Jakie spodnie robocze kupić?

Jakie spodnie robocze kupić?
Na rynku znajdziesz szeroki wybór odzieży roboczej, w tym spodni. Przed podjęciem decyzji o zakupie zastanów się do czego potrzebne Ci są spodnie robocze – musisz się zaopatrzyć w nie do pracy czy będą Ci służyć przy remoncie mieszkania lub w pracach domowych? Czy mają to być profesjonalne czy po prostu wygodne spodnie robocze? Od tego zależeć będzie ich jakość, wygląd oraz funkcjonalność np. dodatkowe kieszenie. Warto zwrócić też uwagę na warunki pracy oraz porę roku.

Najlepsza odzież robocza – co wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie spodnie robocze kupić?


Spodnie robocze powinny być praktyczne, trwałe i wygodne zarazem. Najbardziej powszechnie wybierane są spodnie do pasa np. spodnie monterskie z duża ilością kieszeni oraz dodatkowym wzmocnieniem na kolanach lub z kieszeniami odpinanymi, zapewniającymi wygodę przy pracach na wysokościach. Jednak na rynku możemy spotkać także krótkie spodnie lub ogrodniczki. Wszystko zależy od tego, do jakiej pracy ich potrzebujesz, co determinuje ich wygląd czy funkcjonalność. Dobre spodnie robocze powinny wygodne, odporne na zniszczenia (rozdarcia, przecięcia przez maszyny) czy zabrudzenia. Warto szukać sklepów, które oferują ubrania robocze dobrej jakości.

Czy wiesz, że odzież BHP na metce powinna mieć wymieniony skład materiału? Często te informacje znajdziesz także w parametrach technicznych konkretnej oferty.

Jakie spodnie robocze kupić?

W przypadku spodni roboczych na jakości nie powinno się oszczędzać. Spodnie powinny być wykonane z odpowiedniej tkaniny np. bawełny, która przepuszcza powietrze i można ją prać w wysokich temperaturach. Dobrze sprawdzi się w pracach ślusarskich lub spawalniczych. Pamiętaj jednak, że nie jest wodoodporna. Jeśli w pracy masz kontakt z wodą, lepsza będzie mieszanka bawełny i poliestru, która nie chłonie wody lub nie w takim stopniu jak sama bawełna, będzie też bardziej wytrzymała. Nie do zdarcia są tkaniny typu rip stop. Z kolei, większą elastyczność czyli mniejsze ograniczenie ruchów zapewniają tkaniny z dodatkiem elastanu bądź strechu. Może się zdarzyć tak, że na danym stanowisku pracy wymagane są określone normy dotyczące odzieży roboczej. Tak dzieje się np. przy pracy z elektroniką. Zwróć również uwagę na rodzaj szwów oraz na to, czy są dodatkowo wzmocnione (podwójnie bądź nawet potrójnie).

Ważna jest również gramatura spodni roboczych. Im wyższa, tym spodnie są grubsze. Pamiętaj o tym, gdy dostosowujesz swój wybór do pory roku. Latem lepiej sprawdzą się cieńsze i krótkie spodnie, oczywiście przy założeniu, że są zgodne z obowiązującymi normami w Twojej pracy. Zimą możesz również zwrócić uwagę na to, czy spodnie są ocieplane oraz czy potrzebna Ci będzie także bielizna termiczna np. kalesony. Jeśli potrzebujesz spodni, które będą się dobrze trzymały podczas pracy w różnych pozycjach np. podczas schylania, dobrze sprawdzą się w tym przypadku spodnie z szelkami.

Rozmiary spodni męskich roboczych – jak dobrać właściwy rozmiar?

Ważna jest także odpowiednio dopasowana rozmiarówka spodni roboczych. Spodnie powinny przylegać do ciała tak, by się nie zsuwały, ale muszą być również luźne na tyle, by nie ograniczać ruchów. W sklepach znajdziesz nawet bardzo duże rozmiary spodni roboczych. Koniecznie zmierz się dokładnie. Możesz mierzyć się w ubraniu, ważne, by było lekkie. Nie zostawiaj luzu. Wzrost mierzy się od czubka głowy aż do podeszwy stopy. Pamiętaj, by stać wówczas na płaskiej powierzchni, prosto, a stopy mieć złączone. Obwód pasa zmierz w swobodnej pozycji, obejmując taśmą talię w najwęższym miejscu. Obwód bioder również zmierz w pozycji stojącej, w najszerszym miejscu, obejmując miarką miednicę w połowie wysokości pośladków. Gdy sprawdzasz rozmiary kombinezonów roboczych i potrzebny jest Ci również obwód klatki piersiowej, poproś o pomoc drugą osobę. Stań swobodnie z opuszczonymi ramionami. Obejmij klatkę piersiową miarką w najszerszym miejscu, na wysokości sutków.

Jakie spodnie robocze kupić?

Czy kolor spodni roboczych ma znaczenie?

Większość sklepów oferuje spodnie robocze w rozmaitych kolorach – stonowanych ciemniejszych przez khaki po odzież odblaskową. Jeśli na Twoim stanowisku pracy np. w pracach drogowych potrzebne są spodnie ostrzegawcze, powinieneś zaopatrzyć się w takie spodnie, które będą spełniać normy widoczności – tzw. HI-VIS (z ang. od high visibility – bardzo dobra widoczność) – pomarańczowe lub seledynowe, często z dodatkowymi odblaskowymi paskami. Często wybierany jest żółty kolor ratowniczy, który jest widoczny z dużej odległości.

Czy wiesz, że czarne wstawki w odzieży odblaskowej służą temu, by mniej się brudziły w miejscach, które są na to szczególnie narażone? Występują najczęściej na kolanach i udach, ale również w postaci tylnych kieszeni. Z kolei, żółte elementy zapewniają dobrą widoczność. Zwykle spotykane są na nogawkach lub w formie szlufek pasków czy klap kieszeni