Jakie wiertło do konfirmatów? 

jakie_wiertlo_do_kobfirmatow.jpg

Wiertła do konfirmatów kwalifikuje się jako narzędzia specjalistyczne. Przed ich zakupem warto usystematyzować wiedzę i upewnić się, do czego w ogóle służą konfirmaty, jakie wiertła nadają się do ich wkręcania i jak najskuteczniej przeprowadzić taki proces. Najważniejsze informacje na powyższe tematy zawarliśmy w poniższym artykule.

Co to jest konfirmat? Najważniejsze informacje 

Zanim odpowiemy sobie na pytania odnośnie do tego, jak wkręcać konfirmaty, jaki otwór pod konfirmaty wiercić oraz jakie wiertło do płyt meblowych będzie najodpowiedniejsze, wyjaśnijmy podstawowe w tym kontekście zagadnienie. Opowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie jest konfirmat i jakie konfirmaty do mebli będą najlepsze. O płytach meblowych wspomnieliśmy nieprzypadkowo – konfirmaty używane są przede wszystkim przy pracy z meblami z płyt drewnianych oraz wiórowych. Produkcja, przeróbka i naprawa mebli to najważniejsze czynności, przy których konfirmaty są absolutnie niezbędne. Konfirmaty to rodzaj wkrętów, których używa się do prostopadłego łączenia ze sobą drewnianych lub drewnopochodnych elementów meblarskich, takich jak sklejka czy płyty wiórowe. Konfirmaty mają przeważnie dużą średnicę i najczęściej gniazdo imbus 4 mm lub – nieco rzadziej – gniazdo krzyżowe. Konfirmaty zapewniają trwałe, solidne mocowanie, a do ich zalet zalicza się też estetykę wykończenia oraz możliwość łatwego montażu i demontażu.

 

Konfirmaty do drewna – wymiary 

Na rynku dostępne są różne rodzaje konfirmatów meblowych. Konsumentów często zastanawia, jakie są najpopularniejsze wymiary tych wkrętów. Częstym wyborem jest konfirmat 70 mm. Powszechnie wybierany jest także konfirmat 50 mm. Na stronach renomowanych producentów oraz w takich sklepach, jak Bricoman, dostępne są różne wielkości konfirmantów meblowych, które można wybrać w zależności od indywidualnego zapotrzebowania klienta. 

 

Wskazówka!
Ze względów bezpieczeństwa i trwałości łączenia ważne jest, by kupować wkręty meblarskie oraz inne akcesoria specjalistyczne u renomowanych producentów!

jakie_wiertlo_do_konfirmatow_3.jpg

Wiertło do konfirmatów – podstawowe cechy 

Wiertło do konfirmatów różni się od zwykłego wiertła, dlatego lepiej nie używać standardowych wierteł do prac meblarskich. Może to skutkować chociażby uszkodzeniem elementów drewnianych, z którymi będziemy chcieli pracować. W takim przypadku potrzebny jest szczególny rodzaj otworu – dopasowany dokładnie do specyficznego kształtu konfirmatów. Zakończenie konfirmatów jest o wiele dłuższe od zakończeń najpopularniejszych rodzajów wierteł. Z tego względu otwór pod konfirmaty musi być na początku odpowiednio poszerzony – niezbędne jest utworzenie tak zwanej kryzy. Tylko dobre wiertło do konfirmatów jest w stanie ją zapewnić, a co za tym idzie – zagwarantować najbardziej satysfakcjonujący efekt pracy.

 

Jakie wiertło do konfirmatów wybrać? 

Zastanawiasz się, jak dobrać wiertło do konfirmantów? Najlepiej kierować się poradami specjalistów i dostępnością na rynku. Podstawowym kryterium jest także dostosowanie wiertła do wymiarów samych konfirmatów. Popularnym rozwiązaniem w przypadku domowych prac meblarskich jest wiertło do konfirmantów 5/7 mm.Podobnie jak w przypadku samych konfirmatów, przede wszystkim przez wzgląd na bezpieczeństwo, a także estetykę, warto wybierać sprzęt oferowany przez sprawdzonych producentów. Dobrą propozycją w tym obszarze jest na przykład wiertło do konfirmatów z Bricoman – docenianego przez klientów marketu budowlanego.

jakie_wiertlo_do_konfirmatow_2.jpg

Jak wiercić otwory pod konfirmaty? 

Montaż konfirmatów nie jest trudny, jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Otworów pod konfirmaty nie można wykonywać na pojedynczej desce czy elemencie meblarskim drewnopodobnym. Dwa elementy przykładamy do siebie i wiercimy w nich otwór, przez który będzie finalnie przebiegał konfirmat, łącząc w ten sposób dwie części mebla. Nawiercanie otworów pod konfirmaty to specyficzna czynność. Warto wykonywać ją ostrożnie i zgodnie ze specjalistycznymi wskazówkami. Nasze wiertło musi wykonać otwór na gwint konfirmatu, następnie freza będzie odpowiedzialna za stworzenie gniazda na jego zakończenie. Uwaga! Otwór wiercimy do chwili aż tnący element frezy całkowicie ukryje się w drewnie lub części drewnopodobnej. Warto pamiętać, by nawiercenia nie były zbyt płytkie, ani zbyt głębokie. W pierwszym  wypadku konfirmat może np. zgnieść laminat na płycie, z którą pracujemy i nasze połączenie będzie po prostu nieestetyczne. W drugim – końcówka wkrętu wejdzie za daleko i będzie dostrzegalna gołym okiem. Zalecamy mocowanie pierwsze konfirmatu zaplanować co najmniej na 4-5 cm od krawędzi płyty. Otwory warto zaplanować co 15-20 cm. Najlepiej, jeśli wkręt celuje w sam środek płyty, gdyż w tym miejscu zazwyczaj występują rzadsze wióry. Dzięki temu doskonale “wgryziemy się” w płytę, a wykonane przez nas połączenie meblarskie będzie trwałe i solidne.

Wskazówka!
Często dla zamaskowania niedoskonałości po montażu konfirmatów stosuje się zaślepki samoprzylepne. Jest to ciekawe i powszechnie zalecane rozwiązanie.

Montaż konfirmatów – co jeszcze warto wiedzieć?

W zależności od ich zakończeń, konfirmaty wkręcamy za sprawą klucza imbusowego lub krzyżowego. Najbardziej zalecane i najwygodniejsze jest jednak użycie wkrętarki. Warto pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można konfirmatów wbijać młotkiem! Należy również dobrać jak najodpowiedniejszą końcówkę wkrętarki lub klucz idealnie pasujący do główki konfirmatu. Dzięki temu montaż konfirmatów będzie bezpieczny, a klucz lub końcówka wkrętarki oraz same konfirmaty nie ulegną uszkodzeniu. Jak widzisz, konfirmaty to bardzo przydatne akcesoriów, które pozwoli Ci nie tylko na montaż, ale też naprawdę mebli. Dzięki temu poradnikowi wiesz już, co to jest konfirmat, jakie wiertło do tych śrub montażowych wybrać i… jak go używać.