Pellet czy ekogroszek – porównanie
Sezon grzewczy w pełni, dlatego wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie o to, co jest lepszym rozwiązaniem: zastosowanie pelletu czy ekogroszku. Jakie paliwo do domowego systemu grzewczego wybrać i od czego to zależy? W tym poradniku znajdziesz znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Pellet i ekogroszek – co to jest za rodzaj paliwa? Poznaj najważniejsze informacje
Zanim w ogóle zastanowimy się nad tym, czy lepsze jest ogrzewanie pelletem, czy korzystanie z pieca centralnego ogrzewania z podajnikiem na ekogroszek, warto zdefiniować, czym właściwie są oba paliwa.
Pellet zaliczany jest do biomasy – powstaje z drewna, słomy, torfu, łusek słonecznika czy traw. Ale uwaga: pellet to nie zwykłe trociny, ale specjalnie uformowany granulat o odpowiednim składzie i wymiarach 6-8 mm. Zanim to paliwo zostanie w ogóle dopuszczone do sprzedaży, musi uzyskać certyfikat, poprzedzony wnikliwymi badaniami.
Ekogroszek to wyselekcjonowana forma węgla, pozbawiona frakcji miału i flot, mniej szkodliwa dla środowiska niż węgiel kamienny w bryłach. Wymiary granulatu wynoszą 5-25 mm, w workach ekogroszku znaleźć jednak można dość znaczą ilość luźnego miału.
Piec na ekogroszek i piec na pellet – czym się różnią?
Zarówno pellet, jak i ekogroszek, są spalane w domowych kotłowniach w nowoczesnych kotłach podajnikowych. Systemy te mają podnieść efektywność spalania różnych źródeł energii. Warto mieć na uwadze, że piec na ekogroszek pracuje w trybie ciągłym – stale należy dostarczać porcję paliwa. Kotły na pellet pracującą w trybie on/off – można je w razie potrzeby wyłączyć, a później wznowić ich działanie.
Zarówno piece z podajnikiem na ekogroszek, jak i na pellet posiadają specjalny procesor, który steruje podawaniem paliwa oraz powietrza do paleniska, a także utrzymuje odpowiednią temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach.
W piecu grzewczym na ekogroszek także możesz spalać pellet, o ile producent urządzenia dopuszcza taką możliwość. Warto się rozejrzeć za takimi kotłami – pozwalają na większą niezależność od ceny czy dostępności jednego z paliw.
Porównanie właściwości ekogroszku i pelletu. To warto wiedzieć!
Pellet jest paliwem o zdecydowanie mniejszej wilgotności niż ekogroszek. Popiół będący efektem jego spalania nie jest toksyczny i może być wykorzystywany jako… nawóz. Popiół z ekogroszku musi zostać zutylizowany w specjalnych warunkach (szkodzi środowisku). Również samo spalanie pelletu jest korzystniejsze dla klimatu – generuje zdecydowanie mniej dwutlenku węgla niż ekogroszek. Warto też pamiętać, że pellet jest czystszym paliwem i jego składowanie może w związku z tym generować mniej uciążliwości (takich, jak chociażby brudzenie ścian). Co więcej, nie generuje też podczas palenia nieprzyjemnego zapachu.
Wartość opałowa (energetyczna) ekogroszku jest znacznie wyższa niż pelletu. W praktyce oznacza to, że trzeba spalić więcej tego drugiego paliwa, żeby osiągnąć tę samą temperaturę w domu.
Po ile jest ekogroszek i pellet? Sprawdzamy ceny tych paliw
Ceny ekogroszku i pelletu są porównywalne – i porównywalnie też rosną. Za tonę obu paliw trzeba na chwilę obecną zapłacić od 3 do ponad 4 tysięcy złotych. Ceny te wahają się w zależności od jakości, deklarowanej kaloryczności, producenta. Wiele osób szuka w internecie, takich haseł, jak “ekogroszek Poznań i okolice” czy “ekogroszek radom cena”, chcąc znaleźć dla siebie najkorzystniejszą finansowo ofertę.
Warto to robić, bo ceny faktycznie potrafią się znacznie różnić w różnych sklepach czy regionach Polski. Najczęściej ekogroszek i pellet kupujemy w hipermarketach budowlanych.
Podsumowanie – lepszy pellet czy ekogroszek?
Pellet czy ekogroszek – oto jest pytanie. Wiesz już, jakie są między nimi różnice i w jakich piecach pali się każdym z tych rodzajów paliw. Wiele osób decyduje się na ogrzewanie domu ekogroszkiem z uwagi na koszty. Warto mieć jednak na uwadze, że pellet mniej szkodzi środowisku, a do tego pozwala na większą niezależność w samym procesie korzystania z pieca. Decyzję dotyczącą tego, czy wybierzesz pellet, czy ekogroszek, pozostawiamy Tobie.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz ekogroszek, czy pellet, powinieneś kierować się jakością paliwa i sposobem jego przechowywania. Pellet powinien być sprzedawany w szczelnych workach, a ekogroszek (nawet jeśli jest kupowany przez Ciebie luzem) powinien być przechowywany na przykład w jutowych workach lub, w wersji minimum, pod szczelnym przykryciem z plandeki.
Przeczytałeś uważnie nasz poradnik? Wiesz już w takim razie, że zarówno pellet, jaki i ekogroszek mają swoje zalety i wady. Warto sumiennie zastanowić się nad wyborem paliwa do domowego systemu grzewczego, żeby maksymalnie wykorzystać jego potencjał, a przy okazji oszczędzić na rachunkach.
Validate your login