Co to jest pellet?
Pellet drzewny to paliwo o wysokiej kaloryczności, które występuje w formie niewielkiego granulatu o długości od 2 do 3 cm. Pellet służy przede wszystkim do ogrzewania budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz większych obiektów usługowych i stanowi ciekawy zamiennik dla węgla, oleju czy gazu. Pellet drzewny został zakwalifikowany do tzw. biomasy, a to oznacza, że składa się z substancji roślinnych, pochodzących z przemysłu leśnego lub rolnictwa. Substancje te wykorzystywane są w celu odzyskania zawartej w nich energii.
Jak wygląda produkcja pelletu?
Pellet produkowany jest z trocin drzew liściastych oraz iglastych, z czego te drugie cieszą się większym zainteresowaniem ze względu na lepsze parametry spalania. Do produkcji pelletu wykorzystuje się trociny powstałe z utylizacji odpadów drzewnych, które zalegają w lasach, a to oznacza, że do tworzenia paliwa nie wycina się zdrowych drzew. Aby pellet mógł trafić do sklepów, odpady powstałe z obróbki drewna muszą zostać sprasowane i połączone pod ciśnieniem, bez dodawania substancji klejących.
Czy można samemu zrobić pellet?
Produkcja pelletu na własny użytek jest możliwa, jednak, aby była w pełni opłacalna, warto wybrać odpowiednią paleciarkę. Te różnią się od siebie wydajnością, ale też typem surowca, które są w stanie przetwarzać. Najlepsze do produkcji granulatu są paleciarki z ruchomymi rolkami, które doskonale poradzą sobie z przerabianiem twardych surowców, albo nieco tańsze – paleciarki z ruchomymi matrycami, które jednak mogą mieć z tym większy problem.
Czy wiesz, że...
Zabierając się za samodzielną produkcję paliwa, warto pamiętać również o odpowiednim przechowywania pelletu? Granulat powinien być składowany w suchym i zadaszonym miejscu. Do przechowywania niewielkiej ilości sprawdzi się komórka w domu czy piwnica. Decydując się jednak na dużą produkcję, często konieczne jest umieszczenie pelletu na zewnątrz. W tym wypadku należy dokładnie zabezpieczyć granulat plandeką oraz zakleić go wodoodporną taśmą.
Czy opłaca się produkcja pelletu?
Jeśli w wyniku prowadzonej działalności (np. zakładu stolarskiego) pozostawiasz drewniane resztki, to w ramach utylizacji odpadów drzewnych warto pomyśleć o samodzielnej produkcji pelletu. To sprawi, że pozyskanie surowca, którego potrzebujesz, będzie darmowe i poniesiesz jedynie koszt energii oraz zakupu odpowiedniego sprzętu.
Jak działa pellet?
Pellet drzewny nazywany jest paliwem o wysokiej kaloryczności. Co to oznacza? Dzięki użyciu do produkcji wysokiej jakości okorowanego drewna, pellet wyróżnia się całkiem zadowalającą efektywnością, co przekłada się na duże oszczędności. Chociaż kaloryczność pelletu jest nieco niższa niż ekogroszku (19 MJ/kg do 25 MJ/kg) to i tak, jest ona wyższa niż innych paliw stałych np. drewna suchego (ok. 15 Mj/kg) czy węgla brunatnego (8 Mj/kg).
Do palenia pelletu drzewnego sprawdzi się niemal każdy rodzaj kotła, jednak najbardziej wygodny i opłacalny będzie tzw. piec pelletowy. Dlaczego? Granulat wystarczy położyć na ruszt, gdzie następuje jego rozpalenie. Dzięki elektrycznej zapalarce nie musisz rozpalać pieca ręcznie, co jest nie tylko bezpieczne i wygodne, ale też pozwala zaoszczędzić czas. Następnie wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę oraz pamiętać o regularnym napełnianiu zbiornika.
Jaki pellet wybrać?
Dobrze dobrany pellet nie tylko będzie miał lepsze parametry spalania, ale też przyczyni się do wieloletniego działanie pieca czy kotła. Paliwo wyprodukowane z płyt czy starych mebli MDF może generować duże koszty serwisowe. Chlorki i siarka uwalniane w wysokiej temperaturze spowodują np. korozję kotła, a do całkowitego uszkodzenia elementów może dojść nawet w kilka miesięcy.
Nie warto więc wybierać pelletu wykonanego z nienaturalnych substancji, z zawartością kleju czy farby. Zamiast tego, należy sięgnąć po pellet iglasty lub liściasty. Ten pierwszy jest zdecydowanie częściej wybierany ze względu na lepsze parametry spalania. Surowiec w procesie prasowania pelletu zmienia gęstość, co decyduje o wartości opałowej. Dodatkowo duża zawartość związków żywicznych i naturalnej ligniny, która występuje w drzewie, sprawia, że paliwo lepiej się rozpala i ma zdecydowanie lepsze parametry energetyczne.
Validate your login