed uszkodzeniem przez izolację dodatkową. To najczęściej małe sprzęty AGD, ręczne elektronarzędzia, oświetlenie, a także niektóre modele kosiarek.

Najlepsze przedłużacze elektryczne do ogrodu

Przedłużacz ogrodowy to sprzęt, który może być umieszczany na dworze. Sprawdzą się tu m.in. dłuższe przedłużacze 40 m czy 50 m (najdłuższe przedłużacze mają nawet 100 m), które pozwolą na wygodną pracę w każdym zakątku działki.
Ponadto warto wypróbować:

  • przedłużacz okienny płaski – przedłużacz z płaskim kablem, który można umieścić pomiędzy oknem a ramą i wyprowadzić na ogród,
  • przedłużacz bębnowy (tzw. kaberola) – przedłużacz do prądu, który nawinięty jest na specjalny bęben, co ułatwia zwijanie i rozwijanie całości (np. model Professional),
  • przedłużacz hermetyczny – przedłużacze z dodatkowymi przesłonami, które zabezpieczają urządzenie przed zabrudzeniami czy wilgocią.

Przedłużacz domowy a ogrodowy

Szukasz przedłużacza zewnętrznego czy wewnętrznego? Sprawdź ofertę Bricoman! Tutaj znajdziesz wszystkie najpopularniejsze rodzaje tego przydatnego sprzętu!