Jakie wkręty stosować do drewna i jak dobrać długość wkrętów do drewna?
Wkręt do drewna to najlepszy sposób na trwałe i skuteczne łączenie elementów drewnianych, najczęściej w konstrukcjach budowlanych. Jakie są rodzaje wkrętów do drewna? Jakie wkręty do drewna warto stosować i jak dobrać ich długość? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym wpisie.
Jak działa i czym jest wkręt do drewna?
Wkręty do drewna są identyfikowane jako element przejściowy między takimi rozwiązaniami, jak śruby do drewna a gwoździe, ponieważ posiadają cechy obu wymienionych elementów. W większości przypadków, by pracować z wkrętami, nie trzeba wykonywać żadnych otworów za sprawą wiercenia. Wszystko dzięki niezwykle praktycznemu, specjalnie zaprojektowanemu w tym celu szpicowi. Najpopularniejsze rozmiary wkrętów do drewna wynoszą od 40 do 320 mm, a ich średnica – od 0,5 do 6 mm.
Dlaczego warto wybrać wkręty do drewna?
Wkręty do drewna to podstawa łączenia i tworzenia konstrukcji szkieletowych, takich jak więźby dachowe, łaty, kontrłaty i krokwie. Konstrukcje tworzone z użyciem wysokiej jakości wkrętów wytrzymują całe lata. Są do tego odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych: niskich temperatur, wiatru, opadów deszczu i śniegu oraz wilgoci, a co za tym idzie wykazują się ochroną przed korozją.
Z wyżej wymienionych względów wkręty do drewna znakomicie sprawdzają się jako element łączący i mocujący w przypadku wznoszenia konstrukcji ogrodowych – np. funkcjonalnych altan, składzików, zadaszeń i ogrodzeń.
Wkręt do drewna a gwóźdź. Jaka jest między nimi różnica?
Eksperci wskazują na oczywistą wyższość wkrętów ciesielskich nad gwoździami, wynikającą z trwałości konstrukcji drewnianych, do których użyte zostały wkręty. Gwint wkrętu o wiele mocniej zakleszcza się w drewnie. Ponadto wkręt do drewna jest o wiele bardziej estetyczny i daje możliwość przeróbek konstrukcji – drewno złączone wkrętem możemy wymieniać i przesuwać. Podczas gdy po wyrwaniu gwoździa z materiału drewnianego zostawimy w nim dziury i wszelkie przeróbki stracą sens.
Poza tym, kiedy wbijamy gwóźdź w deskę, nie zawsze mamy 100% pewność trafienia w pożądane miejsce, istnieje również niebezpieczeństwo zniszczenia materiału. Natomiast odpowiednio dobrany wkręt do drewna, najlepiej nabyty u renomowanego producenta, daje nam gwarancję precyzji oraz stabilności mocowania. Oprócz tego jego często wskazywaną zaletą i elementem wyższości nad gwoździem jest komfort, z jakim mocujemy wkręt do drewna.
Z czego najczęściej wykonany jest wkręt do drewna?
Wkręty wykonuje się ze stali czarnej, która jednak nie jest doskonała w kontekście ochrony przed niekorzystnym działaniem różnego rodzaju warunków atmosferycznych. Dlatego producenci dodatkowo zabezpieczają je w tym celu za sprawą cynkowania lub fosfatowania, co chroni wkręt do drewna przed wilgocią i rdzą.
Innymi sposobami zabezpieczania wkrętów jest chromowanie, a także mosiądzowanie. Często praktyką jest również wykonywanie wkrętów do drewna z całkiem nierdzewnej stali kwasoodpornej. Na rynku dostępne są obok tego wkręty oksydowane do drewna.
Wkręty do drewna – ceny
Różnice w materiałach wykonania wkrętów, a przede wszystkim w sposobie zabezpieczenia ich przed warunkami pogodowymi, wilgocią i korozją warunkują ceny. Najlepiej wybrać wkręty do drewna, biorąc pod uwagę natężenie wspomnianych warunków w miejscu, w którym planujemy budowę drewnianych konstrukcji.
Im bardziej ekstremalna pogoda i położenie geograficzne, np. nadmorskie czy w bliskości innego akwenu, tym większa potrzeba zadbania o ochronę wkrętu do drewna i całej konstrukcji przed wilgocią oraz wiatrem.
Rodzaje wkrętów do drewna
Częściami składowymi wkrętu do drewna są: łeb oraz trzon. Łeb może mieć nacięcie krzyżowe, proste, kwadratowe, ośmiokątne, a także sześciokątne, czyli klasyczne, dopasowane do klucza imbusowego oraz bardzo popularne – gwiazdkowe, inaczej Torx. Natomiast trzon wkrętu – podobnie jak kształt samego łba – może być walcowaty lub stożkowaty.
Podstawowe rodzaje wkrętów to:
- Wkręty ciesielskie – najczęściej mają stożkowy łeb i stosowane są do łączenia ze sobą elementów drewnianych. To najpopularniejszy rodzaj wkrętu, który wybierzemy do pracy m.in. przy konstrukcjach dachowych i ogrodowych.
- Wkręty farmerskie – stosowane w łączeniu drewna z blachą profilowaną.
- Wkręty oczkowe – używane do drewna oraz muru i betonu, znajduje zastosowanie np. w przypadku rusztowań. Mogą także pełnić funkcję wkrętu ozdobnego.
Jak dobrać długość wkrętów do drewna?
Dostępne długości wkrętów do drewna to: 40-320 mm. Dobór odpowiednich parametrów zależy od wielu czynników. Jest to niezmiernie istotna kwestia, która wpłynie na stabilność całej konstrukcji oraz względy estetyczne. Ponadto dobrze dobrana długość wkrętów do drewna uchroni nas od uszkodzenia materiału, z którym będziemy pracować.
Generalna zasada jest taka, że wkręt musi być w całości umieszczony w łączonych elementach z drewna, tworząc lico – nie może przechodzić na wylot. Do tego co najmniej połowa wkrętu musi znajdować się w części nośnej.
Z powyższych powodów wybrany przez nas wkręt do drewna nie może być zbyt długi. Konieczność łączenia grubszych elementów drewnianych będzie z kolei wymagała od nas wybrania dłuższego wkrętu. Zastosujemy go również, gdy będziemy chcieli zamontować na konstrukcji elementy zewnętrzne – np. uchwyty na doniczki.
Podsumowując: dobór konkretnego rodzaju wkrętu do drewna uzależniony będzie od wielu czynników, począwszy od celu naszej pracy, a skończywszy nawet… na klimacie, w jakim łączymy drewniane elementy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom łatwiej Ci dokonać właściwego wyboru wkrętów do drewna.
Validate your login