Jakie są zalety i wady płyt gipsowo-kartonowych?
Płyty karton-gips to chętnie wykorzystywany materiał budowlany. Służą m.in. do wznoszenia ścian działowych w suchej zabudowie, tworzenia sufitów podwieszanych i innych konstrukcji budowlanych. To także dobra alternatywa dla tynków. Poznaj główne zalety i wady płyt g-k.
Płyty karton-gips – zalety
Wśród głównych zalet płyty karton-gips wymienia się przede wszystkim łatwość pracy z materiałem. Szybki i nieskomplikowany montaż płyty g-k wynika z różnych parametrów – np. możliwości łatwego cięcia czy szlifowania, ale i ich lekkości. Ile waży płyta g-k? Najlżejsze egzemplarze, np. o wymiarach 600 x 1200 x 12,5 mm, mają około 5-6 kg/m². Przykładem jest popularna płyta gipsowo-kartonowa standardowa Norgips 600x1200x12,5 mm GKB typ A, która waży 5,5 kg. Większe płyty mają nawet do 9 kg/m² wagi. Tego typu rozwiązanie nie obciąża więc dodatkowo stropu.
Warto dodać, że użycie płyt gipsowych pozwala szybko zaaranżować dużą przestrzeń. Wiąże się to z ich optymalną powierzchnią. Ile metrów kwadratowych ma standardowa płyta karton-gips? W ofercie dostępne są zarówno modele mniejsze – o powierzchni 0,7-1 m² (np. model płyta gipsowo-kartonowa ogniotrwała Norgips 600 x 1200 mm, która ma 0,7 m² powierzchni), ale i większe – 2-4 m², np. płyta gipsowo-kartonowa standardowa Norgips 1200 x 2000 mm (2,4 m²) czy płyta gipsowo-kartonowa impregnowana Siniat Smart 1200 x 3000 mm (3,6 m²).
Co ważne, płyta karton-gips wykazuje też wysoką wytrzymałość. Wybudowane w tej technice ściany czy inne elementy architektury wnętrza można bez problemu obciążać, wieszać na nich półki, montować meble itp. Umożliwia to dowolną aranżację przestrzeni obudowanych tym materiałem.
Kolejnym atutem rozwiązań karton-gips jest ich cena. Ile kosztuje m² płyty karton-gips? Obecnie ceny zaczynają się już od ok. 24 zł/m². Płyty gipsowe są więc dość tanie, łatwe w montażu, a przy tym odpowiednio wytrzymałe, stąd ich wybór jest zazwyczaj wyjątkowo opłacalny.
Co ważne, pracę z płytą g-k można przeprowadzać o każdej porze roku. Płyty, nazywane też suchymi tynkami, są materiałem ekologicznym i doskonale gładkim – montaż na ich powierzchni płytek, malowanie farbą, a nawet oklejanie tapetą nie stanowią więc żadnego problemu. Płyty g-k wytłumiają, ocieplają i doskonale wyrównują powierzchnię, dzięki czemu praca daje natychmiastowe efekty.
Walorem jest także duża dostępność płyt g-k. W ofercie Bricoman można je zamówić przez internet lub kupić stacjonarnie w markecie budowlanym.
Typowa płyta g-k wykonana jest gipsu, który okryty jest warstwą kartonową. Jeśli szukasz rozwiązań, które są dodatkowo odporne na działanie wody – wybierz płyty g-k zielone typu H2. Zazwyczaj są one dodatkowo impregnowane i polecane do użycia w pomieszczeniach okresowo narażonych na podwyższone działanie wilgoci (nawet do 85%) jak łazienka. Przykładem jest płyta gipsowo-kartonowa impregnowana Norgips w cenie 31,92 zł/m².
Płyta karton-gips – wady
Główne zalety płyty karton-gipsowej – cena, wytrzymałość, lekkość, łatwość montażu – sprawiają, że materiał jest chętnie wybierany do wykończenia pomieszczeń. Rozwiązania te mają jednak też wady.
Najczęściej wymienia się podatność płyty gips na uszkodzenia mechaniczne. Pomimo dużej wytrzymałości gipsu, o której wspominaliśmy wcześniej, nie jest on niestety odporny na uderzenia czy zarysowania. Tzw. płyta rigips może szybko ulec wgnieceniu, pęknięciu czy innemu uszkodzeniu powierzchni. Na szczęście ewentualna wymiana płyty kartonowo-gipsowej jest łatwa, szybka i tania.
Kolejnym minusem rozwiązania jest wysoka podatność na wilgoć. Mimo że niektóre materiały mają właściwości wodoodporne, warto pamięć, że długotrwała ekspozycja na wodę może powodować odkształcenia, niszczenie, a przede wszystkim pęcznienie. W dłuższej perspektywie doprowadzi to do trwałego uszkodzenia płyty i konieczności jej demontażu.
Dla wielu osób minusem są także wymiary płyty g-k wraz z montażem. Tego typu rozwiązanie zajmuje bowiem więcej miejsca niż zastosowanie tradycyjnego tynku. Dotyczy to szczególnie płyt g-k, które układane są na dodatkowym stelażu. W przypadku wąskich lub małych powierzchni może to mieć kolosalne znaczenie. Stelaż to także dodatkowy wydatek. Ile kosztuje stelaż do płyty gipsowej? Cena profili zaczyna się od kilkunastu złotych za sztukę.
Wśród rozwiązań alternatywnych dla tzw. płyty rigips, polecamy przede wszystkim tradycyjne tynki. Niestety praca z nimi – w przeciwieństwie do rozwiązań gipsowo-kartonowych – jest typową pracą na mokro. Ciekawą opcją są także wytrzymałe płyty z rdzeniem z polistyrenu ekstrudowanego XPS (np. płyta budowlana do zabudowy DO IT Ultrament). Na rynku dostępne są też m.in. płyty gipsowo-włóknowe, cementowo-włóknowe czy jednorodne w przekroju płyty cementowe.
Dostępne w ofercie Bricoman rodzaje i wymiary płyt gips-karton pozwolą Ci wybrać materiały idealne do Twojego wnętrza. Ważna zaleta płyty g-k – cena – również nie zaskoczy Cię podczas remontu. Postaw na jakościowe materiały – ciesz się szybką i efektywną pracą we własnym domu!
Validate your login