Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Wybór odpowiedniego systemu cieplnego do domu to pierwszy krok do oszczędności. Postawić na ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki? Przed tym wyborem warto zastanowić się, czego oczekujemy od centralnego ogrzewania. Porównujemy obie opcje!
Ogrzewanie podłogowe – co to jest?
Ogrzewanie podłogowe to doskonały wybór, jeśli cenisz rozwiązania kompleksowe, które poprawiają komfort życia. Zestaw ogrzewania podłogowego wodnego działa w oparciu o zasadę przepływu przez układ rur pod podłogą czynnika grzewczego (najczęściej wody). System zamienia podłogę w sporych rozmiarów grzejnik, który powoli i równomiernie oddaje ciepło, a w pomieszczeniu panuje zawsze odpowiednia temperatura.
Dostępne są także systemy ogrzewania podłogowego elektrycznego. Ciepło generują tu specjalne maty lub sieć przewodów grzejnych – przykładem jest zestaw ogrzewania podłogowego 4 m2 mata+regulator elektroniczny. Koszty rozwiązania są dość duże w związku z wysokimi cenami energii, dlatego najlepiej wprowadzać je np. do mniejszych pomieszczeń, jak łazienka czy kuchnia.
Gdzie zastosować systemy podłogowe? W pokojach, korytarzach, łazienkach i kuchniach. Najlepszym przewodnikiem ciepła będą podłogi z płytek ceramicznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby montować je pod płytkami z kamienia, wykładzinami PCV, dywanami, a nawet panelami.
Ogrzewanie podłogowe wodne – zalety i wady
Zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i tradycyjne grzejniki mają swoje zalety i wady. Zacznijmy od plusów podłogówki.
Głównym walorem ogrzewania podłogowego jest równomierne dystrybuowanie ciepła. Emisja ciepła polega na „promieniowaniu” od dołu do góry pomieszczenia – w skrócie: stopy i nogi są lepiej ogrzane niż górna część ciała, co jest komfortowym rozwiązaniem. Ogrzewanie jest niskotemperaturowe – woda ma temperaturę do 50°C (w grzejnikach to 70-90°C), co zmniejsza koszty grzania.
Owo „promieniowanie” powietrza zastępuje tutaj cyrkulację. Tym samym nie powstaje niepotrzebny ruch powietrza, co docenią alergicy. W pomieszczeniach nie unosi się kurz.
Cała instalacja jest ukryta pod podłogą, nie zaś wyeksponowana na ścianie (jak grzejniki). Dzięki temu nie musimy martwić się np. o rozmieszczenie mebli w pokoju, tak aby nie zasłaniały grzejnika.
Mocny punkt ogrzewania podłogowego, gdzie cała instalacja jest niewidoczna dla oka, to także dłuższe dystrybuowanie ciepła. Po wyłączeniu grzejników w pomieszczeniu robi się dość szybko zimno, natomiast po wyłączeniu podłogówki ciepło utrzymuje się przez dłuższy czas.
Niestety, aby korzystać z podłogówki należy mieć naprawdę dobrze docieplony dom, dlatego rozwiązanie sprawdzi się raczej w nowym budownictwie. Do minusów ogrzewania podłogowego zaliczamy też potrzebę skucia podłogi w razie ewentualnej awarii. Podłogówka to dość droga inwestycja, która zwraca się po latach.
Jakie ogrzewanie: podłogowe czy grzejniki? Zalety i wady grzejników
Co lepsze ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe? Aby odpowiedzieć na pytanie, musimy poznać też plusy i minusy tradycyjnych grzejników.
Zaletą grzejników jest łatwość zaprojektowania i wykonania instalacji. Ponadto można tu prościej i szybciej sterować temperaturą – wystarczy rozkręcić lub przykręcić termostat. W przypadku takiej instalacji można zastosować każdy rodzaj wykończenia podłogi (nawet puszyste dywany, które są odradzane przy ogrzewaniu z podłogi).
Do walorów grzejników (szczególnie tych najpopularniejszych, czyli płytowych) należy szybkie nagrzewanie. Płyty grzejnika stają się ciepłe w kilka chwil i od razu po włączeniu ogrzewają pomieszczenie.
Zaletą jest także niska waga, łatwy montaż i coraz ciekawszy wybór wzorów i kolorów grzejników.
Rozwiązanie ma też kilka wad. Przede wszystkim zajmuje cenne miejsce – przy montażu należy się dobrze zastanowić, jak będzie wyglądał układ całego pomieszczenia, gdzie ustawić meble, a gdzie zostawić przestrzeń na grzejnik.
Jednym z minusów jest także sposób cyrkulacji powietrza. W porównaniu do pionowej emisji ciepła w systemie ogrzewania podłogowego wodnego jest on mało efektywny. Poprzez ruch, jaki tutaj powstaje, w pomieszczeniu zaczyna unosić się kurz, co jest problematyczne dla alergików.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Koszty eksploatacji
Ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery? Koszty grają tutaj zazwyczaj główną rolę. Warto podkreślić, że cena zależy od wielu czynników.
Koszty ogrzewania podłogowego a grzejnikowego – kilka faktów:
1. Koszt inwestycji w instalację jest wyższy przy ogrzewaniu podłogowym. Czasem instalacja grzejnikowa może być nawet o połowę tańsza niż w przypadku podłogówki!
2. W przypadku ogrzewania z podłogi również montaż jest bardziej skomplikowany, co przekłada się na jego wyższy koszt. Instalacja grzejników jest łatwiejsza i przez to powszechniejsza.
3. Urządzenie grzewcze przy instalacji podłogowej to najczęściej kocioł kondensacyjny, pompa ciepła lub panele fotowoltaiczne. Przy instalacji grzejnikowej potrzeba paliwa stałego, olejowego lub gazowego. To także czynnik, który zwiększa koszt podłogówki.
4. Kosztem może być także konieczność przygotowania budynku do instalacji ogrzewania podłogowego (maksymalne ocieplenie). W przypadku tradycyjnych grzejników nie ma aż takiego wymogu.
5. Woda w ogrzewaniu podłogowych musi być podgrzana do zaledwie 50°C, zaś w grzejnikach te wartości mogą dochodzić nawet do 90°C. W szerszej perspektywie to duża różnica, która przekłada się na koszty utrzymania systemu (na korzyść podłogówki).
Zastanawiając się, jakie ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki – wybrać, warto rozważyć przede wszystkim nie tylko koszty wejścia w inwestycję. Ważne są także koszty eksploatacji systemu oraz to, jaki komfort cieplny preferujemy – możliwość szybkiego „skręcania” grzejników czy raczej stałą i utrzymującą się temperaturę.
Ciekawą opcją jest także wprowadzenie obu metod jednocześnie – korzystając z tego, co najlepsze w każdej z nich!
Validate your login