Klejenie rur do wody od A do Z

Klejenie rur do wody od A do Z

Przy użyciu rur PCV możesz stworzyć instalację wodno-kanalizacyjną o dowolnym przebiegu. W zachowaniu jej szczelności na łączeniach pomoże zastosowanie specjalnej techniki klejenia rur do wody. Jeśli chcesz mieć pewność, że zrobisz to prawidłowo, a instalacja będzie działać jak należy, zobacz, jak kleić rury PCV krok po kroku.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak przygotować się do klejenia rur PCV,
  • jaki klej sprawdzi się najlepiej,
  • jakie materiały należy przygotować przed pracą,
  • jak krok po kroku skleić rury PCV,
  • jakich błędów unikać przy pracy.

Jak kleić rury PCV? Kluczowe aspekty

Klejenie rur PCV do wody to bardzo efektywny sposób ich łączenia. Stosując odpowiedni klej i właściwą metodę, można uzyskać trwałą i nieprzepuszczającą wody spoinę, która będzie cechować się długą żywotnością. 

Warto też pamiętać, że klejenie sprawdzi się nie tylko w przypadku rur PCV. Jest to dobra technika także dla elementów wykonanych z innych tworzyw sztucznych, np. z ABS-u. Możesz też użyć tej metody do połączenia rury plastikowej z miedzianą – przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Czym kleić rury PCV?

Aby uzyskać trwałą i szczelną spoinę, zalecamy sięgnąć po klej, który jest przeznaczony do powierzchni z tworzywa sztucznego, w tym do klejenia rur PP, PCV i ABS. Inne produkty mogą być wrażliwe na kontakt z wilgocią, co w długiej perspektywie doprowadzi do naruszenia integralności spoiny. 

Należy też wcześniej sprawdzić, ile schnie klej do rur PCV. Jeśli czas wiązania jest krótki, musisz się spieszyć, aby spoina była równie trwała na całej średnicy rury. Niekiedy przyda Ci się też pomoc drugiej osoby – gdy masz mało czasu na złączenie ze sobą elementów lub pracujesz z rurami o dużej średnicy, którymi trudno manewrować. Pamiętaj, że klej może być jednoskładnikowy (gotowy do użycia) lub dwuskładnikowy (wymagający wcześniejszego zmieszania dwóch składników). 

Klejenie rur do wody – potrzebne wyposażenie

Zanim przystąpisz do klejenia rur PCV, upewnij się, że dysponujesz wszystkim, co będzie Ci potrzebne. W tym celu przygotuj:

  • rury, które zamierzasz ze sobą połączyć,
  • kształtki lub złączki, w zależności od tego, jakie łączenie wykonujesz,
  • piła lub obcinak do rur z tworzywa sztucznego,
  • pilnik lub gratownik do fazowania krawędzi,
  • preparat czyszczący do PCV,
  • klej do PCV,
  • czystą ściereczkę,
  • poziomicę,
  • ołówek,
  • miarę.

Klejenie rur do wody – potrzebne wyposażenie

Jak kleić rury PVC krok po kroku?

Jeśli zależy Ci na tym, by trwale połączyć ze sobą dwie rury PCV i uzyskać szczelną spoinę, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. Jeśli pracujesz na już działającej instalacji, odetnij dostęp do wody. Jeśli nie, pomiń ten krok.
  2. Zmierz długość rur i dotnij je na wymiar, korzystając z piły lub specjalnego obcinaka. Możesz wcześniej zaznaczyć linię cięcia, aby upewnić się, że zrobisz to prosto. 
  3. Weź pilnik i wygładź krawędź po cięciu. Następnie sfazuj nim zewnętrzne krawędzie rur pod kątem ok. 15˚.
  4. Skorzystaj z czystej, suchej ściereczki, aby wymieść ze środka rur opiłki i inne stałe zabrudzenia.
  5. Na czystą ściereczkę nałóż preparat oczyszczający i starannie przetrzyj nim powierzchnie, na których później będziesz aplikować klej. Przecieraj rury oczyszczaczem tak długo, aż wyraźnie zmatowieją. Pozostaw je do wyschnięcia.
  6. Przymierz elementy na sucho, aby sprawdzić, czy można je łatwo połączyć. Przy okazji zaznacz na rurze miejsce, do którego powinna wejść w złączkę lub kształtkę – dzięki temu później upewnisz się, że została wepchnięta wystarczająco głęboko, by stworzyć solidną spoinę.
  7. Zapoznaj się z instrukcją obsługi kleju przed rozpoczęciem klejenia rur PCV. Czas schnięcia czy konieczność wcześniejszego wymieszania dwóch składników to aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
  8. Starannie nałóż klej zarówno na zewnętrzną część rury, jak i na wewnętrzną część kształtki lub złączki. Staraj się nanieść grubszą warstwę na zewnątrz i cieńszą w środku. Uważaj, by nie ominąć żadnego miejsca.
  9. Szybko wsuń rurę w kształtkę lub złączkę na zaznaczoną wcześniej głębokość, a następnie przekręć ją o ok. 15˚ – dzięki temu klej rozsmaruje się równomiernie po całej powierzchni. Po zewnętrznej stronie łączenia może pojawić się wałek rozmazanego kleju. Jeśli szybko go zetrzesz, miejsce łączenia będzie wyglądać estetycznie.
  10. W zależności od zaleceń producenta kleju mocno trzymaj oba elementy przez ok. 15-30 sekund. 
  11. Gotowe! Teraz zaczekaj, aż klej zwiąże, i przeprowadź próbę szczelności instalacji po upływie czasu wskazanego w instrukcji kleju. Może to być od 2 do nawet 72 godzin.

Jak kleić rury PVC krok po kroku?

Najczęstsze błędy przy klejeniu rur do wody – jak ich unikać?

Powyższe wskazówki powinny przeprowadzić Cię przez cały proces bez żadnych trudności. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na kilka aspektów dotyczących tego, jak kleić rury PCV. Dzięki temu unikniesz potencjalnych błędów i późniejszych poprawek.

Przede wszystkim nie należy przyspieszać procesu przygotowywania rur do klejenia. Każda z nich powinna zostać docięta w taki sposób, by krawędzie były równe – w przeciwnym razie spoina może być cieńsza w niektórych miejscach, co grozi przeciekiem. Nie należy też rezygnować z fazowania i gratowania rur. Choć to czasochłonne, ma to na celu wyrównać drobne rowki, w których klej mógłby rozlać się nierównomiernie.

Nie lekceważ też etapu czyszczenia rur. Opiłki czy kurz mogą osłabić przywieranie kleju, a tłuste osady ze smaru doprowadzić do jego spłynięcia. W obu przypadkach scenariusz może wyglądać tak samo: łączenie puści, a z rury wyleci woda.