Projektowanie ogrodu — tak jak i domu — można zlecić specjalistom albo zdać się na siebie. Jedną z pierwszych czynności, którą powinno się wykonać, jest podzielenie ogrodu na strefy. Oczywiste jest, że tak jak w domu dopasowuje się pokoje do mieszkańców, ogród również należy zaplanować zgodnie z preferencjami użytkowników.
Uporządkowana przestrzeń
Porządek w ogrodzie nie zawsze ściśle łączy się z przystrzyżoną od linijki trawą i obrzeżem obsadzonym tujami. Odpowiednio oddzielone strefy i rabaty sprawiają, że ogród staje się harmonijny i symetryczny. Elementy małej architektury ogrodowej umożliwiają łatwą i schludną aranżację. Dodatkowym ich atutem jest to, że w przeciwieństwie do stałych elementów, takich jak mury oporowe czy wylewane z betonu obrzeża, są przenośne — w każdej chwili możesz zmienić plan ogródka.
Sieć ścieżek, na której obrzeżach zamontowano drewnianą palisadę, uporządkuje ogród. Można z jej pomocą połączyć wszystkie użytkowane punkty, takie jak główne wejście na posesję, ganek, taras, drewniana altana ogrodowa, mostek z oczkiem wodnym itd.
Schludny podjazd
Wybierając elementy, które mają rozdzielić strefy ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę to, jaką będą pełniły funkcje. Naziemne płotki ozdobne lub pergole z donicami wspaniale sprawdzą się do oddzielenia strefy wypoczynkowej od ogrodu, ale nie spełnią swojego zadania przy oddzieleniu trawnika od podjazdu.
W tym przypadku warto wybrać jedno z obrzeży wkopywanych, takich jak np. obrzeża betonowe, czy lżejsze rollerbordery i obrzeża trawnikowe wykonane z tworzywa sztucznego. Zarówno jedne, jak i drugie znacznie utrudniają rozrost bryły korzeniowej traw, dzięki czemu trawa nie zarasta podjazdów czy chodników. Oprócz walorów funkcjonalnych ważne jest, żeby spełniały one również wymagania estetyczne mieszkańców.
Jednym ze sposobów stosowanych przez projektantów na całym świecie, może być zastosowanie obrzeża wykonanego z tego samego materiału, co podjazd lub chodnik, ale w kontrastującym kolorze. Jeżeli podjazd został wykonany z kostki brukowej w kolorze jasnoszarnym, elementem, który wspaniale wizualnie oddzieli strefę, w której ma miejsce ruch, będzie kostka brukowa w kolorze grafitowym.
Harmonijne rabaty
Pokazowe ogrody w stylu angielskim są idealnym przykładem tego, jak w sposób elegancki i użyteczny można oddzielić trawnik od rabat kwiatowych. Idealnie przycięta trawa na obrzeżach trawnika, której nawet źdźbła nie znajdzie się wśród roślin rosnących na rabatce, to efekt pracy zawodowych ogrodników, którzy przez cały rok o nią dbają.
Aby uzyskać podobny efekt, który jednak nie będzie wymagać wielogodzinnego strzyżenia i wyrywania pojedynczych listków, wystarczy zastosować jedno z obrzeży trawnikowych. Obrzeża wykonane z tworzywa sztucznego świetnie się sprawdzą w tym przypadku. Wkopane na dowolną głębokość zapobiegną rozprzestrzenianiu się trawy i chwastów. Jeżeli będą wystawały kilka centymetrów ponad poziom gruntu, pozostaną naturalną barierą, dzięki czemu stworzy się iluzję trawnika strzyżonego od linijki. Warto jednak wspomnieć, że w rzeczywistości to rozwiązanie może być kłopotliwe przy samym koszeniu — podkaszarka, przy zbyt krótkim cięciu, może uszkodzić tworzywo.
Do oddzielenia rabaty i obrzeża trawnika często używa się płotków drewnianych. Mogą to być drewniane walce, które zakończone są zaostrzonym wierzchołkiem, dzięki któremu montaż takich obrzeży jest znacznie prostszy. Często spotyka się ułożone szeregowo półbelki lub rollbordery o różnych zakończeniach. Tak wiele produktów umożliwia dobranie odpowiedniego kształtu do potrzeb i stylu, w jakim urządza się ogród.
Projektowanie ogrodu dobrze zacząć od planowania ułożenia drewnianych palisad i rollborderów. Dzięki temu będziemy mogli w pełni efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Obrzeża drewniane
Płotki i palisady wykonane z naturalnego surowca zazwyczaj lepiej wkomponowują się w, nomen omen, naturalny krajobraz. Pamiętaj jednak o tym, by obrzeża tego typu dobrze impregnować. Szczególnie te drewniane, które narażone są na erozję w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych i promieni UV. Sam montaż jest prosty — płotki i paliki są tak docięte, że wystarczy naruszyć darń i kilkoma silnymi ruchami młotka dobić je do oczekiwanej głębokości. W zależności od rodzaju wybranego obrzeża, cena może wahać się od kilku do nawet kilkuset złotych za metr bieżący.
Betonowe obrzeża trawnikowe
PNiewątpliwą zaletą tego typu palisad jest ich trwałość i bezobsługowość. Należy jednak po dwakroć przemyśleć rozmieszczenie stref w ogrodzie oddzielanych właśnie nimi — nierzadko ich montaż i demontaż jest na tyle uciążliwy, że skutecznie utrudnia późniejszą re-aranżację ogrodu. Ceny obrzeży betonowych w dużej mierze zależą od tego, czy są wykonywane na indywidualne zlecenie klienta, czy wybrane z dostępnej oferty. Ekonomicznym wyborem mogą być obrzeża chodnikowe, które mamy w naszym stałym asortymencie.
Obrzeża trawnikowe z tworzywa sztucznego
Najbardziej przystępnym, zarówno pod względem ceny, jak i dostępności, są niewątpliwie obrzeża z tworzywa sztucznego. Szeroka gama obrzeży plastikowych pozwala na idealne dobranie produktu do potrzeb i estetyki ogrodu. Montaż i demontaż również należy do tych łatwiejszych. Wystarczy delikatne naruszenie trawy i ziemi, by z powodzeniem umieścić obrzeże trawnikowe w zakładanym miejscu. Plastyczność tworzywa sztucznego umożliwia praktycznie dowolne formowanie go, dzięki czemu idealnie sprawdzi się przy nieregularnych rabatach i obrzeżach trawnikowych. Ceny uzależnione są od kształtu, grubości materiału i, często, koloru elementów.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!
Validate your login