Kotły elektryczne - sposób działania i budowa

Kotły elektryczne - sposób działania i budowa

Kocioł na prąd to coraz częściej wybierane urządzenie dystrybuujące ciepło w obrębie domu. Wielu inwestorów kieruje swoją uwagę właśnie na ogrzewanie elektryczne, które w kontekście obecnych cen paliwa takiego jak np. gaz ziemny jest o wiele tańsze w eksploatacji. W tym tekście opowiemy Ci o tym, jak zbudowany jest oraz jak działa piec elektryczny.


Piec elektryczny – dlaczego warto się nim zainteresować?

Każdy, kto miał styczność z piecem na prąd, z pewnością powie Ci, że jest to rozwiązanie ekologiczne ze względu na brak szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery. W dzisiejszych czasach, gdy świadomość ludzi na temat zmian klimatycznych znacznie wzrosła, inwestowanie w urządzenia przyjazne dla środowiska jest bardzo ważne, czego przejawem są, chociażby piece na prąd w wielu domach.
Drugim atutem, który jest nieco bardziej przyziemny i w wielu przypadkach może lepiej trafiać do świadomości ludzkiej, jest opłacalność inwestycji w piec elektryczny. Koszty takiego rozwiązania są nieporównywalnie niższe niż te generowane przez ogrzewanie gazowe. Tak naprawdę jedynym sposobem na jeszcze większe oszczędności na energii elektrycznej jest zamontowanie pompy ciepła. Ta bowiem wykorzystuje prąd jedynie do pracy sprężarki i sama w sobie nie tworzy ciepła.
Kotły na prąd zajmują niewiele miejsca i są łatwe w montażu. Co więcej, nie wymagają wykonywania niemal żadnego rodzaju przeróbek budowlanych. Nie korzystają z wentylacji ani komina, a więc odnajdują się w każdym rodzaju budynku bez względu na jego wiek.

Czy wiesz, że?
Kotły na prąd nie generują czadu, a więc są o wiele bezpieczniejsze od tradycyjnych rozwiązań gazowych. Zredukowane znacznie jest również ryzyko wybuchu urządzenia. To bardzo ważne kwestie, jeśli chodzi o inwestycję w pewny oraz gwarantujący bezpieczeństwo sposób ogrzewania domu.

Kotły na prąd – rodzaje

Kocioł na prąd może być jednofunkcyjny, wiszący oraz charakteryzujący się lekką konstrukcją oraz nieco większy ze wbudowanym zasobnikiem. To, jaki rodzaj będzie najlepszy w kontekście Twojego domu, jest podyktowane konieczną do ogrzania powierzchnią oraz miejscem, jakim dysponujesz. Nie bez znaczenia jest również budżet do wykorzystania. Jeśli jednak zależy Ci na urządzeniu na lata, które zapewni ciepło Tobie oraz członkom Twojej rodziny oraz nie będzie się psuć, powinieneś zainwestować w markowy i porządny piec elektryczny. Przed zakupem kontentego produktu skorzystaj z pomocy fachowca, który określi, jaki rodzaj kotła jest Ci potrzebny. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych wydatków na kocioł o mocy większej niż jesteś w stanie wykorzystać.

Kotły elektryczne - sposób działania i budowa

Piec elektryczny – jak działa?

Wbrew pozorom kocioł na prąd to urządzenie o bardzo prostej budowie. Ciepło jest generowane przez wbudowaną grzałkę, będącą tak naprawdę metalowym drutem oporowym znajdującym się w stalowej osłonie. Bywają przypadki, gdy jest wykonana z miedzi lub mosiądzu. Wiele zależy bowiem od konkretnego producenta i jego metod. Rolą osłony jest ochrona grzałki przed kontaktem z wodą. To, ile grzałek znajduje się w danym kotle, zależy przede wszystkim od jego wielkości i ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o moc pieca. Gdy piec jest wyposażony w kilka, włączają się one w sposób sekwencyjny zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem na energię cieplną. Sekwencja uruchamiania kolejnych grzałek odbywa się w pełni automatycznie. Oznacza to, że użytkownik nie musi brać czynnego udziału w tym procesie. Zaletą kotła jest fakt, że uruchamia automatycznie się i działa z intensywnością dopasowaną do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło. Aby jednak to było możliwe potrzebne zastosowanie czujnika pogody.
Ciekawym rozwiązaniem w przypadku pieca na prąd jest programator czasowy. Dzięki niemu możesz stworzyć harmonogram grzania i w ten sposób uzyskać pełną kontrolę nad pracą urządzenia oraz czasem, w jakim grzeje lub nie. Jeśli chodzi o oszczędność prądu, to tego typu rozwiązanie jest bardzo korzystne.
Kotły na prąd w większości przypadków są również wyposażone w przeponowe naczynie wzbiorcze oraz pompę obiegową, która jest niezbędna do prawidłowej pracy urządzenia. Znajdziesz w nim również zawór bezpieczeństwa oraz termostaty, chroniące kocioł. Zabezpieczeniem przed przeciążeniem instalacji elektrycznej są ogranicznik poboru prądu.
Przy zakupie kotła na energię elektryczną, musisz mieć świadomość, że część opisanych przez nas elementów może być niedostępna w podstawowym zestawie. Bywają przypadki, gdy pompa obiegowa lub naczynie wzbiorcze jest montowane oddzielnie, co niestety generuje dodatkowe koszty.

Kotły elektryczne - sposób działania i budowa

Piec na prąd – zainwestuj w ekologiczne ogrzewanie

Jak widzisz, piec na prąd to dobre rozwiązanie w obliczu rosnących cen gazu oraz niepewności dystrybucyjnej tego rodzaju paliwa. Jeśli zależy Ci na sprawdzonym źródle energii, które jest przyjazne dla środowiska i gwarantuje dużą wydajność cieplną, to prąd jest czymś dla Ciebie. Zainwestuj w piec elektryczny z dobrym wyposażeniem oraz potrzebnymi funkcjami i ciesz się tanim oraz bezpiecznym ciepłem.