Nagrzewnica gazowa — ile kosztuje, ile pali i jak wybrać odpowiedni model?
Do podniesienia temperatury w zamkniętych pomieszczeniach, w których nie została zamontowana instalacja grzewcza, od lat używa się nagrzewnic gazowych. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które uruchomienie zazwyczaj nie wymaga dodatkowych prac instalacyjnych.
Nagrzewnice gazowe najczęściej wykorzystywane są w różnych obiektach kubaturowych: w magazynach, garażach, warsztatach czy w trakcie prowadzenia robót budowlanych. Napędzane są — w zależności od wybranego modelu — propanem lub propan-butanem. Zastanawiasz się czym ogrzać garaż? Martwisz się, czy nagrzewnica gazowa jest bezpieczna? Czy lepsza jest nagrzewnica na gaz propan butan czy sam propan?
Co to jest nagrzewnica gazowa i jak działa?
Nagrzewnica gazowa generuje ciepło dzięki spalaniu gazu. Oddaje energię cieplną z wymiennika za pomocą wentylatora, który kieruje strumień ogrzanego powietrza w określonym kierunku lub do podłączonego kanału wentylacyjnego.
Jedną z głównych zalet nagrzewnic gazowych jest to, że produkuje się je w dużym zakresie mocy, dzięki czemu i ich wydajność jest zróżnicowana. W zależności od tego, jakiego wymiennika użyto do produkcji urządzenia — z odprowadzeniem kondensatu lub bez — modulacja wydajności mieści się w zakresie (odpowiednio) 30 - 100% mocy nominalnej. W sprzedaży dostępne są nagrzewnice gazowe wyposażone w palniki:
- atmosferyczne,
- nadmuchowe.
Ich moc można regulować skokowo lub płynnie. Oprócz tego, możesz sterować gotowością operacyjną i — w zależności od modelu — uruchomić wyłącznie sam wentylator. Ta ostatnia funkcja świetnie sprawdza się na przykład latem, kiedy ze względu na zwiększoną gęstość powietrza, zmniejsza się jednocześnie jego wymiana w pomieszczeniach zamkniętych. Uruchomienie wentylatora znacznie przyspieszy jego wymianę.
Nagrzewnica gazowa — jak wybrać odpowiedni model?
Najważniejszą zaletą nagrzewnic gazowych jest ich energooszczędność oraz to, że do ich podłączenia nie wymagana jest modernizacja istniejących sieci. Co za tym idzie, nagrzewnica gazowa może zostać ustawiona w praktycznie każdym miejscu — pod warunkiem spełnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Przed zakupem nagrzewnicy, polecamy odpowiedzieć sobie na poniższe pytania — znacznie ułatwi to wybór odpowiedniego modelu.
Jaką powierzchnię chcesz ogrzać?
W przypadku niewielkich przestrzeni, wybierz taką, o niewielkiej mocy. Do małych przestrzeni sprawdzi się również nagrzewnica elektryczna. Jeżeli chcesz ogrzać duży garaż, warsztat, czy inne pomieszczenie o większych wymiarach, polecamy nagrzewnice gazowe o mocy odpowiedniej do wielkości pomieszczenia.
Jaka jest wentylacja w miejscu, w którym będzie stała nagrzewnica gazowa?
Jeżeli przepływ powietrza jest duży, w pomieszczeniu wymiana powietrza następuje szybko, nie musisz szukać nagrzewnicy z odprowadzeniem spalin. W miejscach, w których wentylacja jest zła, wybierz taką, z odprowadzeniem spalin. Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin jest wyposażona najczęściej w długi rękaw, który — w zależności od możliwości — podłącza się do kratki wentylacyjnej lub wystawia na zewnątrz.
Jaki jest Twój budżet?
Nagrzewnice elektryczne mogą zachęcać niższą ceną, niż te gazowe, pamiętaj jednak, że o tyle o ile ich koszt jest niższy, to koszty eksploatacji (zużycie prądu), jest niewątpliwie większe.
Bezpieczeństwo pożarowe
Jeżeli w pomieszczeniu, w którym chcesz postawić nagrzewnicę, występuje jakiekolwiek ryzyko pożaru, nie kupuj nagrzewnicy z otwartym płomieniem. Takie miejsca to na przykład warsztaty, w których się spawa — gazy techniczne używane w spawalnictwie są łatwopalne. Jeżeli zastanawiasz się, czy nagrzewnica gazowa jest bezpieczna, to odpowiedź brzmi tak. Musi jednak być użytkowana i sprawdzana zgodnie z instrukcją użytkowania.
Czy nagrzewnica gazowa ma być głównym, czy jedynie dodatkowym źródłem ciepła?
Jeżeli do ogrzewania pomieszczenia używasz istniejącej instalacji grzewczej, a nagrzewnica ma jedynie dogrzać pomieszczenie, nie musisz inwestować w takie o wysokiej mocy. Poniżej pokazujemy, jak wyliczyć optymalną moc nagrzewnicy.
Moc nagrzewnicy najlepiej wyliczyć ze wzoru:
V X ΔT X K/860, gdzie:
V - objętość pomieszczenia | ΔT - wymagany przyrost temperatury | K - współczynnik izolacji cieplnej |
wyrażona w metrach sześciennych; wzór na objętość: długość ściany x długość sąsiadującej ściany x wysokość pomieszczenia |
wyrażony w stopniach Celsjusza jeżeli w pomieszczeniu, średnia temperatura to 11 stopni, oczekiwana to 16, to wymagany przyrost temperatury to 5°C |
K=3,0-4,0 Bez izolacji K=2,0-2,9 Słaba izolacja K=1,0-1,9 Średnia izolacja K=0,6-0,9 Dobra izolacja |
Ile gazu zużywa nagrzewnica i ile kosztuje nagrzewnica gazowa?
Ilość gazu, którą zużywa nagrzewnica, jest ściśle związana z mocą urządzenia. Zależy od tego, jaką temperaturę chcesz utrzymywać w pomieszczeniu. Na spalanie wpływa też izolacja pomieszczenia i jego powierzchnia. Jeżeli wybierzesz nagrzewnicę gazową z zamkniętą komorą spalania, która pobiera powietrze z zewnątrz budynku, musisz liczyć się ze znacznie większym spalaniem.
Ile kosztuje nagrzewnica gazowa? Tutaj również cena zależy od tego, jaki model i jaką moc znamionową urządzenia wybierzesz. Najniższa cena nagrzewnicy gazowej na naszej stronie to 339 zł. Sprawdź już dziś nasz asortyment i ciesz się ciepłym warsztatem lub garażem!
Validate your login