Na czym polega sucha zabudowa?

Na czym polega sucha zabudowa?

Sucha zabudowa to łatwa i pozwalająca na oszczędność czasu technologia budowy elementów konstrukcyjnych wchodzących w skład domu lub mieszkania. Z tego tekstu dowiesz się, co to jest sucha zabudowa, w jakich okolicznościach się ją stosuje i dlaczego warto zainteresować się tego typu rozwiązaniem.


Co to jest sucha zabudowa

Na samym początku rozważań o suchej zabudowie konieczne jest precyzyjne określenie tego, czym dokładnie jest. Otóż podczas budowy domu lub remontu mieszkania prace budowlane dzieli się na dwa rodzaje:

  • Mokre – do ich wykonania potrzebne jest zastosowanie różnego rodzaju klejów, zapraw oraz innych środków mających właściwości wiążące. Wadą tego etapu prac jest ich czasochłonność. Konieczne bowiem jest czekanie, aż materiały wyschną i nabiorą pełnych właściwości. Znacznie wydłuża to całą budowę i może prowadzić do niepotrzebnych przestojów;
  • Suche – prace o charakterze suchym nie zakładają wykorzystania tynków i klejów. W ich ramach budowane są konstrukcje, które bazują na kołkach oraz śrubach. Jak pewnie już się spodziewasz, tego typu prace pozwalają na oszczędność czasu i skracają cały remont. Ważnym atutem suchej zabudowy jest szybkość działań. Zapomnij o czekaniu na związanie się tynków lub klejów.

Sucha zabudowa a wytrzymałość

Skoro systemy suchej zabudowy wnętrz nie zakładają wykorzystania środków wiążących, w Twojej głowie mogą pojawić się wątpliwości związane z wytrzymałością tego typu technologii budowlanej. Czy śruby są w stanie zagwarantować stabilność, elastyczność i wytrzymałość na lata? Bez najmniejszego problemu! Dużą rolę odgrywają też specjalne płyty budowlane, z których wykonuje się konstrukcje w suchej zabudowie. Jeśli chodzi o płyty, to występują one w różnych rodzajach w zależności od tego, co dokładnie chcesz uzyskać. Najpopularniejsze rodzaje to:

  • płyty g-k,
  • płyty OSB,
  • płyty drewniane,
  • płyty ogniochronne,
  • płyty odporne na wodę,
  • płyty elewacyjne.

Wszystko zależy od pomieszczenia, w jakim stosujesz płyty. Jeśli szukasz rozwiązania do obudowania kominka, będą potrzebne Ci produkty charakteryzujące się ochroną przed ogniem. Z kolei w łazience najlepiej sprawdzają się płyty przystosowane do kontaktu z wodą. Pamiętaj, że odpowiedni dobór płyt jest kluczowy w kontekście wytrzymałości oraz funkcjonalności tworzonej przez Ciebie konstrukcji.

Czego potrzeba do stworzenia suchej zabudowy?

Jak już wspominaliśmy, nie stworzysz suchej zabudowy bez wykorzystania płyt budowlanych. Czy to jednak wszystkie materiały, w które musisz się zaopatrzyć? Oczywiście, że nie. Oprócz płyt będziesz potrzebować profili aluminiowych lub stalowych. Dzięki nim stworzysz swoistego rodzaju szkielet, będący podporą dla płyt budowlanych. Podczas zakupów odwiedź też dział z wkrętami i śrubami. W końcu materiały do suchej zabudowy muszą być czymś do siebie przymocowane.

Czy wiesz, że?
Podczas zakupu śrub i wkrętów bardzo ważny jest odpowiedni dobór ich długości. Aby jednak to było możliwe, musisz wiedzieć, jak grube są płyty wykorzystane do stworzenia zabudowy. Sprawdź to jeszcze przed zakupami, a będziesz mieć pewność, że masz wszystko, czego potrzebujesz, by zabrać się do pracy.

Sucha zabudowa – kiedy jest stosowana

Skoro wiesz już, czym jest sucha zabudowa oraz co jest potrzebne do jej wykonania, przejdźmy do tego, kiedy wykonuje się tego typu prace. Najczęściej inwestorzy oraz ekipy budowlane decydują się na suchą zabudowę, gdy konieczne jest stworzenie:

  • ścian działowych,
  • podwieszanych sufitów,
  • suchych podłóg,
  • zabudowy poddasza,
  • obudowy pionów instalacyjnych lub kominków,
  • elewacji budynków.

Oprócz tego sucha zabudowa może być również wykorzystana podczas prac wykończeniowych. Sprawna ekipa budowlana jest w stanie stworzyć z elastycznych i stosunkowo miękkich płyt budowlanych atrakcyjne wizualnie elementy dekoracyjne. Sucha zabudowa daje ogromne możliwości, ale wymaga też doświadczenia oraz znajomości zachowania konstrukcji z płyt w perspektywie czasu.

Na czym polega sucha zabudowa?

Wiesz już, na czym polega sucha zabudowa

Jak widzisz, sucha zabudowa jest technologią budowlaną, która pozwala na stworzenie wielu elementów konstrukcyjnych przydatnych przy wznoszeniu ścian, aranżacji poddasza lub tworzenia obudowy kanałów z przewodami instalacyjnymi.
Zaletą suchej zabudowy są przede wszystkim prostota oraz szybkość realizacji prac. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie czasu oraz skupienie na pozostałych elementach budowy. Do wykonania solidnej i odpornej na panujące w danym pomieszczeniu czynniki potrzebne są nie tylko płyty budowlane. Nie zapomnij też o zaopatrzeniu się w śruby, dzięki którym połączysz ze sobą poszczególne elementy konstrukcyjne.
Sucha zabudowa bywa jedynym rozwiązaniem przy remontach starych domów, ponieważ pozwala ukryć wszelkiego rodzaju krzywizny oraz dobudowywać ścianki bez nadmiernego obciążania stropów. Płyty można również wykorzystać na zewnątrz i stworzyć ciekawie wyglądającą oraz wytrzymałą elewację budynku. Możliwości jest wiele, a więc nie czekaj i wykorzystaj już dzisiaj suchą zabudowę w praktyce.