Posadzka cementowa - zastosowanie i sposób użycia
Wykonanie posadzki to bardzo ważny etap podczas budowy domu lub generalnego remontu mieszkania. Inwestorzy, którzy chcą uzyskać estetyczną oraz trwałą podłogę często wybierają posadzkę cementową. Z tego tekstu dowiesz się, gdzie najlepiej tego typu rozwiązanie i w jaki sposób jej używać posadzki z cementu.
Dlaczego posadzka jest tak ważna?
Podkład, jaki znajdzie się pod właściwą podłogą, musi być wykonany z uwzględnieniem wielu czynników oraz z należytą starannością. Tylko w ten sposób możliwe jest bowiem stworzenie równego oraz stabilnego podłoża do ułożenia materiału takiego jak deski, panele lub płytki ceramiczne. Szczególnie ważne jest zatem prawidłowe wypoziomowanie posadzki, którego dokonuje się na etapie wylewania. Jeśli więc jesteś na etapie tworzenia podłogi, miej świadomość, że to właśnie teraz musisz zadbać o jej dobrą jakość. W innym przypadku konsekwencje zaniedbań będą przypominać o sobie przez wiele kolejnych lat.
Cementowe posadzki w domu – jakie wybrać?
Posadzka cementowa niemal zawsze występuje w formie suchej mieszanki przeznaczonej do samodzielnego rozrobienia bezpośrednio przed wylewaniem. Wystarczy, tylko by użytkownik wymieszał proszek z wodą w proporcji wskazanej przez producenta. Zazwyczaj tego typu zalecenia znajdziesz bezpośrednio na opakowaniu produktu. Posadzka cementowa ma bardzo szerokie zastosowanie i można wykorzystać ją przy tworzeniu podkładów pod płytki ceramiczne, kamienne, wykładziny dywanowe, PVC, korkowe, panele, parkiet i deski. Jak więc widzisz, możliwości masz naprawdę dużo, a wylewka cementowa w żaden sposób Cię nie ogranicza. Rozwiązanie wykonane z cementu jest również dobre do pomieszczeń, w których znajduje się ogrzewanie podłogowe lub przy zamiarze stworzenia podłogi niezwiązanej bezpośrednio z podłożem. Ciekawą metodą jest zastosowanie wylewki cementowej jako końcowego efektu dekoracyjnego. Takie rozwiązania są w ostatnim czasie bardzo popularne.
Zastosowanie wylewki cementowej jako wykończenia podłogi jest bardzo efektowne, ale wymaga od osoby, zajmującej się tego typu realizacjami, wyjątkowej precyzji oraz doświadczenia. W innym wypadku efekt końcowy może być nieatrakcyjny wizualnie.
Wykonanie posadzki – jak to zrobić?
Najważniejsza zasada, jeśli chodzi o posadzkę cementową jest taka, że układa się ją bezpośrednio na podłożu wykonanym z cementu, które jest mocne, nośne i bardzo dokładnie odtłuszczone. Co ważne, wszelkiego rodzaju luźne elementy powinny być wcześniej usunięte, ponieważ w innym wypadku będą negatywnie wpływać na przyczepność oraz efekt wypoziomowania posadzki. Nie zapomnij też o zagruntowaniu powierzchni, na której ma znaleźć się posadzka cementowa. Każdy producent ma swoje zalecenia co do rodzaju gruntu, jaki warto wykorzystać. Kieruj się więc informacjami, które znajdziesz na opakowaniu z mieszanką.
Gdy powierzchnia będzie już przygotowana, wymieszaj proszek z wodą w określonych proporcjach. Pamiętaj, by przestrzegać zaleceń producenta. Tylko w ten sposób masz szansę na uzyskanie gładkiej oraz odpornej na uszkodzenia posadzki. W większości przypadków masz dwie możliwości, jeśli chodzi o sposób aplikacji wylewki. Pierwszy jest mechaniczny i zakłada wykorzystanie urządzenia, które jest nazywane mikrokretem. Drugi sposób ma charakter manualny i wymaga jedynie wiertarkę z mieszadłem lub w przypadku większych prac betoniarki.
Podczas wylewania zwróć uwagę, by robić to między listwami dystansowymi. Każdą warstwę rozprowadzaj drewnianą lub metalową łatą, a następnie wyrównuj pacą. Częstym problemem podczas wylewania jest kurczenie się podkładu. Możesz tego zapobiec poprzez zastosowanie dylatacji dzielących powierzchnię na równe fragmenty. Pierwsze dni po wylaniu są kluczowe w kontekście efektu końcowego. Dlatego pamiętaj o zwilżaniu powierzchni wodą i przykrywaniu folią.
Posadzka cementowa czy betonowa?
Zaprawa cementowa bardzo często jest porównywana do betonowej. Jeśli zastanawiasz się, które rozwiązanie jest lepsze, to w tej części naszego tekstu znajdziesz niezbędne informacje. Oba rozwiązania mają w swoim składzie frakcje kruszywa, ale kluczowa jest zawartość tego składnika. Zaprawa cementowa zawiera wypełniacz o grubości do 1 mm, co sprawia, że dobrze sprawdza się przy tworzeniu cienkich ścian oraz podłóg do budynków mieszkalnych. Z kolei wylewka betonowa jest wyposażona w grubsze ziarno. Z tego powodu fachowcy częściej wybierają ją do pomieszczeń przemysłowych, w których ściany i podłoga muszą charakteryzować się dodatkową wytrzymałością na przyszłe obciążenia.
Budowa posadzki – postaw na wylewkę cementową
Jak widzisz, posadzka cementowa jest bardzo dobrym i co najważniejsze wszechstronnym rozwiązaniem. Dzięki jej właściwościom ochronnym oraz prostocie aplikacji możesz szybko oraz bez zbędnych komplikacji wykonać efektowny podkład pod podłogę. Ciekawym pomysłem jest również zastosowanie wylewki cementowej jako ostatecznego wykończenia podłogi, ale musisz mieć świadomość, że potrzebna do tego jest wiedza, doświadczenie oraz sprzęt. W innym wypadku nie uda Ci się uzyskać zadowalającego rezultatu.
Validate your login