Płyta karton-gips — rodzaje i zastosowanie
Płyta karton-gips to nazwa materiału budowlanego, który często jest również określany skrótowo jako płyta g-k, lub regips. Czy jednak każda płyta jest taka sama? Z tego tekstu dowiesz się więcej o tym, czym jest płyta gipsowa. Rodzaje tego materiału pozwolą Ci na wykonanie wielu prac remontowych w domu.
Płyta kartonowa a sucha zabudowa
Płyta kartonowa jest materiałem, który wykorzystuje się do tzw. suchej zabudowy. Aby wykazać się większą precyzją, należy wyjaśnić ten termin. Otóż sucha zabudowa to wszelkiego rodzaju prace wykończeniowe, które nie wymagają użycia wody zarobowej. Oznacza to, że poszczególne elementy są łączone całkowicie na sucho bez wykorzystania dodatkowych materiałów wiążących. Jeśli więc zdecydujesz się na płyty k-g, możesz zapomnieć o czekaniu na wyschnięcie wszelkiego rodzaju klejów itp. Przeciwieństwem suchej zabudowy jest zabudowa mokra, która jest realizowana z wykorzystaniem dodatkowych środków wiążących.
Pyta gipsowa – właściwości
Jeśli chodzi o właściwości, jakimi charakteryzuje się płyta k-g, to na pewno należy wymienić jej stosunkowo niską cenę oraz ogromną dostępność. W obecnych czasach to właśnie te dwa czynniki sprawiają, że materiał cieszy się tak dużą popularnością. Inną ważną cechą, przemawiającą za zakupem płyt jest ich miękkość. Dzięki temu można w nich bez najmniejszych trudności wykonać nacięcia, otwory itp. Co również ważne płyty k-g są bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe. Transport płyt nie powinien więc w żaden sposób wywoływać Twoich obaw. W końcu z tego typu produktów tworzy się ściany, a więc muszą być odporne na trudne warunki.
Płyta rigips – wymiary i rodzaje
Przejdźmy do najpopularniejszych wymiarów oraz rodzajów płyt k-g dostępnych na rynku. W szeroko rozumianym budownictwie najczęściej stosuje się płyty mające wymiary 120 x 200 cm i grubości 12,5 mm. Bez problemu znajdziesz również rozwiązania o innej grubości: 6,5 mm, 9,5 mm, 15 mm oraz 25 mm. To, jak gruba powinna być dana płyta, zależy w dużej mierze od tego, co chcesz z nią zrobić.
Płyty o grubości 6,5 mm są najczęściej stosowane do tworzenia wszelkiego rodzaju krzywoliniowych elementów ścian, zabudowie w kształcie łuku oraz innego rodzaju elementów, które muszą charakteryzować się przede wszystkim dobrą izolacją akustyczną.
Płyta gipsowa – rodzaje
Poniżej znajdziesz spis najczęściej wybieranych przez klientów rodzajów płyt karton-gipsowych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać najlepsze rozwiązanie pasujące do Twoich potrzeb.
- Płyty zwykłe GKB – najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie, które charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem. Dzięki nim możliwe jest wykonanie ścianek działowych oraz podwieszanych sufitów.
- Płyty impregnowane GKBI – zazwyczaj wybierane przez klientów, którzy szukają produktów do pomieszczeń z podwyższoną wilgotnością powietrza takich jak łazienki lub suszarnie.
- Płyty ognioochronne GKF – ich główną cechą jest zwiększona odporność na ogień. Rodzaj często wybierany do pomieszczeń przemysłowych, w których istnieje realne ryzyko kontaktu z ogniem.
- Płyty impregnowane ognioochronne GKFI – łączą cechy poprzednich dwóch rodzajów, a więc nadają się do wymagających przestrzeni.
Plyta karton – zastosowanie
Płyty kartonowo-gipsowe są mocowane przy pomocy specjalnych wkrętów przeznaczonych do podkonstrukcji. Często wykonuje się swoistego rodzaju rusztowanie z profili aluminiowych, mające na celu stworzenie „szkieletu” całej konstrukcji. Profile bywają wykonywane również ze stali, co jeszcze bardziej zwiększa ich wytrzymałość. Jak już wspominaliśmy, płyta gipsowa jest materiałem bardzo popularnym. Wynika to z jej szerokiego zastosowania. Inwestorzy najczęściej wykorzystują płyty do tworzenia:
- sufitów podwieszanych,
- zabudowy poddasza,
- ścian działowych,
- przedścianek,
- okładzin ściennych,
- obudowy pionów instalacyjnych,
- zabudowy wnęk i półek,
- elementów dekoracyjnych.
Zrób remont z płytami k-g
Jak widzisz, płyty kartonowo-gipsowe mogą znacznie ułatwić prace remontowe i pomóc w stworzeniu estetycznej oraz wytrzymałej konstrukcji. Co ważne, do wykorzystania tego materiału nie musisz dysponować żadnymi klejami lub zaprawami. Wszystko jest łączone przy pomocy kołków, co sprawia, że efekty prac są natychmiastowe. Nie trzeba czekać na wyschnięcie i zawiązanie się substancji klejących. To ogromny atut, który pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu i znacznie szybsze zakończenie prac remontowych.
Pamiętaj jednak, że płyty gipsowe występują w kilku rodzajach, dlatego przed zakupem zastanów się, jaki najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Nie ma bowiem sensu wybierania rozwiązań typowo przemysłowych do stworzenia zabudowy wnęki w przedpokoju. Dobrze będzie, jeśli przed rozpoczęciem prac wykonasz projekt. Dzięki niemu Twój remont będzie pozbawiony przypadkowych ruchów, a efekt z pewnością przyniesie Ci wiele satysfakcji. Postaw na płyty karton-gips już dzisiaj i przekonaj się, jak wiele ciekawych oraz wytrzymałych konstrukcji możesz dzięki nim stworzyć.
Validate your login