Jakie wiertło do metalu, a jakie do płytek? Poznaj rodzaje wierteł
Wiertło to narzędzie, bez którego prace domowych i nie tylko byłyby o wiele trudniejsze. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne typy wierteł w zależności od materiałów, w jakich mają robić otwory. Z tego tekstu dowiesz się, jak zbudowane jest wiertło i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tego obowiązkowego elementu wyposażenia wiertarki.
Budowa wiertła do metalu
Wiertło do metalu jest najpowszechniej stosowanym rodzajem tego narzędzia, dlatego warto na samym początku napisać kilka słów o jego budowie. Większość tego typu produktów jest zbudowana z pięciu elementów:
- uchwyt,
- podtoczenie,
- cześć robocza,
- element skrawający,
- kąt wierzchołka.
Bez względu na rodzaj wiertła budowa jest niemal zawsze taka sama, a więc możesz odnieść tę część artykułu do wszystkich typów narzędzi. Bardzo ważny w kontekście budowy wiertła jest jego kąt wierzchołkowy. To właśnie ten parametr odgrywa istotną rolę podczas fazy przewiercania danego materiału. W przypadku rozwiązań przeznaczonych do metalu kąt zazwyczaj wynosi 118° lub 135°. Co ważne, narzędzia z katem 135° charakteryzują się widocznym split point, czyli punktem styku ostrzy z wierzchołkiem. Dzięki niemu ryzyko ześlizgnięcia się wiertła podczas wiercenia jest o wiele mniejsze.
Długość wierteł
Jeśli chodzi o długość wierteł, to jest ona odgórnie ustalona przez niemiecki instytut DIN. Najczęściej stosowane wiertła oznaczone są więc zbitką skrótu DIN z wartością liczbową. Do dyspozycji masz więc rozwiązania:
- DIN 338 – standardowa długość,
- DIN 340 – wiertła uznawane za długie,
- DIN 1869 – wiertła uznawane za bardzo długie,
- DIN 345 – wyposażone w stożek Morse’a.
Stożek Morse’a służy do osadzania narzędzi we wrzecionach wszelkiego rodzaju obrabiarek. Co istotne, stożek ma właściwości samohamowne, a więc może być napędzany tylko z jednej strony. Stożek został wymyślony przez Stephena A. Morse’a w połowie lat 60. XIX wieku. Obecnie jest przyjętym przez ISO oraz DIN standardem.
Typy wierteł
Poniżej przygotowaliśmy krótki przewodnik po rodzajach wierteł, dzięki któremu szybko dowiesz się, jakiego rozwiązania potrzebujesz.
Wiertła do drewna dzielą się na:
kręte – wykorzystuje się je do robienia otworów walcowych;
płaskie – wykorzystuje je się do robienia otworów o większej średnicy (do 45 mm);
Wiertła do metalu dzielą się na:
uniwersalne – nadają się do wiercenia w metalu, drewnie, a nawet tworzywach sztucznych i w większości przypadków są zbudowane ze stali;
HSS – stworzone ze stali szybkoschnącej, pozwalają na wiercenie w blachach, metalach kolorowych, szlachetnych oraz tworzywach sztucznych. Wykorzystywane powszechnie w przemyśle motoryzacyjnym;
tytanowe – wyróżniają się wyjątkowo dużą twardością oraz wytrzymałością, które zawdzięczają powłoce z azotku tytanu. Przy ich pomocy można wiercić nawet w najtwardszych materiałach;
kobaltowe – mają sześć razy większą twardość niż w przypadku wierteł stalowych. Idealnie sprawdzają się podczas realizowania zadań wymagających precyzji.
Wiertła do betonu dzielą się na:
diamentowe – do wiercenia w murze, betonie i żelbetonie;
widiowe – do wiertarek udarowych;
koronkowe– idealne do wiercenia w betonie, asfalcie oraz kamieniu.
Dlaczego rodzaj wiertła ma znaczenie?
Skoro każde tego typu narzędzie jest w stanie wywiercić dziurę, to po co bawić się w poszukiwania i analizowanie materiału, z jakiego jest wykonane dane wiertło? Wbrew pozorom jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób niemających doświadczenia w pracach ogólnobudowlanych. Nawet najlepsza wiertarka nie pomoże, jeśli wiertło będzie niedopasowane do powierzchni, w jakiej ma zostać wykonana dziura. Każde rozwiązanie ma bowiem swoją wytrzymałość oraz twardość, co w bezpośredni sposób przekłada się na skuteczność w pracy z wiertarką. Jeśli do otworów w betonie wykorzystasz delikatne wiertło do tworzyw sztucznych, powinieneś liczyć się z uszkodzeniem narzędzia, a nawet wierconej powierzchni. Zanim więc przystąpisz do tworzenia dziur, zastanów się, jakiego wiertła dokładnie potrzebujesz. Unikniesz dzięki temu podwójnego wydawania pieniędzy.
Ostrzenie wierteł
Wiertła muszą być ostre, by mogły zagwarantować skuteczną pracą. Co jednak w przypadku, gdy narzędzie stępi się podczas wiercenia? W takiej sytuacji możesz skorzystać ze szlifierki. Musisz jednak wiedzieć, że jest to związane z dużym ryzykiem i o ile nie masz do czynienia z wiertłem o specjalnym przeznaczeniu, lepiej będzie, gdy kupisz nowe.
Wybierz wiertło od znanych marek
Narzędzia to elementy, które muszą charakteryzować się dużą odpornością na uszkodzenia oraz przygotowaniem do pracy w trudnych warunkach. Nie inaczej jest w przypadku wierteł. Jeśli więc zależy Ci na naprawdę solidnych produktach, skup się wyłącznie na rozwiązaniach od znanych marek. Dzięki temu unikniesz problemów z pękającymi wiertłami i niskiej jakości wykonaniem. Przeciążenia, jakie panują podczas wiercenia wymagają, by każdy element wiertarki był w pełni przygotowany do realizacji nawet najtrudniejszych zadań.
Validate your login