Komin murowany, a systemowy

Komin murowany, a systemowy

Komin zewnętrzny to bardzo ważny element każdego budynku. Dla osoby, która jednak nie ma wielkiego pojęcia zarówno o samej sztuce budowlanej, jak i tworzeniu skutecznej wentylacji kwestia kominów może być całkowicie niejasna. W tym tekście przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie komina murowanego i systemowego. Dzięki tego typu zestawieniu łatwiej będzie Ci dokonać ostatecznego wyboru oraz sprawdzić, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.

Kiedy stosuje się komin zewnętrzny murowany

Zacznijmy od tradycyjnego rozwiązania murowanego, które niegdyś było jedyną możliwość przy budowie domu lub budynku o innym przeznaczeniu. Obecnie jednak komin murowany jest stosowany tylko w sytuacji, gdy dom ogrzewa się przy pomocy starego kotła węglowego lub gazowego. Wynika to z wysokiej temperatury spalania, która w takich kotłach może wynosić nawet do 200 stopni Celsjusza.
Przy nowoczesnych kotłach gazowych lub olejowych temperatura spalania jest o wiele niższa, a producenci oferują również możliwość regulacji mocy. Dzięki takim udogodnieniom tworzy się jednak kondensat o kwaśnym odczynie, który destrukcyjnie wpływa na komin murowany i prowadzi do degradacji materiału. Z tego powodu wykorzystywane są kominy systemowe.

Komin murowany, a systemowy

Kominy gotowe – dlaczego warto

Kominy systemowe lub inaczej gotowe wyróżniają się wieloma zaletami, które sprawiają, że użytkownicy o wiele chętnie wybierają właśnie te rozwiązania. Najważniejszą zaletą jest jednak nieskomplikowany montaż. Przebiega on bowiem bardzo podobnie do budowania wieży z klocków. Stanowi to o wiele mniej uciążliwy proces niż w przypadku kominów murowanych. Łatwość w montażu prowadzi do kolejnej istotnej zalety, czyli znacznie mniejszej inwestycji. Podczas budowy domu każda złotówka się liczy, a jeśli można zaoszczędzić akurat na kominie, to dlaczego tego nie zrobić?
Kominy gotowe mogą współpracować z niemal każdym paliwem, a więc bez względu, jaki piec wybierzesz, będziesz mógł swobodnie zainwestować w zakończenie wentylacji w postaci elementu modułowego. Komin systemowy jest również lepszy, jeśli chodzi o pracę w trudnych warunkach. Jego odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że z dużą dozą prawdopodobieństwa będziesz mógł z niego korzystać przez wiele lat.

Komin systemowy – jak o niego dbać?

Tak naprawdę prawidłowa eksploatacja ma swój początek już podczas zakupu. To bowiem od odpowiedniego wyboru komina i dopasowaniu go do wykorzystywanego urządzenia grzewczego zależą późniejsze efekty. Niezwykle ważne jest, aby zarówno system kominowy, jak i grzewczy współgrały ze sobą. Jeśli już zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, czeka Cię montaż i czyszczenie o częstotliwości określonej przepisami:

  • cztery razy do roku czyszczenie w przypadku urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym,
  • dwa razy do roku czyszczenie w przypadku wykorzystywania paliwa ciekłego i gazowego,
  • minimum raz w roku czyszczenie przewodów wentylacyjnych z kurzu, ciał stałych itp.

O czym pamiętać przy zakupie komina systemowego?

Bardzo ważne, żebyś zdawał sobie sprawę, że komin to element, który pozostanie z Tobą przez wiele lat. W związku z tym nie może być wykonany z materiałów o słabej jakości. Tu jednak czeka na Ciebie mała pułapka. Istnieją bowiem na rynku producenci, którzy oferują kominy w naprawdę atrakcyjnych cenach. Z pozoru takie oferty możesz traktować jako niebywałe okazje, ale tak naprawdę w większości przypadków produkty tego typu nie nadają się do prawdziwej pracy i prędzej czy później ich słaba jakość da o sobie znać. Ty z kolei będziesz musiał zmierzyć się z problematycznym i kosztownym remontem.

Czy wiesz, że?
Komin systemowy jest o wiele odporniejszy na uszkodzenia niż rozwiązanie murowane. Wszystko przez konstrukcję oraz mniejszą liczbę „słabych punktów”, czyli łączeń. Jeśli więc zależy Ci na kominie, który przetrwa przez wiele lat, wybieraj tylko elementy modułowe.

Przy wyborze komina powinieneś zwrócić uwagę na markę, jaka go wyprodukowała. Znane i cenione firmy tworzą kominy, które nie wymagają poważnych zabiegów eksploatacyjnych i są przede wszystkim sprawdzone przez tysiące, a nawet setki tysięcy klientów. Podczas zakupów zwracaj więc uwagą wyłącznie na rozpoznawalne marki.

Komin murowany, a systemowy

Komin murowany a systemowy – wiesz już co wybrać

Jak widzisz, komin systemowy ma nieporównywalnie więcej zalet niż murowany, co przekłada się na wyniki sprzedaży, jakie notują producenci. W przypadku rozwiązania modułowego nie musisz martwić się o rodzaj paliwa grzewczego oraz kompatybilność z urządzeniem. Bardzo rzadko bowiem zdarza się, by jakiś piec, z przyczyn konstrukcyjnych, nie mógł współpracować z kominem systemowym. Warto również zwrócić uwagę na niskie koszty montażu oraz łatwość tego procesu. Budowanie komina przypomina bowiem zabawę klockami. Nie potrzeba żadnych specjalistycznych maszyn lub wysoko wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Wszystko przebiega szybko, a efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania.