Jakie zastosowanie ma folia budowlana?

Jakie zastosowanie ma folia budowlana?

Czy wiesz, że folia budowlana to coś więcej niż element stosowany na przykład podczas montażu paneli? Można jej używać na wiele sposobów! W tym artykule dowiesz się, jak różnorodne zastosowania ma folia budowlana i jakie jej rodzaje brać pod uwagę podczas zakupów w naszym markecie.

Co to jest folia budowlana?

Folia budowlana to, jaka sama nazwa wskazuje, foliowy materiał, którego używa się przede wszystkim na budowie – w celu między innymi zabezpieczenia stropów, dachów czy fundamentów. Warto jednak dostrzec jej pełen potencjał i naprawdę szeroki wachlarz możliwości zastosowań. W tym poradniku udowodnimy Ci, że folię budowlaną możesz z powodzeniem stosować na przykład w garażu czy na działce.

Co warto wiedzieć na wstępie? W sklepach, na przykład w naszym markecie budowlanym, znajdziesz wiele wariantów tego materiału. Grubość folii budowlanej zazwyczaj wynosi od 0.2 mm po 0,5 mm – dzięki temu możesz samodzielnie zadecydować, czy potrzebna Ci cienka, czy gruba folia czarna. Folie wykonane są najczęściej z PCW (polichlorku winylu), PE (polietylenu) czy z tworzywa PE-HD (polietylen o dużej gęstości). W ofercie wielu marek znaleźć możesz folie samoprzylepne i zgrzewalne, łączone specjalną nagrzewnicą.

Czarna folia izolacyjna i nie tylko. Poznaj wszystkie rodzaje

Wśród rodzajów folii budowlanej, dostępnych na rynku, znajdziesz przede wszystkim:

  • Folie budowlane stosowane do tworzenia warstw przeciwwilgociowych pod posadzki czy wylewki. Ich zadaniem jest między innymi chronić izolacje akustyczne czy termiczne przed zawilgoceniem.
  • Folie paroizolacyjne, zabezpieczające przed przenikaniem wilgoci przez ściany, dachy czy stropy. Są odporne nie tylko na wodę, ale też na uszkodzenia mechaniczne, na przykład rozerwanie.
  • Membrany dachowe (inaczej folie dachowe), służące do tworzenia wysoce efektywnych izolacji przed wiatrem.
  • Folie ochronne PE, montowane chociażby pokryciach dachowych, ale znajdujące zastosowanie również do ochrony przed deszczem czy wiatrem materiałów znajdujących się “pod chmurką”.
  • Folie fundamentowe, służące do izolowania fundamentów i ścian przed wilgocią z gruntu. Nie tylko chronią przed przesiąkaniem, ale są też odporne duże obciążenie statyczne.
  • Folie kubełkowe, stosowane przede wszystkim do izolowania stropów, ścian i do pionowej izolacji fundamentów, które mają kontakt z podłożem. Pozwalają odprowadzić skroploną wodę.
Jakie zastosowanie ma folia budowlana?

Do czego służy folia budowlana – mniej i bardziej oczywiste zastosowania

Jak mogłeś zauważyć, czytając poprzedni punkt, zastosowań folii budowlanej może być wiele. W zależności od rodzaju, ale też od Twojej kreatywności, możesz wykorzystać tego typu materiał inaczej – nie tylko zgodnie ze wskazówkami producenta. Pamiętaj jednak, żeby zawsze zachować ostrożność i zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych osób! Co warto wiedzieć o zastosowaniu folii?

  • Folia budowlana przede wszystkim służy do izolowania fundamentów, ścian budynków czy dachów. Muszą spełniać określone kryteria (na przykład współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej, reakcja na ogień, wytrzymałość na rozdzieranie).
  • Folia malarska czarna to materiał, który znajdzie zastosowanie zarówno podczas remontu mieszkania i malowania ścian (na przykład w celu zabezpieczenia podłogi lub sprzętów i mebli), jak i na budowie, do zabezpieczania materiału, który mógłby zniszczyć się pod wpływem deszczu. Takim materiałem można też przykryć samochód, chociażby podczas prac przy piaskowaniu podwozia.
  • Cieńszymi foliami można przykryć tunele foliowe czy niektóre rośliny, by ochronić je przed opadami śniegu zimą. Należy jednak wcześniej upewnić się, że tego typu zabezpieczenie będzie odpowiednie dla konkretnego gatunku rośliny. Folię budowlaną możesz też wykorzystać jako alternatywę (często tańszą) od specjalnej maty na chwasty.

Folia budowlana – cena. Ile za nią zapłacisz?

Jeśli wpisujesz w internecie hasło “folia budowlana ceny”, bo zachodzisz w głowę, ile za nią zapłacisz, nie ułatwimy Ci zadania: ceny tego typu materiałów wahają się tak znacznie, że trudno podać nawet widełki. Niektóre rodzaje folii możesz kupić już za dosłownie złotówkę za metr kwadratowy, podczas gdy inne (jak w przypadku innowacyjnych membran czy folii kubełkowych) – kosztować będą nawet kilkaset złotych. Sprawdź koniecznie ofertę plandek, folii i membran o interesujących Cię parametrach w naszym sklepie.

Jakie zastosowanie ma folia budowlana?

Podsumowując: folia budowlana to znacznie więcej niż materiał służący do zabezpieczania posadzek czy stropów. Jak miałeś okazję się przekonać, można ją wykorzystać również w mniej oczywisty sposób, na przykład w ogrodzie. Zanim zakupisz u nas folię, upewnij się, że wybrałeś odpowiedni rodzaj względem pracy, jaką masz wykonać – podczas budowy lub remontu domu, w garażu czy na działce.