Olejowanie drewna krok po kroku

Olejowanie drewna krok po kroku

Konserwacja drewna ma kluczowe znaczenie dla zachowania dobrej kondycji i pięknego wyglądu wykonanego z niego parkietu, blatu, schodów, drzwi czy mebli. Ostatnio do łask wraca ekologiczna metoda zabezpieczenia drewna olejem, czyli olejowanie drewna. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć w ten sposób drewno krok po kroku, byś mógł cieszyć się nim jak najdłużej. 

Co to jest olejowanie drewna?

Olejowanie to tradycyjna metoda konserwowania drewna, która wypiera najpopularniejsze obecnie lakierowanie. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne, które nie tylko zabezpiecza drewno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale również wpisuje się w bieżące trendy aranżacji wnętrz, w których królują naturalne, często surowe materiały. Nadaje się do konserwacji zarówno rodzimych, jak i egzotycznych gatunków drewna.  

Zalety olejowania – co daje olej do konserwacji drewna? 

Olejowanie drewna zabezpiecza je przed działaniem takich czynników zewnętrznych jak zmienne temperatury czy promieniowanie UV. Dzięki temu, że na powierzchni drewna nie tworzy szczelnej warstwy, nie zatyka porów, co pozwala na przepływ powietrza oraz odparowywanie wilgoci. Wnikając w najgłębsze warstwy drewna, olej do olejowania drewna wzmacnia je od wewnątrz oraz zabezpiecza przed nasiąkaniem wodą, tym samym przed rozwinięciem się pleśni lub grzybów. W porównaniu z lakierowaniem, dzięki wnikaniu w strukturę drewna, zabezpieczenie drewna olejem lepiej je chroni, niż wierzchnia warstwa lakieru. Nie tworząc powierzchniowej powłoki, w porównaniu z farbami, lakierami czy lakierobejcami, olej do konserwacji drewna sprawia, że drewno nie pęka ani się nie łuszczy. Ponadto olejowane drewno jest mniej śliskie, co w przypadku parkietu czy schodów ma kolosalne znaczenie, gdyż niweluje ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Zaś dzięki antystatycznym właściwościom, olejowana podłoga ma znacznie większą odporność na zarysowania. Jest więc chętnie wykorzystywana w korytarzach czy salach tanecznych, a więc w miejscach szczególnie intensywnie użytkowanych. Tak zabezpieczony parkiet przyciąga również mniej kurzu. Olejowanie drewna spełnia też funkcję dekoracyjną. Matowość olejowanego drewna pozwala lepiej wyeksponować naturalne cechy jego wyglądu, zwłaszcza gdy wybrałeś gatunek drewna ze względu na jego piękne usłojenie. Matowe wykończenie zapewnia bardziej naturalny wygląd, a do tego fakturę drewna możesz wyczuć pod palcami.     

Jakim olejem zabezpieczyć drewno?

Zabezpieczenie drewna tą metodą wymaga odpowiedniego preparatu o specjalnym przeznaczeniu, jaki jest olej do konserwacji drewna. Olej może subtelnie zmieniać odcień drewna, więc jeśli zastanawiasz się, jakim olejem impregnować drewno, by zachować jego naturalny wygląd, sięgnij po olej bezbarwny do drewna np. marki Altax.

Czy wiesz, że poza olejem bezbarwnym jednymi z popularniejszych olejów do drewna są te w kolorze dębu, palisandru czy mahoniu, ale również oleje szare oraz białe (idealne do wnętrz w stylu skandynawskim)? Jeśli chcesz osiągnąć jaśniejszy odcień drewna, ale nie całkowicie biały, sprawdź olej do drewna bielony.
Olejowanie drewna krok po kroku

Czy można impregnować drewno olejem jadalnym?


Impregnacja drewna olejem jadalnym (rzepakowym, kokosowym, lnianym etc) jest możliwa, przy czym profesjonalne preparaty do olejowania drewna lepiej spełnią swoją rolę, zwłaszcza gdy konserwowane drewno znajduje się w pomieszczeniach o specyficznych warunkach, np. wysokiej wilgotności powietrza, czy też będzie narażone na intensywną eksploatację. Preparaty o specjalnym przeznaczeniu często zawierają również składniki, które hamują rozwój pleśni bądź chronią przed szkodnikami.

Jak odpowiednio konserwować drewno? Olejowanie drewna krok po kroku

Olejowanie drewna nie jest skomplikowane, nie wymaga specjalnej wiedzy, umiejętności, ani specjalistycznych narzędzi. Przed tym zabiegiem bejcowanie nie jest wskazane. Najlepsze efekty ochronne, zwłaszcza wewnątrz struktury drewna, przyniesienie olejowanie drewna surowego. Olejowanie drewna krok po kroku wygląda następująco:

  1. Do olejowania użyj miękkiej ściereczki bądź pędzla.
  2. Nakładaj olej wzdłuż usłojenia drewna.
  3. Po nałożeniu pierwszej warstwy, odczekaj ok. godzinę, a następnie przy pomocy papierowego ręcznika odsącz z powierzchni nadmiar oleju.

Przy olejowaniu wystarczy położenie 2 warstw oleju, ale w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, a także stanu drewna, możesz położyć więcej warstw.


Porada fachowca: do mebli bądź elementów drewnianych wyposażenia, które znajdują się w pomieszczeniach, nałóż 2-3 warstwy oleju do drewna wewnątrz. Meble ogrodowe, powierzchnie tarasowe oraz podłogi wymagają zazwyczaj zabezpieczenia ich większą ilością warstw. Możesz sięgnąć po olej do tarasów i mebli ogrodowych Sadolin lub olej do tarasów Altax.

Średni czas schnięcia oleju po olejowaniu drewna to ok. 10 godzin. Jednak dla bezpieczeństwa zapoznaj się dokładnie z instrukcją dla danego preparatu, który chcesz wykorzystać.

Olejowanie drewna krok po kroku

Jak oraz jak często konserwować drewno po olejowaniu?

Olejowana podłoga nie wymaga cyklinowania. Do jej odnowienia wystarczy pomalowanie jej nową warstwą bądź kilkoma warstwami oleju. Zabieg ten należy powtarzać przy użyciu oleju renowacyjnego co pół roku. Ten sposób konserwacji sprawia, że podłoga łatwo się regeneruje, zatem w przypadku uszkodzenia jej małego fragmentu np. zarysowania, drewno spęcznieje i wypełni taki ubytek.

Porada fachowca: jeśli masz do czynienia z drewnem naturalnie twardym, zdecyduj się na olejowanie. Natomiast jeśli drewno jest miękkie i wymaga specjalnej bazy ochronnej, użyj impregnatu gruntującego oraz powłokotwórczego

Wszystkie środki do konserwacji drewna znajdziesz na stronie Bricoman.