Lakier hydrofobowy - czym jest? Właściwości
Powłoka hydrofobowa to idealne zabezpieczenie powierzchni drewnianych przed działaniem wody. Z tego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest lakier hydrofobowy oraz, na co możesz liczyć, stosując tego typu środek.
Lakier hydrofobowy – co to jest?
Zanim przejdziemy do tego, czym jest lakier hydrofobowy, należy wyjaśnić, na czym polega zjawisko hydrofobowości. Otóż powłoka hydrofobowa jest niewidzialna i mikroskopijnie cienka, a jej główne zadanie polega na odpychaniu cząsteczek wody. Dzięki zabezpieczeniu powierzchni środkiem z tą właściwością nie występuje tafla wody, a płyn formuje się w niewielkie kropelki, które błyskawicznie spływają. Preparaty gwarantujące powłoki hydrofobowe są wykorzystywane w motoryzacji, przemyśle, branży meblarskiej i wielu innych dziedzinach życia. W przypadku lakierów do drewna odpychanie wody jest wyjątkowo korzystne, ponieważ znacznie minimalizuje zjawisko spuchnięcia po kontakcie z wodą. Sprawia to, że właściciele podłóg wykonanych z drewna bardzo chętnie wybierają lakiery hydrofobowe jako swoistego rodzaju tarczę na działanie wilgoci.
Jak działają lakiery hydrofobowe?
Lakiery do drewna hydrofobowe tworzą na zabezpieczonej powierzchni niezwykle cienki film. Środek wykorzystuje siły oddziaływań powierzchniowych do odpychania cząsteczek wody i osłabienia wiązań pomiędzy kroplami a podłogą. Woda próbuje znaleźć najkrótszą drogę, by spłynąć z pomalowanej powierzchni. Dzięki temu wszelkiego rodzaju elementy drewniane pokryte lakierem hydrofobowym nie ulegają spuchnięciu oraz uszkodzeniom wynikającym z wnikania wewnątrz wody.
Lakier hydrofobowy – rodzaje
Produkcja lakierów hydrofobowych niemal zawsze zakłada zastosowanie silikonów oraz krzemianów. Na rynku możesz spotkać się ze środkami polimerowymi oraz ceramicznymi. Bez względu na rodzaj lakier głęboko wnika do struktury lakiery i gwarantuje powstanie wyjątkowo trwałej bariery ochronnej. To, jak skuteczna będzie powłoka hydrofobowa, zależy przede wszystkim od jakości preparatu oraz jego składu. Staraj się więc wybierać rozwiązania od renomowanych producentów, którzy mają doświadczenie w tworzeniu tego typu specjalistycznych środków.
Podłoga hydrofobowa – dlaczego warto?
Podłoga drewniana pokryta powłoką hydrofobową to idealne rozwiązanie do wszystkich domów, w których są dzieci i zwierzęta. W końcu z tego typu mieszkańcami nietrudno o rozlanie, upadek kubka pełnego wody lub inne zdarzenie skutkujące obecnością płynu na podłodze. Dzięki wykorzystaniu lakieru hydrofobowego nie będziesz musiał od razu po wylaniu gnać ze ścierką, by zetrzeć zalegający płyn. W przypadku podłóg hydrofobowych woda może przez jakiś czas znajdować się na powierzchni bez ryzyka uszkodzeń.
Porada fachowca
Z naszego doświadczenia jednak polecamy, by pokrywać podłogi powłoką hydrofobową zawsze, kiedy jest to możliwe. W końcu nie tylko dzieciom oraz zwierzętom zdarzają się wypadki. Jeśli zależy Ci więc na wszechstronnej ochronie podłogi drewnianej, rozważ wykorzystanie środka zapewniającego powłokę hydrofobową.
Podłoga hydrofobowa w kuchni i łazience
Podłogi wodoodporne to również dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o pomieszczenie często określane jako trudne, czyli kuchnie i łazienki. Dzięki zastosowaniu produktów wodoodpornych możesz zdecydować się na stworzenie powierzchni odbiegającej od tradycyjnych rozwiązań. Nie ma przeciwskazań, by zamiast płytek ceramicznych wykorzystać drewniane panele i cieszyć się naturalnym pięknem bez względu na rodzaj pomieszczenia. Można więc śmiało stwierdzić, że lakier hydrofobowy oprócz zapewnienia właściwości wodoodpornych daje również duże możliwości aranżacyjne. Nie musisz ograniczać się do utartych ścieżek i możesz urządzić dom dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś.
Lakier hydrofobowy – niezbędnik w każdym domu
Jak więc widzisz, lakier hydrofobowy to produkt, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni podłogi i pozwala na skuteczne zabezpieczenie delikatnego materiału przed działaniem wilgoci. Po wykorzystaniu tego typu środka nie musisz obawiać się o każdą kroplę, która znajdzie się na podłodze. Zapomnij o patrolowaniu mieszkania ze ścierką w ręku i wycieraniu wszystkiego, co tylko możliwe w strachu o spuchnięcie drewna. Odpychane od siebie krople wody nie tworzą tafli, co znacznie ułatwia codzienne czyszczenie podłogi.
Hydrofobowość jako zjawisko fizyczne jest szeroko wykorzystywane nie tylko w stolarstwie, ale również w wielu innych branżach, co stanowi najlepszy dowód na to, jak wielka moc drzemie w środkach wodoodpornych. Nie czekaj i zabezpiecz już dzisiaj podłogę przed wilgocią, a w razie potrzeby zapoznaj się też z możliwościami, jakie hydrofobowość daje w kontekście ochrony samochodu lub innych cennych rzeczy, którymi się otaczasz. Wybierz już dzisiaj zaawansowany lakier hydrofobowy i wykorzystaj w pełni jego potencjał.
Validate your login