Okno gospodarcze - co to znaczy i czym się różni od zwykłego?

Zazwyczaj wszystkie okna w domu posiadają takie same parametry oraz charakteryzują się taką samą stylistyka. Co jednak z pomieszczeniami technicznymi? W tego typu przestrzeniach będących technicznym zapleczem domu często korzysta się z okien gospodarczych. Z tego tekstu dowiesz się, czym dokładnie różni się okno gospodarcze od tradycyjnych rozwiązań.

 

okno_gospodarcze

Co to jest okno gospodarcze?
Okna gospodarcze (nazywane również inwentarskimi) to elementy, które przeznaczone są do pomieszczeń niemieszkalnych, znajdujących się w domach lub nieogrzewanych budynkach pozbawionych ogrzewania.

Zazwyczaj okno gospodarcze jest wykonane ze specjalnych profili PVC, ale bez wykorzystania wkładek termicznych oraz wzmocnień antywłamaniowych. W większości przypadków tego typu okna są wyposażone w pojedynczą lub podwójną szybę. Bywa, że są również mniej komfortowe w użytkowaniu, ale ich cechą charakterystyczną jest znacznie niższa cena niż w przypadku rozwiązań elewacyjnych. Okna gospodarcze wykorzystuje się przede wszystkim w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do zamieszkania oraz niewyposażonych w systemy grzewcze.

Zazwyczaj więc chodzi o przestrzenie takie jak:
- garaże
- piwnice
- spiżarnie
- pralnie
- kotłownie
- poddasza

Jeśli chodzi o pomieszczenia, które znajdują się bezpośrednio w bryle budynku, to stosuje się w nich okna identyczne lub zbliżone do tych wykorzystanych w reszcie domu. Różnią się jednak parametrami grzewczymi. Okno gospodarcze to produkt, który jest również wyposażeniem budynków niewchodzących w skład domu. Często można je spotkać w warsztatach, magazynach, halach produkcyjnych, oborach, kurnikach, stajniach itp.

 

Jakie okno gospodarcze wybrać?
Pierwsze i najważniejsze kryterium stanowi to, czy dane pomieszczenie jest wyposażone w ogrzewanie. Norma wprowadzona w roku 2021 stanowi, że w pomieszczeniach ogrzewanych o temperaturze nie niższej niż 16oC okna powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła U nieprzekraczającym 0,9 W/(m2K). W przypadku, gdy w danej izbie utrzymywana jest temperatura niższa niż 16oC, współczynnik U dla okien elewacyjnych musi wynosić mniej niż 1,4.

W przypadku garaży lub budynków gospodarczych budowanych poza domem i będących konstrukcjami wolnostojącymi tego typu wymagania co do izolacyjności termicznej nie obowiązują. Zazwyczaj klienci wybierają okno gospodarcze 80x40, 90x60 lub 120x60 cm. Takie rozmiary idealnie sprawdzają się w większości pomieszczeń gospodarczych zarówno w domach, jak i budynkach wolnostojących.

 

Okna gospodarcze – a co z nieużytkowymi poddaszami?

okno_gospodarcze_2

Wiele domów jednorodzinnych oraz innych budynków posiada nieużytkowe poddasza, które również wymagają wstawienia okien. W sytuacji, gdy projekt zakłada zastosowanie okien pionowych umieszczonych w ścianach szczytowych, muszą one odpowiadać wymaganiom opisanym w poprzednim akapicie. Z kolei, jeśli chodzi o okna połaciowe, warunki techniczne wyglądają już nieco inaczej. Zgodnie z normami wystarczają wtedy okna o współczynniku U nieprzekraczającym 1,4 W/(m2K).

Istnieje sposób, by znacznie obniżyć koszt elementów montowanych na poddaszu nieużytkowym. Chodzi o zastosowanie włazów dachowych charakteryzujących się prostą konstrukcją oraz możliwością otwarcia na bok lub do góry. Takie rozwiązania są nawet o połowę tańsze i pozwalają na znaczne oszczędności.

 

Okno gospodarcze uchylne – czy jest bezpieczne i szczelne?

okno_gospodarcze_3

Jeśli interesują Cię okna do pomieszczeń gospodarczych, to mamy dla Ciebie radę. Zamiast rozwiązań typowo inwentarskich spróbuj poszukać modeli okien elewacyjnych oraz nieco chłodniejszym charakterze.

 

Musisz wiedzieć, że konstrukcje przeznaczone do pomieszczeń niemieszkalnych bardzo często mają słabą konstrukcję, co dla złodziei może być potencjalną furtką do Twojego domu. W przypadku, gdy zależy Ci tylko na doświetleniu danego pomieszczenia i ochronie go przed warunkami atmosferycznymi, okna gospodarcze będą idealne ze względu na niską cenę.

Okna do budynku gospodarczego – nie przepłacaj
Jak widzisz, pomieszczenia pozbawione ogrzewania oraz będące mniej istotne w Twoim domu możesz wyposażyć w okna gospodarcze, które z powodzeniem zapewnią w nich suchość oraz odpowiednie doświetlenie. Pamiętaj jednak, że tego typu produkty nie zagwarantują przyjemnej i wysokiej temperatury tak jak okna elewacyjne. Podczas poszukiwania konkretnego produktu, zwróć również uwagę, by był podobny do reszty okien zamontowanych w Twoim domu. Unikniesz dzięki temu chaosu estetycznego i stworzysz spójny budynek.