Kiedy stosuje się kątownik aluminiowy?

Kiedy stosuje się kątownik aluminiowy?

Kątowniki są przydatnym narzędziem, które stosuje się w wielu różnych obszarach budownictwa, przemysłu lekkiego i ciężkiego czy na co dzień, w przydomowych warsztatach. Jednym z rodzajów kątowników są te wykonane z aluminium. Czym się charakteryzują i kiedy je stosować? Sprawdź.

Co to są kątowniki i jakie jest ich zastosowanie?

Kątowniki są rodzajem łącznika, który składa się z dwóch, połączonych pod kątem prostym, ramion, które tworzą literę L. Ramiona te mogą być takiej samej grubości, bądź różnić się tym parametrem, mogą posiadać podziałkę ułatwiającą tworzenie różnego rodzaju wyliczeń czy ustalaniu kątów, a także stopkę, która umożliwia komfortowe osadzanie narzędzia na wybranej powierzchni (ścianie, meblu itd.). Takie zastosowanie posiada chociażby kątownik budowlany z podporą.

Kątowniki podzielić można nie tylko pod kątem ich zastosowania (na przykład kątowniki budowlane, kątowniki stolarskie, kątowniki ciesielskie itd), ale także – a może przede wszystkim – pod kątem materiału, z jakiego zostały wykonane. Spotkać się można z kątownikami wykonanymi z drewna czy tworzyw sztucznych, jednak najpopularniejsze są kątowniki stalowe oraz kątowniki aluminiowe. Czym wyróżniają się te ostatnie? Sprawdź ich charakterystykę i dowiedz się, jak możesz je wykorzystać w swoich pracach.

Kątownik aluminiowy – co warto o nim wiedzieć?

Kątowniki aluminiowe mogą mieć różne wielkości, formy i kształty. Mogą być gładkie lub perforowane – w zależności od rodzaju i przeznaczenia. Wszystkie łączy oczywiście wspólna cecha: są wykonane z aluminium, czyli materiału, który sam z siebie, bez konieczności ingerencji z zewnątrz, pokrywa się ochronną warstwą tlenku glinu, przez co nie koroduje. Właściwości tego surowca sprawiają, że kątowniki aluminiowe – z otworami i bez – są lekkie (ważą zdecydowanie mniej niż kątowniki stalowe), a jednocześnie wytrzymałe i odporne na przykład na zarysowania. Dodatkowo, są też łatwe w obróbce – można je przycinać, kształtować czy łączyć (na przykład w procesie lutowanie lub spawania) w prostszy sposób niż w przypadku kątowników stalowych. Aluminiowe kątowniki są nie tylko plastyczne – świetnie też znoszą chociażby procedurę malowania proszkowego.

Kupując kątownik aluminiowy i planując pracę z ich wykorzystaniem, warto mieć na względzie szeroki wybór kształtów kątowników aluminiowych, w tym teowniki, haowniki czy ceowniki. Dostępne są także różniące się zastosowaniem typy wykonanych z aluminium kątowników (przykładowo kątownik aluminiowy równoramienny na progi drzwiowe, kątowniki aluminiowe wykończeniowe, kątowniki glazurniczy itd).

Wskazówka:
Zwróć uwagę, że kątowniki aluminiowe dostępne chociażby w sklepie Bricoman, różnią się rodzajem aluminium. Możesz wybrać aluminium anodowane, surowe czy oksydowane.

Kiedy stosuje się kątownik aluminiowy?

Jakie jest zastosowanie kątownika aluminiowego

Kątowniki aluminiowe możesz zastosować na wiele różnych sposobów. Wykorzystuje się je zarówno na budowach, w profesjonalnych warsztatach stolarskich, jak i w prywatnych garażach bądź przy remontach i pracach wykończeniowych. Co warto wiedzieć na ten temat?

  • Profile aluminiowe perforowane zdadzą egzamin jako element konstrukcyjny regałów. Zwykle wykorzystuje się taki mebel z półkami w magazynie, ale są one coraz popularniejsze również w aranżacjach mieszkań utrzymanych w industrialnym, nowoczesnym stylu.
  • Aluminiowe kątowniki często stosuje się jako listwy wykańczające schody czy drzwi – w tym celu sięga się po specjalnie przeznaczone do tego kątowniki.
  • W stolarstwie wykonane z aluminium kątowniki często zastępują kątowniki stalowe przy łączeniu różnych elementów mebli: szafek czy krzeseł, które muszą zachowywać kąt prosty, stabilność i odporność na eksploatację.
  • Kątowniki aluminiowe wykorzystuje się także do konstrukcji rolet balkonowych, kabin prysznicowych.
  • Aluminiowe teowniki (kątowniki w kształcie litery T) znajdują zastosowanie przy budowie stelaży pod płyty kartonowo-gipsowe, a profile aluminiowe – w konstruowaniu szklarni czy ogrodzeń-ekranów.
  • Co ciekawe, aluminiowe profile wykorzystywane są także do montażu paneli fotowoltaicznych oraz do konstruowania samochodów.

Kątownik aluminiowy – cena. Ile trzeba na nie wydać?

Wymieniliśmy sporo zalet kątowników aluminiowych. Cena to aspekt, który zdecydowanie warto dopisać do tej listy! Niezawodne i uniwersalne kątowniki aluminiowe zazwyczaj kosztują mniej niż ich odpowiedniki z innych materiałów. Pamiętaj jednak, że nie musi tak być – wszystko zależy od konkretnego typu narzędzia, jego parametrów, producenta i polityki cenowej sklepu. Za kątownikami aluminiowymi w dobrej cenie rozejrzyj się w sklepie Bricoman, gdzie pojedyncze sztuki mogą kosztować naprawdę niewiele.

Kiedy stosuje się kątownik aluminiowy?

Wiesz już, czym wyróżnia się kątownik aluminiowy i czym różni się od stalowego. Co więcej, wiesz także, jak go zastosować i gdzie kupić w najrozsądniejszej cenie. Szukając nie tylko aluminiowych profili, ale też innych przydatnych akcesoriów, zajrzyj do sklepu budowlanego Bricoman, który oferuje spory wybór produktów renomowanych producentów.