OZE – co to jest?
Ze skrótem OZE można się spotkać coraz częściej – nie tylko czytając branżową prasę, ale też słuchając wiadomości w radio czy telewizji. Co się za nim kryje? O tym, co wspólnego mają te trzy litery z bilansem elektrycznym i przyszłością planety? Zajrzyj do naszego artykułu i sprawdź.
Co znaczy skrót OZE?
Skrót OZE pojawia się coraz częściej nie tylko w przemówieniach polityków, ale też w szerszej debacie publicznej czy we wpisach na popularnych portalach newsowych. Co znaczą te trzy, tajemniczo brzmiące literki? OZE to skrót od odnawialnych źródeł energii, czyli nieodłącznego elementu międzynarodowej polityki klimatyczno-energetycznej. Jeśli nie wiesz, co dokładnie mamy na myśli, czytaj dalej.
Co to są odnawialne źródła energii? Poznaj definicję odnawialnych energii
Odnawialne źródła energii, w skrócie OZE, to – jak już wspomnieliśmy – kluczowy element związany z bilansem energetycznym. Dzięki nim możliwe będzie wdrożenie gospodarki niskoemisyjnej, polegającej między innymi na eliminacji stosowania paliw kopalnych, a co za tym idzie – na sukcesywnej redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Według dyrektyw unijnych, Europa do 2050 roku ma jako pierwszy kontynent na świecie uzyskać neutralność klimatyczną (rozumianą jako zerowy bilans między emisją a pochłanianiem m.in. dwutlenku węgla).
Według ustawy z 20 lutego 2015 roku, są to „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów”.
Jakie rodzaje energii zalicza się do OZE?
No dobrze, a jakie w takim razie źródła można w zasadzie zaliczyć do odnawialnych? Słońce, wiatr, woda (rzeki, pływy i fale morskie), a także energię jądrową w zamkniętym cyklu paliwowym,, biomasa, biogaz, biopłyny oraz biopaliwa. Do odnawialnych energii nie zaliczamy z popularnych do tej pory: ropy naftowej, węgla, gazu ziemnego i uranu pozyskiwanego z kopalin.
Dyrektywa o odnawialnych źródłach energii – co należy o niej wiedzieć?
Najważniejszą wytyczną Unii Europejskiej, dotyczącą OZE, jest ta z 2018 roku, dotycząca promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (tak zwana dyrektywa RED II). Nie tylko wskazuje ona konieczność priorytetowego zajęcia się kwestią bilansu energetycznego, ale wręcz zobowiązuje kraje członkowskie do obowiązku wprowadzenia szeregu ułatwień dla rozwoju odnawialnych źródeł, w tym poszerzenia możliwości działania prosumentów i wspólnot energetycznych. Polska do tej pory nie osiągnęła zakładanych na 2020 rok celów, ale właśnie przystąpiła do realizacji zapisów dyrektywy unijnej.
Dlaczego energetyka odnawialna w Europie jest popularna?
Energetyka odnawialna jest w Europie bardzo popularna, a znaczenie odnawialnych źródeł energii dla gospodarki jest wprost nieocenione. Chociaż przeciwnicy OZE wskazują wady tego typu źródeł (takie, jak wysokie koszty, w tym ekologiczne, niestabilność produkowanej energii czy wątpliwy wpływ na zużycie paliw kopalnych), plusy wydają się być tłumaczyć wzmożone zainteresowanie Unii Europejską czystą energią. Do zalet zaliczyć można pozytywny wpływ korzystania z odnawialnych źródeł energii na problematyczne obszary: zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie i wyczerpywanie się zasobów tradycyjnych źródeł nieodnawialnych.
Na rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii, czyli OZE, wpływają między innymi różnego rodzaju subwencje czy krajowe systemy wsparcia, takie jak program “Moj prąd”.
Produkcja energii odnawialnej w Polsce
Agencja Rynku Energii (ARE) w listopadzie 2022 roku podała, że moc zainstalowana we wszystkich źródłach wytwórczych w Polsce przekroczyła poziom 60 GW. OZE stanowią już 36 procent tych zasobów (22 014,9 GW), pozostałe źródła wytwórcze to elektrownie cieplne konwencjonalne. W skali roku oznacza to jedno: przyrost mocy w OZE o około 35 procent z poziomu 16 285,5 MW w 2021 roku. W samym listopadzie w Polsce wyprodukowano 15 165,6 GWh energii elektrycznej, z czego 15 proc. zapewniły OZE (2 301,6 GWh). Wszystko wskazuje na to, że udział OZE w ogóle balansu energetycznego w Polsce będzie tylko rósł, między innymi dzięki mikroinstalacji prosumenckich, czyli służących wytwarzaniu energii elektrycznej na własne potrzeby.
Jakie są odnawialne źródła energii w Polsce?
Przeczytałeś nasz wpis? A więc wiesz już, co znaczy skrót OZE, jaki jest podstawowy podział źródeł energii i czy w Polsce działają elektrownie odnawialne. To wiedza, która nie tylko teraz, ale również w przyszłości może Ci się przydać – w końcu odnawialne źródła energii to przyszłość, jeśli chodzi o jej pozyskiwanie!
Validate your login