Lakier bezbarwny do drewna - właściwości. Kiedy go używać?

Drewno to materiał, w którym drzemie wiele uroku przyciągającego osoby szczególnie ceniące sobie naturalne elementy w aranżacjach wnętrz. Aby jednak drewno prezentowało się nienagannie i było odpowiednio zabezpieczone, potrzebny jest lakier bezbarwny. Z tego tekstu dowiesz się, kiedy i w jaki sposób używać tego typu środka.

 

Lakierowanie drewna – zrób to sam
Proces lakierowania ma jeden wielki atut, który polega na tym, że możesz dokonać go we własnym zakresie. W większości przypadków nie ma potrzeby wzywania fachowców i płacenia za ich usługi. Oczywiście podstawą do osiągnięcia sukcesu w lakierowaniu jest wybór odpowiedniego środka. Dlatego właśnie przed zabraniem się do pracy, musisz wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Jeśli nie jesteś pewny, zawsze możesz skorzystać z pomocy personelu sklepu z lakierami. Aby jednak było łatwiej, poniżej przygotowaliśmy krótki przewodnik po dostępnych rozwiązaniach.

 

Lakier do drewna bezbarwny do drewna wewnątrz 
Jeśli chcesz ochronić przed uszkodzeniami elementy drewniane znajdujące się wewnątrz budynku, zabawki, boazerię itp. wybierz lakier do drewna akrylowy. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie niezwykle wytrzymałej powłoki ochronnej odpornej na ścieranie, zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, tego typu środki są również odporne na działanie wody, detergentów oraz substancji na bazie alkoholu. Szukaj rozwiązań, które spełniają wymagania nakładane przez europejską normę PN EN 71.3. Dzięki temu będziesz mógł stosować preparat bezpośrednio do odnowienia i ochrony zabawek dziecięcych.

 

Lakier bezbarwny do drewna na zewnątrz
W przypadku, gdy ochrony potrzebują elementy drewniane elewacyjne lub inne znajdujące się na zewnątrz Twojego domu, powinieneś wykorzystać lakier do malowania drewna z większą odpornością na warunki atmosferyczne a przede wszystkim na wilgoć. Nie zapominaj też, by wybrany przez Ciebie środek spełniał Twoje oczekiwania estetyczne i zapewniał odpowiednią dekorację. Ciekawym rozwiązaniem są lakiery bezbarwne odporne na promieniowanie UV, co sprawia, że zabezpieczają dany element na cały rok bez względu od natężenia promieni słonecznych.

 

Zacznij od przygotowania podłoża
Skoro wiesz, już jaki lakier bezbarwny do drewna jest Ci potrzebny, czas na przygotowanie podłoża. Pamiętaj, że lakierowana powierzchnia musi być gładka, sucha oraz wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Szczególnie ważne jest usunięcie tłuszczu oraz żywicy, które sprawiają, że bezbarwna farba do drewna nie przywiera. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego typu zabrudzeń jest skorzystanie z benzyny ekstrakcyjnej. 

Czy wiesz, że…
deski elewacyjne, które znajdują się na zewnątrz budynku, należy lakierować oddzielnie. Zanim więc zabierzesz się do pracy, miej pewność, że deski są rozdzielone. Tylko w ten sposób uda Ci się pokryć lakierem całą powierzchnię elementu.

Przed lakierowaniem drewna przeszlifuj je papierem ściernym o ziarnistości odpowiedniej dla danej materiału oraz nierówności podłoża. Zalecamy jednak, by ziarnistość papieru nie była mniejsza niż 150 (dla mebli i zabawek dziecięcych 120) oraz nie większa niż 200. Podczas szlifowania z pewnością pojawi się pył, który łatwo usuniesz przy pomocy odkurzacza.

 

Lakierowanie krok po kroku

Podłoże przygotowane, a więc możesz przejść do właściwego lakierowania. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, która z pewnością pomoże Ci wykonać cały proces.

Nałóż pierwszą warstwę - otwórz puszkę z lakierem bezbarwnym i delikatnie przemieszaj zawartość. Lakierowanie zacznij od trudnodostępnych miejsc. Lakier nanoś grubą warstwą i rozprowadź go delikatnie po całej powierzchni drewna. Pomalowane elementy pozostaw do wyschnięcia. Dla środka akrylowego jest to około 4 godzin, a dla lakieru zewnętrznego około 12 godzin.
Nałóż drugą warstwę - gdy pierwsza warstwa już wyschnie, przeszlifuj lakierowany element papierem ściernym o gradacji około 320. Pozwoli Ci to na wygładzenie, podniesienie włosów drewna i uzyskanie gładkiej powierzchni. Podobnie jak w przypadku przygotowania podłoża, nagromadzony pył usuń odkurzaczem lub wilgotną szmatką. W większości przypadków dwie warstwy lakieru wystarczą. Po zakończeniu prac poczekaj od 4 do 12 godzin, by drewniana powierzchnia miała czas na wyschnięcie.
Umyj narzędzia - Jeśli lakierowałeś lakierem zewnętrznym, do mycia narzędzi użyj rozpuszczalnika do środków olejno-ftalowych, a w przypadku lakieru akrylowego czystej wody. Wypłucz pędzel i wałek, a następnie osusz, by móc wykorzystać narzędzia ponownie.

Daj drewnu drugie życie
Elementy drewniane, które nie są już tak efektowne wizualnie, jak kiedyś możesz z łatwością odnowić i zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Wystarczy Ci tylko dobrej jakości lakier bezbarwny do drewna i kilka godzin. Cały proces lakierowania nie jest trudny i bez problemu wykonasz go samodzielnie. Pamiętaj jednak, by dobrać środek do malowanej powierzchni.