Moskitiera do ochrony przed owadami – czy jest skuteczna?
Latem moskitiera na okno i drzwi to najpopularniejsza ochrona domu przed insektami. Nie utrudnia swobodnej cyrkulacji powietrza, a często stanowi również osłonę przed promieniami słonecznymi. Istnieją różne rodzaje moskitier. Dowiedz się, jakie mają zastosowanie oraz jak możesz wykonać moskitierę samodzielnie.
Typy moskitier – jakie rodzaje moskitier możesz spotkać?
Moskitiera na okno lub drzwi może mieć różną formę. Najpopularniejsze rodzaje to:
- Moskitiera ramkowa okienna
Ma postać siatki naciągniętej na cienką ramkę, którą mocuje się do ramy okiennej na małe zaczepy. Moskitierę ramkową zwykle robi się na wymiar, a jej montaż jest bardzo prosty. Jest wygodnym rozwiązaniem, można być zamocowana przez cały rok, a w razie potrzeby, można ją łatwo zdjąć. Nie przeszkadza w cyrkulacji powietrza, ale skutecznie chroni dom przed owadami. - Moskitiera drzwiowa
Może mieć formę pionową, jest wówczas montowana na stolarce okiennej. Moskitiery tarasowe z kolei występują w wersji zintegrowanej z roletą zewnętrzną, w wersji przesuwanej bocznej lub zwijanej, by nie utrudniać swobodnego wychodzenia i wchodzenia. Dużą popularnością cieszy się samozamykająca się magnetyczna moskitiera na drzwi, która jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki specjalnym magnesom moskitiera utrzymuje się sama w pozycji zamkniętej. Masz wówczas pewność, że żadna szczelina nie pozwoli owadom przemknąć się do środka. To doskonała osłona na drzwi przed owadami.
- Moskitiera plisowana
Składa się z aluminiowej ramy i siatki umieszczonej na prowadnicy, składanej w harmonijkę. Można ją składać góra-dół lub lewo-prawo. Dzięki temu, że moduły siatki można łączyć, będzie pasować do dużych okien lub drzwi. Ponieważ siatka i prowadnica nie zajmują dużo miejsca, świetnie nadaje się też do wąskich drzwi. - Moskitiera zintegrowana z roletą
Jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Nie pozwala owadom dostać się do domu, chroni również przed mrozem i światłem. Możesz rozwijać ją razem z roletą lub osobno. - Moskitiera zwijana / rolowana
Jest wykonana z włókien z tworzywa sztucznego. Duże znaczenie ma jej gęstość splotu. Ma za zadanie chronić dom przed owadami, jednocześnie nie zaciemniając pomieszczenia. - Moskitiera przesuwna
Można ją przymocować np. do muru. Jej skrzydła osadzone są na prowadnicach, najczęściej górnych i dolnych, i domykają się do profilu bocznego. Można dostosować ją do wszystkich rodzajów drzwi i okien. Małe oczka chronią dom przed owadami, pyłkami, liśćmi oraz kurzem, pozwalając jednocześnie na swobodną cyrkulację powietrza.
Jaki materiał na moskitierę?
Najpopularniejszym materiałem na moskitiery jest włókno szklane lub PCV. Można też spotkać się z siatką aluminiową lub stalową, którą zwykle montuje się w oknach piwnicznych jako ochronę również przed gryzoniami. Siatkę ze stali wykorzystuje się też jako „przeszkodę” dla psów czy kotów. Moskitiery z siatki o gęstych splotach mają tę przewagę nad innymi rozwiązaniami chroniącymi dom przed owadami (spray, lep etc), że nie dopuszczają, by te dostały się do środka. Są więc najskuteczniejszą ochroną domu przed niepożądanymi insektami.
Moskitiera kupna vs. wykonana samodzielnie – zalety i wady
Moskitierę możesz zamówić na wymiar, masz wówczas pewność, że będzie idealnie pasować do Twoich okien i drzwi, będzie wykonana estetycznie, a dodatkowo może być wyposażona w elementy zwiększające komfort jej użytkowania takie jak magnesy. Jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne zwłaszcza, że do ceny moskitiery należy doliczyć koszt montażu. Możesz, zamiast tego kupić siatkę np. marki Tesa oraz rzepy lub listewki i wykonać moskitierę własnoręcznie.
Moskitiery Tesa – gdzie kupić? Ile kosztują moskitiery?
Siatka, którą możesz kupić w każdym markecie budowalnym, to koszt rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od wielkości. W Bricoman są dostępne siatki marki Tesa w różnych wymiarach i kolorach.
Ile kosztują moskitiery na wymiar?
Cena uzależniona jest od ilości metrów kwadratowych. Zwykle w pakiecie jest również montaż. Koszt za metr kwadratowy to ok. 450-500 zł.
Moskitiera na okno uniwersalna, siatka na drzwi, moskitiera na rzepy – jak samemu zrobić moskitierę na okno lub drzwi?
Samodzielne wykonanie moskitiery jest bardzo proste. Będą Ci potrzebne do tego:
- siatka na owady np. Tesa o małych oczkach
- rzep samoprzylepny np. rzep do moskitier Tesa
Dzięki rzepom nie musisz wiercić w stolarce okiennej. Możesz również łatwo zdemontować moskitierę bez pozostawiania śladów na stolarce czy ścianie. Najpierw dokładnie oczyść odrobiną alkoholu lub denaturatu i osusz ramę okienną. Następnie przyklej do niej rzep. Bezpośrednio do rzepu zamocuj siatkę, a jej nadmiar usuń za pomocą nożyczek.
Alternatywą, zwłaszcza w przypadku drzwi balkonowych lub wyjściowych, jest moskitiera na ramce. Do zrobienia ramki potrzebna będzie Ci listwa do mocowania moskitiery. Dobrym rozwiązaniem są cienkie frezowane listewki, posiadające krawędź zewnętrzną. Musisz stworzyć dwie ramy, a siatkę umieścić pomiędzy nimi. Następnie całość umieścić w ramie okiennej lub drzwiowej.
Jak zszyć moskitierę?
Jeśli masz do czynienia z przecięciem, możesz skleić ją molekularnym klejem. Często spotkać można w sklepach specjalny zestaw naprawczy do moskitier, w którego skład wchodzą samoprzylepne łatki oraz specjalne taśmy, do których nie będziesz potrzebować dodatkowo kleju.
Jaki kolor moskitiery wybrać?
Wybór koloru moskitiery może stanowić wyzwanie. Najbardziej popularne są siatki białe. Warto dopasować ich odcień do kolorystyki pomieszczenia. Weź również pod uwagę funkcjonalność. Czarne moskitiery są estetyczne, ponieważ nie widać na nich wpadających na siatkę owadów. Będą pasować do ciemniejszych pomieszczeń. Możesz wybrać również bardziej neutralny kolor np. szary. Szare moskitiery mają tę zaletę, że mniej widać na nich różnego rodzaju zabrudzenia oraz pyłki, możesz więc czyścić je nieco rzadziej.
Na stronie www.bricoman.pl znajdziesz moskitiery oraz wszystkie niezbędne akcesoria do ochrony domu przed owadami.
Validate your login