Lakierobejca do drewna — właściwości, rodzaje i ceny
Jednym ze sposobów na zabezpieczenie drewna jest pokrycie go lakierobejcą. Lazury — bo tak czasami nazywa się te środki — są substancjami dekoracyjno— ochronnymi do drewna. Stosuje się je zarówno na zewnątrz domów jak i wewnątrz.
Lakierobejce to jedne z najbardziej odpornych środków dostępnych na rynku. Preparatów zabezpieczających drewno jest kilka podstawowych rodzajów — lakiery do drewana, impregnaty, bejce, pasty i oleje. Dlaczego warto wybrać właśnie lakierobejce, a nie inne produkty do zabezpieczenia drewna?
Impregnaty do drewna — lakierobejca czy lazur, bejca a może coś innego?
Drewno jest nierozerwalnym elementem budownictwa od zarania dziejów. Nie jest żadną tajemnicą, że nieodpowiednio zabezpieczone drewno, po czasie zaczyna próchnieć, odkształcać się, tracić swoje właściwości — słowem: zniszczyć się. Na szczęście producenci oferują szereg rozwiązań, dzięki którym drewno zachowa swój wygląd kształt i właściwości na długie lata.
Tak wiele, jak rodzajów jest drewna, tak jeszcze więcej znamy jego rodzajów zastosowań. W związku z czym, producenci impregnatów do drewna mieli nie lada problem by stworzyć uniwersalny produkt. W ten sposób powstało kilka rodzajów środków ochrony drewna. Warto poznać je wszystkie, żeby wiedzieć:
- Czym się różni Lakierobejca od lazury?
- Czym się różni bejca od lakierobejcy?
- Jaka jest różnica między impregnatem a Lakierobejcą?
- Czym malować lakierobejcą?
- Co jest lepsze Lazura czy lakierobejca?
Bejca do drewna
Bejca to barwiący środek zabezpieczający drewno. Jego największą zaletą jest to, że wydobywa naturalne piękno słojów i sęków. Sprawdzi się do zabezpieczenia mebli i dekoracji. Niektóre rodzaje nadają się również do stosowania na zewnątrz — zawierają absorbery UV. Po odczekaniu 24h, od nałożenia bejcy, dobrze jest zabezpieczyć powierzchnię lakierem bezbarwnym.
Lakier do drewna
Przezroczysty lakier do drewna to jeden z najpopularniejszych środków ochrony drewna. Efekt charakterystycznej, lekko połyskującej tafli na powierzchni na przykład drewnianego mebla, świadczy najpewniej o tym, że do jego zabezpieczenia został użyty przezroczysty lakier do drewna. Powłoka, która tworzy się po nałożeniu lakieru, jest odporna na ścieranie. Nadają się do zabezpieczania podłóg, mebli i elementów drewnianych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domów.
Oleje i woski do drewna
Woski i oleje do drewna, to najczęściej produkty naturalne. Delikatnie wnikają w jego głąb, jednocześnie pielęgnując je i wzmacniając. Na powierzchni desek zostaje cienka, praktycznie niewidoczna warstwa, która chroni przed wodą i promieniowaniem UV. Sprawdzą się przy pracach wykończeniowych na tarasach, do zabezpieczenia drewnianych okładzin ściennych i mebli. Warto pamiętać, że meble należy olejować regularnie — częściej niż pozostałymi środkami ochrony.
Impregnat do drewna
Impregnaty do drewna działają od wewnątrz — penetrują strukturę drewna i wzmacniają ją. Taki a nie inny rodzaj działania sprawia, że właściwości fizyczne drewna delikatnie się zmieniają, dzięki czemu staje się ono wytrzymalsze, mniej podatne na wnikanie wody, a co a tym idzie i tworzenie szkodliwych mikroorganizmów. Najczęściej impregnat do drewna służy jako podkład pod środki ochronno— dekoracyjne.
Lakierobejce i lazury
Mimo tego, że często wymiennie używa się określeń lakierobejca czy lazura, warto wiedzieć, że nie są to te same produkty. Lazura — tak jak i lakierobejca — tworzy powłokę ochronną, jednak wnika ona w struktury drewna, podczas gdy lakierobejce nie naruszają postaci drewna. Lakierobejca pozostawia błyszczący efekt, lazura z kolei daje wykończenie satynowe.
Lakierobejca — jak sama nazwa sugeruje — to połączenie bejcy i lakieru. Oba te preparaty stosuje się już od dziesiątek lat do zabezpieczania różnych powierzchni. Sama lakierobejca powstała nieco później, nie da się jednak ukryć, że szturmem zawojowała rynek impregnatów do drewna. Używa się jej do zabezpieczania mebli i akcesoriów wykonanych z drewna. Chroni materiał, ale jednoczenie nie zakrywa charakterystycznych słojów i sęków.
Czy impregnować drewno przed lakierobejca?
Wiesz już, jakie preparaty do drewna oferują producenci. Jak zatem najlepiej zabezpieczyć Twój nowy taras? Co zrobić, żeby piękne, wykonane na zamówienie krzesła dębowe służyły Ci przez lata?
Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie go zarówno od środka jak i stworzenie bezpiecznej tafli na jego powierzchni. Jak uzyskać taki efekt? Polecamy skorzystać z kombinacji: impregnat i lakierobejca.
Oczyść dokładnie drewnianą powierzchnię, którą chcesz zabezpieczyć. Zacznij od umycia jej wodą z płynem do naczyń, następnie dokładnie spłukać. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni. Dopiero na tak przygotowane drewno, możesz nałożyć impregnat. Po całkowitym wyschnięciu (czas podany na opakowaniu produktu), przejdź do ostatniego kroku — użyj lakierobejcy.
Gdzie kupić lakierobejcę i ile kosztuje lakierobejca?
Jeżeli zastanawiasz się gdzie kupić lakierobejcę, to przejdź do naszego sklepu internetowego — u nas znajdziesz taką, która spełni Twoje oczekiwania. Jeżeli jednak wolisz, aby jeden z naszych specjalistów pomógł Ci wybrać idealną — zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych. Lakierobejce i impregnaty do drewna mają różne ceny — w zależności od pojemności i właściwości preparatu. Jednak ceny zaczynają się od 23 złotych.
Zapraszamy na zakupy!
Validate your login