Ościeżnica stała a ościeżnica regulowana — którą kiedy wybrać?

Jeżeli właśnie wykańczasz swój dom lub remontujesz mieszkanie, bez wątpienia na Twojej liście zakupów znajduje się ościeżnica. Jak wybrać odpowiednią? Czy lepiej sprawdzi się ościeżnica stała, czy regulowana? Jaki rozmiar wybrać?

 

Ościeżnice to nieodłączna część drzwi i okien. Montuje się je zarówno w otworach drzwiowych zewnętrznych, jak i tych wewnętrznych. Potocznie nazywamy je futrynami. Wraz ze skrzydłem, zawiasami i klamką z zamkiem stanowią zestaw drzwiowy. Ważne, żeby wybrać takie, które nie tylko będą spełniać wymagania techniczne, ale będą również pasować do całego wnętrza pod kątem estetycznym. 

 

Ościeżnica stała, ościeżnica regulowana – jaką pełnią funkcję?

 

Ościeżnica to nieruchoma rama. To do niej montuje się zawiasy, a następnie — do zawiasów — drzwi. Ościeżnice najczęściej wykonywane są z następujących materiałów:

  • drewno: pełne, klejone warstwowo
  • materiały drewnopochodne: płyta MDF, sklejka pokryta fornirem, itp.
  • tworzywa sztuczne: PCV
  • metale: stal, aluminium.

 

Głównym zadaniem ościeżnicy jest wykończenie otworu, w którym mają znajdować się drzwi. Utrzymuje skrzydło drzwiowe w odpowiedniej pozycji i uszczelnia przejście. To do niej będziesz montować zawiasy, na które następnie nakłada się skrzydło drzwiowe.

 

Mniej oczywistą funkcją może być ta dekoracyjna. Zazwyczaj — wybierając ościeżnice, dopasowuje się ją do drzwi, coraz częściej jednak można spotkać się z ozdobnymi framugami, które stanowią ciekawy kontrapunkt w pomieszczeniu.

 

Rodzaje ościeżnic

 

Ościeżnice, ze względu na ich konstrukcje dzieli się na dwie podstawowe grupy: ościeżnice stałe i regulowane. Wybierając ościeżnice, najpierw należy podjąć decyzję, dotyczącą tego, czy potrzebujesz ościeżnicy stałej, czy regulowanej. Jak to ustalić? Czym różni się ościeżnica stała od regulowanej?

 

Ościeżnice stałe

 

Ościeżnice stałe to takie, które sprawdzają się przy osadzaniu w murach o typowej grubości. Standardowa grubość ścian to najczęściej 6 lub 10 cm. Jeżeli ściana została niedawno postawiona, a do jej budowy użyto popularnych materiałów, ościeżnica stała powinna pasować idealnie. Przed zakupem sprawdź, czy ściana jest idealnie prosta. Jak sama nazwa wskazuje, ościeżnica stała posiada określony wymiar, którego nie będziesz w stanie wyregulować. Sposób, w jaki konstruowane są elementy ościeżnic stałych najczęściej narzuca również wykorzystanie elementów, które umożliwiają zamaskowanie miejsca łączenia ościeżnicy ze ścianą. 

 

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ościeżnice stałe nie występują wyłącznie w jednym uniwersalnym rozmiarze. W sprzedaży dostępne są różne wymiary, które umożliwiają dopasowanie ich do Twoich potrzeb. Ościeżnice stałe nazywamy również ościeżnicami blokowymi. 

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, montaż ościeżnic stałych jest trudniejszy niż regulowanych. Wymaga on idealnego dopasowania każdego z elementów — belek pionowych i górnej belki poziomej. Najpierw należy je ze sobą połączyć, a dopiero później umieszcza się je w otworze drzwiowym. 

 

Ościeżnice regulowane

 

Drugim rodzajem ościeżnic są ościeżnice regulowane. Mimo tego, że ich cena jest wyższa niż ościeżnic blokowych, z roku na rok zyskują na popularności. Bez wątpienia, wynika to z ich uniwersalności. Sposób, w jaki zostały skonstruowane, umożliwia ich regulacje. Zakresy są określone przez producenta i oscylują w okolicy 2 centymetrów. Minimalna grubość murów, w których mogą być zamontowane to 7,5 cm.

Idealnie sprawdzą się w miejscach, w których otwory drzwiowe są nieregularne. Jeżeli remontujesz stary dom lub mieszkanie z rynku wtórnego, Twój wybór powinien paść na ościeżnice regulowane. Wynika to między innymi z tego, że ściany w tego typu nieruchomościach nie są idealnie proste. 

 

Ościeżnice regulowane montuje się za pomocą kołków, dybli i pianki montażowej — znacznie łatwiej dopasować je do nieregularnych otworów drzwiowych. Po wyciągnięciu rozpórek należy zamocować element regulowany — modyfikuje się tak, aby odpowiadał grubości ściany. przycięty panel łączy się z osadzonymi wcześniej listwami pionowymi i poziomymi.

W przeciwieństwie do ościeżnic stałych, połączenie ściana—ościeżnica nie wymaga dodatkowych elementów, które mają za zadanie je zamaskować. 

 

Jak dobrać ościeżnicę do drzwi?

 

Aby znaleźć idealną ościeżnicę, odpowiedz na poniższe pytania.

 

Jaki mają wyglądać Twoje drzwi i futryna?

 

Zastanów się nad tym jaki wygląd powinien mieć zestaw, żeby pasował do wnętrza. Wybierz odpowiednie drzwi — przylgowe, bezprzylgowe. Zadecyduj o materiale, z jakiego powinny być wykonane. 

 

Jaki wymiar?

 

Zapisz jaki wymiar powinna mieć ościeżnica. Nie wiesz jak zmierzyć drzwi wewnętrzne? Sprawdź jaka jest szerokość i wysokość otworu — przyłóż metrówkę na różnych wysokościach, jeżeli na każdym poziomie wynik wychodzi ten sam — możesz wybrać ościeżnicę stałą. Jeżeli odchylenia są na poziomie 2 cm — wybierz ościeżnicę regulowaną.

 

Jaki masz budżet?

 

Drzwi wewnętrznych może być w domu kilka, a nawet kilkanaście par — przygotuj budżet, który możesz przeznaczyć na każde z nich i kieruj się nim przy wyborze futryny.

 

W naszym sklepie internetowym bez wątpienia znajdziesz ościeżnicę stałą lub futrynę regulowaną, która spełniać będzie wszystkie określone przez Ciebie warunki. Zapraszamy na zakupy!