Kołki montażowe – rodzaje, zastosowanie i montaż
Bez kołków rozporowych trudno wyobrazić sobie wiele prac montażowych czy budowlanych. Żeby ich użycie przyniosło oczekiwany skutek, należy jednak wybrać odpowiedni rodzaj kołka i właściwe go zamontować. W tym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki i cenne informacje dotyczące kołków rozporowych.
Kołki rozporowe – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Kołki montażowe rozporowe to powszechnie stosowany element złączeniowy, który znajduje swoje zastosowanie w szeregu prac związanych z montażem – od budowy po “wykończeniówkę”. To w nich, w ścianie, posadzce bądź suficie, osadza się docelowo wkręty, śruby i bolce. Jak działa kołek rozporowy? Umieszczony ciasno w wykonanym wcześniej otworze, w miarę wkręcania wkręta bądź śruby (lub, w zależności od potrzeby, wciskania bolca) jest przez niego. Przez to zwiększa swój wymiar poprzeczny i ściślej wypełnia otwór. Takie połączenie dwóch elementów charakteryzuje się dużą trwałością, o ile w grę wchodzi jedynie obciążenie statyczne. Co więcej, kołki posiadają też specjalne wypustki, które uniemożliwiają obracanie się ich podczas montażu śruby czy wkrętu.
Kołków rozporowych nie należy mylić z takim elementem, jak pierścieniowa śruba rozporowa, która przeznaczona jest do zamocowań statycznie obciążonych budowlanych elementów konstrukcyjnych w podłożu z betonu zwykłego, klasy nie niższej niż C20/2.
Jakie są rodzaje kołków montażowych?
Kołki rozporowe to element wykonywany najczęściej z metalu (stal węglowa), plastiku oraz bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen lub nylon.
- >● Kołki rozporowe metalowe stosowane są w materiałach pełnych, takich jak cegła, beton czy kamień. Są też odporne na działanie ognia i wytrzymałe.
- ● Kołki rozporowe plastikowe, nazywane motylkami, to lekkie elementy montażowe do łączenia przedmiotów o niskiej wadze.
- ● Kołki rozporowe z polipropylenu i nylonu są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i duże obciążenie.
- ● Kołki rozporowe z koszulką polietylenową najczęściej składają się z wkręta ze stali oraz koszulki polietylenowej z kołnierzem. Są wykorzystywane do montażu w takich materiałach, jak beton i gazobeton, kamień naturalny, cegła.
Jak montować kołki rozporowe? Instruktaż krok po kroku
Montaż kołków rozporowych nie musi być trudnym zadaniem i można taki proces przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy podążać za praktycznymi wskazówkami, korzystać z najwyższej jakości akcesoriów i narzędzi oraz doskonale znać i rozumieć właściwości danych materiałów. Jak osadzić w nim kołek rozporowy?
- ● Wybierz rodzaj wiertła oraz sposób wiercenia – udarowy, młotkowy czy obrotowy. Kluczowe będzie tu rodzaj materiału, w jakim chcesz zamontować kołek oraz ciężar elementu, jaki ma być na nim osadzony.
- ● Wybierz odpowiedni typ oraz długość kołka rozporowego, biorąc pod uwagę powyższe aspekty.
- ● Wyznacz miejsce kotwiczenia i zrób otwór, który powinien być nieznacznie głębszy niż długość kołka. Wyczyść otwór dokładnie z tynku i innych zanieczyszczeń. Pamiętaj, że kołki nie mogą być zbyt blisko siebie ani tuż przy krawędzi elementu, do którego chcemy zamontować kolejny element.
- ● Osadź kołek w otworze i delikatnie wbij go w powierzchnię za pomocą młotka, a następnie dokręć śrubokrętem lub wiertarką (ale bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić elementu).
- ● W tak przygotowanym otworze z kołkiem rozporowym, możesz spokojnie zamontować śruby czy wkręty.
Kołki montażowe – cena. Ile kosztuje ten element?
Zastanawiasz się, jaka jest cena kołków rozporowych? Podobnie, jak w przypadku wielu innych elementów, z jakich korzystamy w pracach budowlanych, remontowych czy wykończeniowych, koszt zależy od dokładnego rodzaju kołka, materiału, z jakiego powstał i indywidualnego cennika producenta.
Zazwyczaj kołki rozporowe kupić można w paczkach po kilkadziesiąt czy nawet kilkaset sztuk, w komplecie z wkrętem. W zależności od rodzaju, wielkości i zastosowania, ich ceny mogą zawierać się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za opakowanie. W takich sklepach, jak Bricoman, kupisz też w kilku kilogramowych opakowaniach koszulki kołka rozporowego.
Nawet, jeśli wydaje Ci się, że nie potrzebujesz większej ilości kołków rozporowych, dobrze mieć ich zapas pod ręką, zamiast dokupować na etapie konkretnych prac montażowych.
Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, co to są kołki rozporowe, jakie ich rodzaje dostępne są w sklepach budowlanych oraz jak je zamontować w trwały i solidny sposób. Jeśli szukasz elementów złączeniowych oraz innych akcesoriów niezbędnych w pracach budowlanych, remontowych czy wykończeniowych, zajrzyj do Bricoman – marketu, który gwarantuje Ci szeroki wybór i rozsądne ceny.
Validate your login