Płot z paneli ogrodzeniowych krok po kroku

Ogrodzenia panelowe królują w polskich ogrodach i są uznawane za ciekawą alternatywę dla tradycyjnych płotów. Wynika to przede wszystkim z atrakcyjnej ceny oraz łatwości montażu. Z tego tekstu dowiesz się, jak w kilku krokach zamontować ogrodzenie panelowe.

Panele czy siatki?


Najpopularniejszym rozwiązaniem są ogrodzenia panelowe metalowe, wykonane ze specjalnych przęseł montowanych na słupkach. Na pewno nie raz widziałeś tego typu konstrukcje w ogrodach lub wokół budynków. Producenci oferują również płoty w rozbudowanej wersji. Chodzi o ogrodzenia panelowe z powłoką antykorozyjną, która chroni je przed działaniem czynników atmosferycznych i znacznie wydłuża życie elementów konstrukcyjnych.
Cena jednego przęsła ogrodowego zazwyczaj waha się pomiędzy 80 a 350 zł, a więc wiele zależy od rozwiązania, na jakie się zdecydujesz. Nie jest to jednak wygórowana cena, biorąc pod uwagę funkcję ochronną, jaką spełnia ogrodzenie.

Dzięki dużej dostępności elementów dodatkowych, takich jak gotowe podmurówki, ogrodzenie panelowe możesz bez problemów postawić samodzielnie lub przy pomocy jednej osoby. Poniżej znajdziesz opis tego, jak zamontować przęsła ogrodzeniowe.

Krok 1 - wyrównaj teren

Zanim zabierzesz się za montaż słupków, oczyść i wyrównaj teren. Usuń wszystkie rośliny (razem z korzeniami) gruz oraz kamienie. W innym wypadku elementy te będą utrudniać Ci posadowienie podmurówki w ziemi. Z kolei nierówności często są przyczyną niedopasowania do siebie poszczególnych przęseł płotu. Jeśli Twoja działka jest względnie płaska, możesz spróbować wyrównać ją samodzielnie. W przypadku, gdy dysponujesz pofałdowanym terenem, zainwestuj w geodetę. Jego zadanie polegać będzie na ustaleniu kąta nachylenia terenu i uregulowaniu go. Częstym błędem jest nawiezienie ziemi bezpośrednio przed montażem ogrodzenia bez jej zagęszczenia. Nowa nawierzchnia musi być ubita mechanicznie poprzez wykorzystanie zagęszczarki.

 

Krok 2 - określ kształt ogrodzenia

 

W tym kroku bardzo ważna jest precyzja oraz przemyślany plan. Zacznij od rozmieszczenia wsporników początkowych i narożnych. Miej na uwadze, że te elementy są montowane na stałe i nie będziesz mógł później ich przesunąć. Jeśli chcesz, żeby płot z paneli ogrodzeniowych był wyposażony w furtkę, zacznij od wsporników, by ułatwić sobie dalszą pracę.
Następnie zmierz odległość pomiędzy ustawionymi poglądowo słupkami. Podziel pomiar przez długość przęsła i pamiętaj o tym, że szerokość paneli to zazwyczaj 250 cm. Przy planowaniu rozstawu słupków ogrodzeniowych powinieneś uwzględnić też średnicę słupka oraz obejmy mocującej panel. Przyjmuje się, że odległości między słupkami powinny mieścić się w przedziale od 256 do 258 cm. Miej też na uwadze, że bardzo często konieczne jest przycięcie ostatniego panelu, by pasował do całości ogrodzenia. Jeśli jednak zdecydujesz się na to, by był bardzo wąski, zagęść rozłożenie wsporników oraz skróć 2, a nawet 3 przęsła. Dzięki temu uzyskasz efekt przyjemniejszy dla oka.

UWAGA

Do przycinania przęseł nie używaj szlifierki, ponieważ niszczy ona antykorozyjną warstwę cynku, która chroni ogrodzenie przed działaniem czynników atmosferycznych. O wiele lepiej sprawdzą się specjalne nożyce. Miejsca cięcia zabezpiecz farbą antykorozyjną.

Krok 3 - ustaw słupki

W przypadku zastosowania betonowego cokołu konieczne jest wywiercenie w nim otworów, a następnie przewiercenie słupków przy pomocy kotew przeznaczonych do podłoża. Punktowe betonowanie słupków zacznij natomiast od wykopania dołków o głębokości 80-120 cm. Umieść w dołkach wsporniki, zalej całość betonem i podeprzyj. Pamiętaj, że montaż paneli możliwy jest dopiero po zawiązaniu się betonu. W innym razie możesz przekrzywić całą konstrukcję. Zwróć też uwagę na zachowanie pionu oraz poziomu. Przydadzą Ci się do tego poziomnica oraz sznurek rozpięty pomiędzy wspornikami. Unikniesz dzięki temu słupków zamontowanych na różnych wysokościach.

 

Krok 4 - zamontuj płot panelowy

Przęsła przypnij do słupków przy pomocy obejm startowych, pośrednich oraz narożnych. Do skręcania użyj zrywalnych nakrętek, które uniemożliwią osobom trzecim ingerencję w Twoje ogrodzenie. To, ile powinieneś zastosować obejm, zależy przede wszystkim od wysokości paneli.
Jesteś już gotowy do montażu ogrodzenia panelowego
Jak widzisz, montaż słupków ogrodzeniowych oraz całego płotu panelowego nie jest niczym skomplikowanym. Wymaga jedynie precyzji oraz przygotowania odpowiedniego planu opartego o konkretne pomiary. Jeśli na etapie przygotowań zrobisz wszystko dobrze, później będzie już tylko łatwiej.