Pompa obiegowa – niezbędne informacje

Pompa obiegowa – niezbędne informacje

Pompa obiegowa to jeden z typów pompy cyrkulacyjnej. Wykorzystywana jest w instalacjach grzewczych. Redukuje wiele problemów z ogrzewaniem, wynikających z instalacji starszego typu. Dowiedz się, jak pompa obiegowa wpływa na system grzewczy, czym różni się od pompy c.w.u., w jaki sposób działa i kiedy warto w nią zainwestować.

Rodzaje pomp cyrkulacyjnych

Pompy do cyrkulacji dzielą się na 2 rodzaje:

  • pompa do cyrkulacji c.w.u., czyli centralnej wody użytkowej – jest wykorzystywana w instalacjach hydraulicznych; to urządzenie zapewniające ciągły obieg wody w grzejnikach lub dostęp do wody o stałej temperaturze pod stałym ciśnieniem z dowolnego kranu, natychmiastowo po jego odkręceniu.
  • pompa obiegowa c.o. (pompa cyrkulacyjna do centralnego ogrzewania, pompa cyrkulacyjna CO) – jest wykorzystywana w systemach grzewczych i chłodniczych, dostarcza ciepło w budynku, dzięki niej instalacja grzewcza działa prawidłowo. Są lekkie i niewielkie. Maksymalna waga pompy c.o. to 5 kg. Montaż nie jest skomplikowany, nie wymaga również dodatkowego miejsca.
Porada fachowca: pompy cyrkulacyjnej używaj zgodnie z jej przeznaczeniem i instrukcją. Wykorzystywanie pompy do innych celów, niż określone w instrukcji, może wpłynąć na spadek wydajności, powodować trudności podczas pracy pompy, a nawet jej trwałe uszkodzenie. Pamiętaj również o doborze odpowiedniego rozmiaru pompy. Zbyt duża pompa obiegowa może pracować znacznie głośniej i pobierać więcej mocy. Może też skutkować szybszym zniszczeniem elementów pompy.

Kiedy wymagane jest zastosowanie pompy c.o.?

Nowe instalacje c.o. wykorzystują rury i grzejniki o małej pojemności, a także bardziej sprawne kotły. Krążenie czynnika grzewczego w starych instalacjach działało zazwyczaj na zasadzie wyporu wody. Przy obiegu wody w nowych instalacjach grawitacja nie zadziała, natomiast powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest właśnie pompa obiegowa (pompka do ogrzewania centralnego). Często nowe kotły są już wyposażone w pompę co.

Pompa obiegowa – zalety. Czy opłaca się inwestować w pompy c.o.?

Starsze instalacje wymuszały wiele ograniczeń, od jej specyficznego układu po dobór odpowiednich elementów. Dzięki zastosowaniu pompy obiegowej nie jest konieczne umieszczanie kotła poniżej grzejników. Nie musisz stosować też rur o dużej średnicy, ani rozmieszczać ich w taki sposób, by zniwelować opory przepływu. To umożliwia z kolei równomierne rozprowadzenie ciepła i redukuje problem słabego grzania. Pompa co zwiększa wydajność procesu, nawet przy błędnych projektach instalacji. Dzięki cyrkulacji co rozkład grzejników nie musi być pionowy. Zastosowanie pompy co znacząco zwiększa elastyczność rozbudowy systemu grzewczego. Umożliwia również wykorzystanie nowoczesnych zaworów termostatycznych. Cyrkulacja poprawia wydajność, tym samym obniża koszty ogrzewania. Pozwala na szybsze nagrzewanie się grzejników i pomieszczeń oraz proste regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu.

Pompa obiegowa – niezbędne informacje

Jak dobrać odpowiednią pompę obiegową?

Kluczowe są dwa parametry:

  • natężenie przepływu – czyli zapotrzebowanie na moc cieplną budynku
  • wysokość podnoszenia – odpowiada stracie ciśnienia w trakcie przepływu wody przez instalację

Czy pompa CO ma pracować cały czas?

Nie. Według zaleceń większości producentów odpowiednio dobrana pompa do ogrzewania może pracować w przedziale 1800-2500 godzin rocznie. Zalecane jest natomiast, by pompa obiegowa pracowała w przeważającej mierze na najwyższym biegu. Osiąga wówczas najwyższą sprawność.

Ile kosztuje pompa obiegowa?

W domkach jednorodzinnych z powodzeniem możesz wykorzystać jedną małą pompę co pod warunkiem, że będzie dobrze dobrana, a dom wyposażony jest w jedno źródło ciepła. W przeciwnym razie zalecany jest montaż co najmniej dwóch pomp. Cena pompki do centralnego ogrzewania kształtuje się w przedziale 80-300 zł. Droższa, dobra pompa co umożliwia m.in. sterowanie kilkoma pompami naraz.

Pompa obiegowa – niezbędne informacje

Pompa zwykła czy elektroniczna – która jest lepsza?

Pompę możesz regulować ręcznie bądź elektronicznie. Przepisy wymagają wyposażenia pompy obiegowej w regulację elektroniczną. Pompa cyrkulacyjna elektroniczna umożliwia to zwiększenie elastyczności zakresu jej pracy, minimalizując zużycie prądu. Warto zainwestować w pompę z elektroniczną, innymi słowy – płynną, regulację obrotów silnika, gdyż automatycznie adaptuje się ona do zmiennych przepływów wody, utrzymując stały poziom ciśnienia. Przykładowo pompa obiegowa Grundfos elektroniczna to koszt nieco ponad 800 zł.

Porada fachowca: w domach jednorodzinnych doskonale sprawdzi się pompa cyrkulacyjna do pieca o maksymalnym przepływie 500 litrów/godz., innymi słowy 0,5 m3/godz.

Szeroki wybór pomp cyrkulacyjnych, grup pompowych oraz niezbędnych do nich akcesoriów znajdziesz na stronie Bricoman.