Lakier wodny do drewna - właściwości. Kiedy go używać?
Lakiery wodne to środki, które pozwalają na zabezpieczenie drewnianych powierzchni oraz nadanie im estetycznego wyglądu. To jednak jeszcze nie wszystko, co powinieneś wiedzieć o lakierach wodnych do drewna. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o tych produktach.
Czym jest lakier wodny do drewna?
Rozwój technologii sprawia, że zarówno producenci, jak i klienci częściej zastanawiają się nad ich wpływem na środowisko naturalne. Wraz z proekologicznymi trendami widać wyraźne ograniczenie w stosowaniu rozpuszczalników organicznych, metali ciężkich oraz innych materiałów emitujących szkodliwe dla planety i naszego zdrowia związków. W rezultacie na półkach sklepowych pojawiły się lakiery wodne do drewna pozbawione wad produktów poprzednich generacji i niewpływające negatywnie na środowisko naturalne. Środki tego typu są szeroko wykorzystywane do zabezpieczania podłóg wykonanych z drewna przed uderzeniami, ścieraniem oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, dzięki stosowaniu tych środków możliwe jest uzyskanie imponująco wyglądającej podłogi.
Rodzaje lakierów do drewna
Jeśli chodzi o rodzaje lakierów do drewna na bazie wody, to wyróżnia się trzy typy:
- lakier wodny do drewna akrylowy – najtańsze rozwiązanie, które gwarantuje powłokę odporną na ścieranie. Musisz mieć jednak na uwadze, że ten produkt ze względu na swoją cenę charakteryzuje się o wiele słabszymi właściwościami ochronnymi niż w przypadku innych rodzajów lakierów.
- lakier wodny do drewna poliuretanowy – w tym przypadku cena jest już nieco wyższa, ale i właściwości ochronne prezentują się o wiele lepiej. Powłoka jest odporna na ścieranie oraz popularne uszkodzenia mechaniczne, jakie mogą pojawić się na drewnianej podłodze.
- lakier wodny do drewna poliuretanowo akrylowy – ich jakość jest w ogromnej mierze uzależniona od rodzaju uszlachetniaczy zastosowanych przez producentów. Lakiery zawierające większą ilość poliuretanu są twarde i bardziej odporne na ścieranie, ale niestety wiąże się to ze zwiększeniem toksyczności tych środków.
Lakiery wodne do drewna – właściwości
Lakiery wodne do drewna są co do zasady odporne na wszelkiego rodzaju detergenty, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność. Oznacza to, że możesz bez obaw czyścić swoją drewnianą podłogę lub meble przy użyciu specjalistycznych środków. Powierzchnia pozostanie w nienaruszonym stanie.
lakiery wodne poliuretanowe wyróżniają się brakiem toksyczności. Niestety wiąże się to z wyższą ceną tego rozwiązania. Mimo to klienci bardzo często wybierają takie lakiery do pokoików dziecięcych lub sypialni.
Poznaj najważniejsze cechy lakierów wodnych do drewna
- Wydajność – nie musisz nakładać na podłogę dużej ilości produktu, by uzyskać wysokiej jakości powierzchnię zabezpieczoną przed uszkodzeniami.
- Bezbarwność – dużym atutem lakierów wodnych jest bezbarwność, która nie przykrywa oryginalnego koloru malowanej podłogi.
- Bez podkładów – lakiery wodne mogą być stosowane bez udziału podkładów. Jeśli jednak chcesz jeszcze bardziej poprawić właściwości powłoki, możesz wykorzystać warstwę podkładową.
- Brak zapachu – środek nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, a więc nie ma ryzyka podrażnienia dróg oddechowych.
- Krótki czas schnięcia – lakier szybko schnie, a jego cząsteczki nie wnikają całkowicie w pory drewna. Woda zawarta w lakierze częściowo odparowuje, co jest zależne od temperatury oraz rodzaju podłogi. Pamiętaj, że za wysoka temperatura sprawi, że na powierzchni będzie widać ślady malowania.
- Ekologiczne – lakiery wodne do drewna zawierają najczęściej do 15% rozpuszczalników. W przypadku rozwiązań ekologicznych udział tych substancji nie przekracza 5%.
Lakier wodny – jak malować?
Zazwyczaj do nakładania lakieru wodnego używa się pędzla lub specjalnego pistoletu, który ma za zadanie równomierne rozprowadzanie środka po całej powierzchni i zapewnienie pełnej warstwy ochronnej. Jeśli zdecydujesz się na nałożenie podkładu, zrób to maksymalnie dwa razy. To, ile warstw lakieru powinno znaleźć się na Twojej podłodze, jest ściśle uzależnione od gatunku drewna oraz barwy wybranego środka. W przypadku lakieru białego lepiej będzie, gdy pomalujesz powierzchnię dwa razy. Pamiętaj, żeby nie rozcieńczać dodatkowo lakieru wodnego, ponieważ osłabisz jego właściwości ochronne.
Lakier wodny do drewna - odnów drewnianą podłogę
Jak widzisz, lakiery wodne do drewna to środki, które pomogą Ci w odnowieniu podłogi oraz mebli. Dzięki ich właściwościom ochronnym zabezpieczysz też malowane powierzchnie przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami i porysowaniem, co jest szczególnie ważne w kontekście podłogi w domu, w którym mieszkają dzieci lub zwierzęta. Podczas malowania pamiętaj o dobrym przewietrzeniu pomieszczenia i zapewnieniu cyrkulacji powietrza. Lakier będzie wtedy szybciej oraz efektywniej schnąć.
Validate your login