Przechowywanie drewna opałowego

Przechowywanie drewna opałowego

Drewutnia, specjalna wiata, a może kosz w domu? Drewno kominkowe lub jakiekolwiek inne drzewo na opał można składować na wiele sposobów. Główną rolę odgrywają tu dobra wentylacja, możliwość dosuszenia, a także łatwy dostęp do materiału. Poznaj najlepsze sposoby na składowanie drewna!


Drewno kominkowe i na opał. Dlaczego warto dbać o dobre przechowanie?


Niezależnie od tego, czy ogrzewasz swój dom drzewem kominkowym, czy też korzystasz z pieca przeznaczonego do palenia drewnem – prawidłowe przechowywanie materiału do palenia jest w obu przypadkach podstawą. Dlaczego? Ponieważ właściwe przechowywanie drewna, np. kominkowego, pozwala go dodatkowo wysuszyć, co przekłada się na wyższy poziom efektywności energetycznej.
Warto pamiętać, że wilgotność drewna może sięgać maksymalnie 20%. Jeśli wartość będzie znacznie przekroczona, rozpalanie zajmie dłużej, zaś samo palenie będzie nieefektywne i nierównomierne, a do tego pojawią się dym i zabrudzenia.


Jak przechowywać drewno kominkowe oraz inne drewna opałowe?


Poniżej podajemy kilka najpopularniejszych metod przechowywania drzewa opałowego pociętego. Najczęściej wybierane są:

  • Osobna drewutnia na drzewo na opał – drewniana konstrukcja z dachem do przechowywania drewna to chętnie wybierana opcja. Drewutnie są zazwyczaj osobnymi domkami na drewno z ażurowymi ścianami. Najlepiej sytuować je od strony słonecznej, aby drewno opałowe kominkowe szybciej schło.
  • Drewno kominkowe przy ścianie budynku – jak składować drewno opałowe? Tuż przy budynku. Wybudowanie zadaszenia, które przylega bezpośrednio do jednej ze ścian domu to dobre rozwiązanie, ale należy pamiętać o odseparowaniu drewna od powierzchni ściany. Już nawet 5-10 cm pozwala uchronić elewację i drewno od wilgoci i pleśni.
  • Składowanie drewna kominkowego pod pergolą – pergole przeznaczone np. do winorośli mogą być ciekawym pomysłem na składzik drewna. Wystarczy tylko wyposażyć je w specjalny daszek, który będzie chronił materiał opałowy przez zawilgoceniem.
  • Przechowywanie drewna opałowego na regałach – dobrym sposobem na utrzymanie porządku z kawałkami drewna są specjalne metalowe regały. Można je ustawić np. pod zadaszeniem na tarasie lub w przewiewnej części piwnicy. Dzięki temu dostęp do drewna jest ułatwiony, a przy okazji całość prezentuje się bardzo estetycznie.
Przechowywanie drewna opałowegoJak zabezpieczyć drewno do kominka na dworze?
Organizując przechowywanie drewna do kominka, należy pamiętać, że w zamkniętych, zimnych i niewentylowanych pomieszczeniach drewno może pozostawać mokre, a nawet butwieć. Najlepsze są więc dobrze wentylowane i suche przestrzenie.
Drewno opałowe musi być chronione przed deszczem i śniegiem. Czym przykryć drewno kominkowe? Plandeką, folią, brezentem. Pamiętaj, aby materiały te nie pokrywały całego stosu drewna, a jedynie jego wierzch lub boki. Całkowite przykrycie mogłoby wpłynąć niekorzystnie na przepuszczanie powietrza.
Drwa muszą być także oddzielone od podłoża. Jak układać drewno? Najlepiej usytuować je na paletach lub innym rodzaju twardego podkładu. To uchroni materiał od kontaktu z wilgocią. Przygotowane szczapy drewna (polana), np. drewno opałowe 13 MJ 12 dm³, dobrze jest układać korą do dołu, co pozwoli na szybsze odparowanie wody i właściwą cyrkulację powietrza.

Przechowywanie drewna kominkowego w domu


Składowanie części drewna w domu to duża wygoda i oszczędność czasu. Tym sposobem można zapewnić sobie dostęp do opału nawet na kilka dni.
Jak przechowywać drewno na opał w domu?

  1. Wybór kominka z półką lub przegrodą na drewno – jeśli dopiero planujesz stworzenie przestrzeni kominkowej, pomyśl o rozwiązaniu 2 w 1. Kominek z miejscem na drewno znacznie ułatwia przechowywanie drewna na opał w domu. Dobrym wyjściem jest także specjalna wnęka w ścianie, w której można umieścić szczapy.
  2. Wyznacz miejsce do przechowywania – okolice kominka lub pieca to doskonałe miejsce na ułożenie kawałków drewna w domu czy piwnicy. W ciepłym i suchym pomieszczeniu drzewo szybko wyschnie i będzie zawsze pod ręką.
  3. Stojak na drewno – zainwestuj w elegancki stojak na drewno, w którym łatwo poukładasz drewniane szczapy. To zazwyczaj wytrzymałe metalowe konstrukcje malowane proszkowo, które pozwalają składować większe lub mniejsze ilości drewna.
  4. Wiklinowy kosz – wielu użytkowników domowych kominków preferuje składowanie drewna w naturalnych wiklinowych koszach. To stylowe rozwiązanie. Ponadto wiklina jest materiałem odpornym na uszkodzenia, lekkim, a do tego trwałym.
  5. Ułóż drewno w regularny sposób – poświęć trochę czasu i postaraj się ułożyć drewno równo – jeden kawałek na drugim. To nie tylko poprawi estetykę przechowywania, ale wpłynie także na lepszą cyrkulację powietrza.
  6. Użyj specjalnych środków – jeśli drewno ma leżeć w domu trochę dłużej, należy pamiętać, że szczapy mogą być atakowane przez szkodniki drewna. Warto zastosować wtedy środki owadobójcze w sprayu lub po prostu częściej odkurzać miejsce przechowywania.

Przechowywanie drewna opałowego


Jak przechowywać drewno do kominka i na opał? Najlepiej składować je na dworze pod zadaszeniem. Pozwoli to dobrze wysuszyć drewno i przygotować je do spalenia. Niewielkie ilości drzewa można też mieć w domu.
Zastanawiasz się, gdzie kupić drzewo na opał? W Bricoman znajdziesz różne rodzaje drewna, które pomogą Ci ogrzać dom w chłodne dni.