Jakie są odnawialne źródła energii?
Alternatywne źródła energii, które są odnawialne, to m.in. energia wiatrowa, słoneczna, wodna, geotermalna czy biomasy. Sprawdź, co to są alternatywne źródła energii, jak wyglądają w Polsce i do czego OZE są potrzebne w codziennym życiu. Co zamiast węgla i ropy naftowej?
Alternatywne źródła energii
Energia potrzebna jest wszędzie. Dzięki niej pracują maszyny, fabryki, przemysł, rolnictwo i funkcjonują gospodarstwa domowe. Niestety dostęp do surowców energetycznych, takich jak węgiel kamienny lub brunatny, wszystkie ciekłe źródła energii (ropa naftowa, gaz ziemny), jest coraz droższy, a przy tym sprzyja degradacji środowiska. Jednym ze sposób na powstrzymanie katastrofy ekologicznej staje się energia alternatywna, czyli odnawialne źródła energii. Odnawialne alternatywne źródła energii to te, które mają zdolność do odnawiania się i mogą być wykorzystywane wielokrotnie.
Alternatywne źródła energii odnawialnej to:
Energia wiatru – wiatr to jedno z podstawowych alternatywnych źródeł energii. Zasila on specjalne turbiny wiatrowe, które lokuje się na lądzie lub na zbiornikach wodnych.
Energia słoneczna – energia pozyskiwana jest poprzez instalacje fotowoltaiczne. To jedno z popularniejszych źródeł energii odnawialnej w Polsce.
Energia wodna – do źródeł odnawialnych w Polsce zalicza się też energię wytwarzaną z wody przez elektrownie wodne. Do wad należy niestety duża emisyjność metanu.
Energia geotermalna – energia oparta na wodzie pochodzącej spod powierzchni Ziemi. Do jej pozyskania wykonuje się liczne odwierty.
Energia biomasy – substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (istniejące już odpady) są przetwarzane na paliwa stałe, płynne lub gazowe.
Jaki procent stanowią odnawialne źródła energii w Polsce?
Jaki jest procent OZE w Polsce? Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł w Polsce 15,62%. Warto porównać te dane z udziałem OZE w latach wcześniejszych. Od 2019 do 2021 roku w Polsce udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto utrzymywał się na poziomie powyżej 15%. Wyjątkiem był rok 2018, gdy do osiągnięcia 15% zabrakło bardzo niewiele – wynik to 14,94%. W latach 2009-2017 udział alternatywnych źródeł energii w Polsce wahał się pomiędzy 8,68% a 11,88%.
Warto dodać, że zwiększający się udział energii odnawialnej w Polsce to m.in. zasługa konkretnej dyrektywy unijnej, która obliguje państwa członkowskie do poprawy w zakresie pozyskiwania zielonej energii. Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce miał wynieść do 2020 roku właśnie minimum 15%. W 2030 roku ma osiągnąć 23%.
W jaki sposób możemy pozyskać energię alternatywną w domu? Źródła energii w Polsce
Każdy z nas może przyczynić się do zrównoważonego wytwarzania i korzystania z energii w Polsce. Przykłady alternatywnych źródeł energii to m.in.:
Instalacja kolektorów słonecznych – do ogrzania wody użytkowej w domu wykorzystuje się energię z promieniowania słonecznego. Dzięki kolektorom słonecznym nie trzeba spalać węgla czy gazu, aby osiągnąć ten sam efekt.
Instalacja paneli fotowoltaicznych – inną metodą pozyskiwania energii ze Słońca są instalacje fotowoltaiczne. To doskonałe alternatywne źródła energii elektrycznej, dzięki którym można oszczędzić na rachunkach za prąd.
Kotły na biomasę – biomasa to nic innego jak paliwa pochodzenia roślinnego, których spalanie zapewnia neutralny bilans CO2. W procesie spala się drobne kawałki drewna, sprasowane trociny (pellet), słomę czy ziarna zbóż.
Pompy ciepła – urządzenia, które pozyskują energię z gruntu, wody lub powietrza. Można nimi ogrzewać dom lub wodę użytkową.
Dlaczego warto stosować odnawialne źródła energii? Wady i zalety
Zalet odnawialnych źródeł energii jest naprawdę sporo. Po pierwsze, OZE są bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne i w końcowym rozrachunku bardziej ekonomiczne niż tradycyjne źródła energii, jak węgiel czy gaz. Po drugie, zaletą energii odnawialnej jest po prostu odnawialność jej źródeł. Wydobycie paliw kopalnych jest ograniczone, zaś dostęp do wiatru czy promieni słonecznych – teoretycznie nie. Po trzecie, OZE są bardzo wydajne i można z nich korzystać w różny sposób. Przydomowe panele słoneczne czy pompy ciepła to świetna alternatywa dla wysokoemisyjnych pieców węglowych. Udział OZE w Polsce będzie na pewno rosnąć, ponieważ technologie mają coraz lepszą wydajność i z czasem będą coraz tańsze.
Po czwarte, odnawialne alternatywne źródła energii wytwarzane są lokalnie. Tym samym nie trzeba zużywać dodatkowej energii i emitować więcej gazów cieplarnianych do ich transportu. Do wad odnawialnych źródeł energii zalicza się wysokie koszty montażu instalacji oraz długi okres zwrotu inwestycji. Niestety rozwiązania korzystają z naturalnych źródeł, często są więc zależne od pogody. Podsumowując, w Polsce dominuje energia z węgla brunatnego (szacuje się, że to aż 70%), ale coraz chętniej inwestujemy w odnawialne źródła energii. Montaż pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych przestał kojarzyć się z technologią przyszłości. To energia, z którą powoli zaprzyjaźniają się Polacy.
Validate your login