Płyty chodnikowe do ogrodu
Płyty betonowe na trawnik to dobry sposób na wytyczenie estetycznego szlaku komunikacyjnego lub stworzenie przestrzeni do postawienia grilla lub zabawek dla dzieci. Jak przygotować podłoże pod płyty betonowe oraz w jaki sposób przeprowadzić montaż tych elementów? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście.
Płyty betonowe na trawnik – na jakie się zdecydować?
Zanim przejdziesz do właściwego montażu, musisz oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednie płyty. Wybór jest bardzo duży i tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego konkretnie potrzebujesz i jakie efekty Cię interesują. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje płyt chodnikowych, które możesz ułożyć w swoim ogrodzie.
- Płyty wibroprasowane
Są ciężkie, a to oznacza, że z ich pomocą można stworzyć stabilną i wytrzymałą na uderzenia konstrukcję. Co ważne, przy prawidłowym wykonaniu podbudowy płyty wibroprasowane nie klawiszują i są mocno osadzone w ziemi. W kontekście infrastruktury na wiele lat to z pewnością dobra wiadomość. - Płyty wykonane w technologii wet-cast
Występują w wielu nietypowych formach oraz kolorach, co w połączeniu z niezbyt dużą wagą daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Bardzo ważne w kontekście skorzystania z tego typu płyt jest pamiętanie o ich wcześniejszym zaimpregnowaniu. Sam proces układania jest dosyć pracochłonny i wymaga dużej precyzji. W zamian jednak otrzymujesz konstrukcję charakteryzującą się oryginalnym wyglądem. - Płyty ceramiczne
Ich cecha charakterystycznymi są niska waga oraz, jak sama nazwa wskazuje, wykonanie z gresu ceramicznego. Płyty ceramiczne są antypoślizgowe i odporne na plamy, co sprawia, że dobrze radzą sobie w przestrzeniach takich jak ogrody. Bez problemu znajdziesz elementy imitujące drewno, kamień oraz beton, a to oznacza, że masz naprawdę szerokie możliwości aranżacyjne.
Płytki chodnikowe do ogrodu – jak je układać?
Załóżmy, że masz do ułożenia płyty na trawie. W jaki sposób zabrać się za wykonanie tego zadania? Co należy zrobić, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji? Z pewnością tego typu pytania mogą pojawić się w Twojej głowie. Zanim przejdziesz do właściwego montażu oraz tworzenia ścieżek i miejsca do grillowania zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Dzięki nim uda Ci się szybko i bezproblemowo wykonać niezbędne prace z wykorzystaniem płyt chodnikowych.
- Zacznij od przygotowania podłoża i wykopania dołu o odpowiedniej głębokości.
- Następie wysyp dół żwirem, którego warstwa powinna mieć od 3 do 6 mm.
- Kolejny krok to ułożenie płyt. Na tym etapie musisz pamiętać o tym, aby znajdowały się one około 1 cm powyżej gruntu.
- Teraz przyszedł czas na wyrównanie powierzchnie względem trawnika.
- Ostatni krok to stabilizacja płyt chodnikowych przy pomocy gumowego młotka.
Pomimo swojej wytrzymałości na uderzenia płyty chodnikowe niezbyt dobrze radzą sobie z tradycyjnym młotkiem. Dlatego właśnie do stabilizacji potrzebujesz gumowego narzędzia, które da Ci gwarancję, że nie uszkodzisz płyty podczas końcowego etapu montażu.
Płyty chodnikowe do ogrodu – o czym pamiętać?
Płyty w ogrodzie to dobry pomysł na zorganizowanie całej przestrzeni wokół domu, ale warto, abyś przed montażem zapoznał się z dobrymi praktykami związanymi z tworzeniem ścieżek i innych elementów infrastruktury. Najważniejsze jest zostawianie pomiędzy poszczególnymi płytami odstępu. Minimalna odległość to 5 mm, ale im więcej przestrzeni zostawisz, tym lepiej. Oczywiście większe płyty będą wymagać większego odstępu, co też powinieneś mieć na uwadze podczas organizacji ogrodu. Przed rozpoczęciem prac przygotuj sobie, chociażby poglądowy projekt, który sprawi, że nie będziesz działać po omacku.
Jeśli chcesz ograniczyć rozrost roślin pomiędzy płytami chodnikowymi, możesz też zastosować specjalne fugi. Dzięki nim przestrzeń będzie estetyczna, a Ty unikniesz konieczności wyrywania kępek trawy lub chwastów. Co prawda, fugowanie wydłuża prace oraz zwiększa koszty, ale pamiętaj, że płyty mają służyć Ci przez wiele lat. Może więc lepiej zainwestować teraz, zamiast zmagać się z niekontrolowanym rozrostem roślin i koniecznością poświęcania czasu na usunięcie tego problemu?
Płyty w ogrodzie a piasek
Bywa, że płyty ogrodowe muszą być ułożone na podłożu z piasku. Co w takiej sytuacji zrobić i jak zadbać o stabilizację? W tym przypadku przyda Ci się odpowiednio wykonana podsypka wyrównana przy pomocy kielni. Zanim jednak to zrobisz, zastosuj warstwę żwiru lub tłucznia. Dzięki temu płyty będą dobrze osadzone. Ważne w kontekście układania płyt na piachu jest zadbanie o to, aby warstwa piasku wystawała ponad lico montowanego elementu.>
Płytki chodnikowe do ogrodu – to łatwiejsze niż myślisz
Jak widzisz, ułożenie płyt w ogrodzie nie jest zadaniem wybitnie skomplikowanym. Do jego realizacji potrzebne są jednak narzędzia, materiały oraz rozeznanie. Stosunkowo łatwo jest bowiem popełnić błąd, który będzie skutkować klawiszowaniem płyt oraz utratą stabilności. Miej to na uwadze i przygotuj się do całego przedsięwzięcia.
Validate your login