Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Osoby, które szukają rozwiązania do zapewnienia ciepła w domu, zazwyczaj napotykają konieczność wyboru pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym. Czym jednak różnią się od siebie oba urządzenia i jakie lepiej wybrać? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu. Dzięki niemu podjęcie decyzji będzie o wiele łatwiejsze.

Czym jest kocioł gazowy jednofunkcyjny

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia tego, czym dokładnie jest kocioł gazowy jednofunkcyjny. Otóż mowa tutaj o urządzeniu, które jest wykorzystywane do ogrzewania budynków oraz ciepłej wody użytkowej. Oznacza to w praktyce, że piec zajmuje się ogrzewaniem wody do określonej temperatury oraz dystrybucją płynu do grzejników, instalacji podłogowej oraz kranów. Zasada działania kotłów jednofunkcyjnych jest bardzo prosta i możliwa do opisania przy pomocy zaledwie jednego zdania. Zimna woda trafia do specjalnego podgrzewacza pojemnościowego, w którym jest ogrzewana, a następnie przesyłana do wspomnianych wyżej miejsc. Co ważne, urządzenie wielofunkcyjne samo dobiera temperaturę wody, aby mogła być ona użyta przez użytkowników.

Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny

Na rynku dostępny jest również kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny. W praktyce okazuje się, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie od tradycyjnego kotła jednofunkcyjnego. Chodzi przede wszystkim o zamkniętą komorę spalania, a więc znaczne ograniczenie ryzyka przedostawania się czadu oraz bezpośredniego zagrożenia życia mieszkańców danego budynku. Piece kondensacyjne wykorzystują również zjawisko skraplania pary wodnej znajdującej się w spalinach, co przyczynia się do większej wydajności pracy oraz niższych rachunków za ogrzewanie.

Czy wiesz, że?
Realne oszczędności wynikające z wyboru pieca kondensacyjnego jednofunkcyjnego mogą sięgać nawet 20%, co przy dzisiejszych cenach paliw jest bardzo cenne. Oprócz oszczędności piece jednofunkcyjne kondensacyjne pracują też wyjątkowo cicho i niemal niezauważalnie.
Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Kotły gazowe C.O. dwufunkcyjne

Skoro wiesz już, czym jest i jak działa kocioł jednofunkcyjny czas przejść do rozwiązania dwufunkcyjnego, które ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jego zadaniem, podobnie jak w przypadku konkurenta, jest zapewnienie ciepła w danym budynku, ale wymaga do tego o wiele większej mocy. Wbrew pozorom jednak urządzenia dwufunkcyjne w większości przypadków są tańsze, ponieważ do poprawnego działania nie potrzebują podgrzewacza. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych rzadko kiedy udaje się pominąć ten kosztowny dodatek.
Jeśli chodzi o zastosowanie kotłów dwufunkcyjnych, najlepiej sprawdzają się one w budynkach z jedną łazienką oraz kuchnią. W momencie, gdy w domu znajduje się kilka punktów poboru wody, użytkownicy mogą odczuć niższą temperaturę płynu. Co bardzo ważne, kotły gazowe C.O. dwufunkcyjne nie powinny być montowane dalej niż 5 metrów od punktu poboru wody. Jeśli w Twoim domu punkty poboru wody znajdują się w dalszej odległości, montaż rozwiązania dwufunkcyjnego nie ma większego sensu.

Jaki zatem kocioł wybrać?

Jak pewnie się spodziewasz, odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest łatwa. Wynika to przede wszystkim z różnych potrzeb użytkowników oraz charakterystyk grzewczych budynków. Podczas zakupu nowego kotła powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów technicznych, które mogą zaważyć na Twoim zadowoleniu z dokonanego wyboru:

  • moc;
  • zakres modulacji;
  • automatyka;
  • wielkość kotła;
  • certyfikaty i atesty;
  • marka;
  • gwarancja;
  • łatwość obsługi;
  • straty ciepła;
  • cena.

Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich wymienionych elementów możesz z całą pewnością zdecydować, czy lepszy w Twoim wypadku będzie kocioł jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny. Pamiętaj również, że piec jest elementem, który będzie służyć Ci przez wiele lat, dlatego im więcej danych zbierzesz, tym mniejsze ryzyko usterek oraz niezadowolenia z zakupu.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Postaw na specjalistów

Wybór odpowiedniego pieca nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Poproś kogoś, kto zna się bardziej na technologiach grzewczych od Ciebie o zaopiniowanie kilku modeli, które wybrałeś. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kocioł spełni Twoje oczekiwania i będzie pasować do instalacji grzewczej, którą dysponujesz.
Weź również pod uwagę producenta kotła. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia. Jeśli zdecydujesz się na zaufaną markę z dużym doświadczeniem, z pewnością uda Ci się spełnić wszystkie swoje oczekiwania pod kątem wydajności pracy pieca, łatwości jego obsługi oraz wsparcia technicznego. Pamiętaj, że szukasz urządzenia, które zapewni ciepło wszystkim mieszkańcom Twojego domu. Nie ma więc sensu szukać półśrodków oraz chodzi na skróty. Nie zawsze bowiem to, co najtańsze jest warte wyboru. W przypadku pieca lepiej wydać więcej na początku, aby cieszyć się niezawodnością oraz niższymi rachunkami za ogrzewanie.