Kiedy warto wymienić kocioł gazowy?
Kocioł do ogrzewania gazowego to w wielu domach podstawowe źródło ciepła. Jak to jednak bywa w przypadku wszelkiego rodzaju urządzeń, czasami trzeba je wymienić. Kiedy jednak powinieneś zacząć rozglądać się na za nowym kotłem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym tekście.
Kocioł do ogrzewania gazowego uległ awarii
Najczęstszym powodem wymiany kotła na nowy jest poważna usterka, która po diagnozie przez serwisanta okazuje się tak duża, że nie warto naprawiać urządzenia. Musisz pamiętać, że urządzenie grzewcze przez niemal pół roku pracuje z dużą intensywnością i realizują zadanie dogrzania całego budynku, w którym mieszkasz. Bardzo często kocioł nie ma wytchnienia przez resztę roku, ponieważ zajmuje się dostarczaniem odpowiednio dogrzanej wody. Przy tak dużej intensywności pracy nietrudno więc o usterkę.
Jeśli chodzi o element, który psuje się najczęściej, to z całą pewnością jest nim wymiennik ciepła. To właśnie bezproblemowa praca tej części sprawia, że piec działa poprawnie i dostarcza ciepła do grzejników lub obiegu podłogowego w Twoim domu. Bywa również, że za usterkę odpowiedzialny jest zbyt duży kocioł gazowy, z którego korzystasz. Im większa moc, tym więcej paliwa potrzebuje piec, a w przypadku paliwa płynnego wpływa to znacznie na skrócenie cyklów pracy palnika. Oznacza to zatem częste włączanie i wyłączanie palnika i jego szybsze zużycie. Inne „popularne” usterki wynikają z nieprawidłowej pracy bezpiecznika, braku odpowietrzenia oraz źle ustawionych wartości roboczych.
W momencie, gdy koszt naprawy usterki jest bliski cenie nowego pieca, powinieneś zastanowić się, czy nie jest to właśnie dobra okazja do zakupu nowego kotła i unowocześnienia systemu grzewczego w Twoim domu.
Kocioł gazowy jest drogi w użytkowaniu
Drugą przyczyną wymiany kotła jest jego niewydajna praca oraz chęć obniżenia kosztów ogrzewania. Jeśli korzystasz ze starego pieca, z pewnością borykasz się z wieloma problemami wynikającymi z architektury, która nie jest już dzisiaj stosowana. Tego typu urządzenia zazwyczaj są bardzo paliwożerne, a ich działanie można opisać jako toporne. W momencie, gdy dobierzesz nowoczesny kocioł do swojej instalacji, niemal od razu zauważysz znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 20%. Musisz jednak wiedzieć, że do osiągnięcia takich wyników czasami potrzebna jest również modernizacja starej instalacji. Każda sytuacja jest indywidualna i dobrze będzie, gdy przed wymianą kotła spytasz o opinię fachowca.
Wymiana kotła gazowego na nowszy to zawsze dobry pomysł, ale powinieneś też mieć świadomość, że żyjemy w dosyć nieprzewidywalnych czasach, co skutkuje brakiem stabilności na rynkach paliw. Może więc z czasem okazać się, że cena gazu drastycznie wzrośnie, co z pewnością wpłynie na Twoje rachunki. Ostateczna decyzja zawsze powinna być więc poprzedzona dokładną analizą rynku oraz własnych możliwości.
A może kocioł gazowy kondensacyjny?
Ciekawym rozwiązaniem w kontekście wymiany kotła jest zainwestowanie w model kondensacyjny. Jego konstrukcja oraz zasada działania sprawiają, że do wytworzenia określonej ilości ciepła potrzebuje znacznie mniej paliwa niż powszechnie stosowane kotły. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu procesu skraplania pary wodnej obecnej w spalinach. W przypadku kotłów kondensacyjnych jest jednak jeden haczyk – ich cena jest dosyć wysoka. W praktyce oznacza to więc, że na początku będziesz musiał wydać większą kwotę, aby później móc zauważyć znaczne oszczędności. Dolicz również do tego cykliczne przeglądy, które są wymagane przez producentów. Biorąc pod uwagę te wszystkie pozorne niedogodności i tak bardziej opłaca się zainwestować w model kondensacyjny, który w dłuższej perspektywie pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania.
Kotły gazowe a ekologia
Ostatnim, ale niemniej ważnym powodem wymiany kotła jest chęć zastosowania ekologicznego rozwiązania grzewczego. Z tego powodu podczas wyboru konkretnego urządzenia powinieneś sprawdzić, czy jest ono zgodne z przepisami w zakresie ograniczenia strat ciepła oraz posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Dobrze też będzie, gdy zdecydujesz się na piec znanej marki, która ma duże doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. Uzyskasz wtedy większą gwarancję niezawodności.
Przed zakupem sprawdź, czy dany kocioł będzie odpowiedni pod kątem wydajności oraz wielkości. Każda instalacja grzewcza jest bowiem inna i ma inne wymagania. Jeśli chcesz uniknąć problemów z podłączeniem lub korzystaniem z nowego pieca, dobrze będzie, gdy skorzystasz z pomocy profesjonalnego instalatora. Większość producentów i tak wymaga, aby montaż był przeprowadzony przez autoryzowanych serwisantów. Uzależniają od tego uznanie roszczeń gwarancyjnych w przypadku jakichkolwiek problemów.
Bez względu na to, z jakiego powodu wymieniasz kocioł gazowy, pamiętaj, aby skupić się na potrzebach budynku oraz wydajności danego sprzętu. Te dwa elementy są bowiem niezwykle ważne w kontekście wysokości rachunków, które przyjdzie Ci zapłacić. Im bardziej świadomy wybór, tym więcej korzyści dla użytkowników budynku.
Validate your login