Jakie parametry powinno mieć dobre okno balkonowe?
Okno balkonowe jest odpowiedzialne za dopływ ciepła, światła i powietrza do pomieszczenia, ma także za zadanie izolować nas od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Planując przestrzeń domu lub mieszkania, warto wiedzieć, jakie parametry powinno mieć odpowiednie okno balkonowe. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Dobre okno balkonowe, czyli jakie? Na te parametry warto zwrócić uwagę
Przy wyborze okna balkonowego warto zwrócić uwagę na konkretne, wskazywane przez specjalistów, parametry. To właśnie te wskaźniki pomogą nam w wyselekcjonowaniu dobrego okna balkonowego, które przede wszystkim będzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.
Wybierając okno balkonowe do naszego wnętrza – czy będzie to dom, czy też mieszkanie – warto w głównej mierze zwrócić uwagę na takie parametry jak:
- sposób otwierania okna balkonowego;
- materiał, z którego zostało wykonane;
- rodzaj wnętrza, w którym zostanie zamontowane.
Okno balkonowe a prawo budowlane. Co należy wiedzieć?
Poza wymienionymi wyżej parametrami, których wybór zależy od naszych preferencji oraz tego, gdzie konkretnie chcemy zamontować okno balkonowe, jest jeden element wspólny dla wszystkich propozycji dostępnych na rynku. Warunkuje go polskie prawo budowlane, dostosowane do szczegółowych wymogów Unii Europejskiej.
Zgodnie z odpowiednimi zapisami prawnymi, współczesne wnętrza mieszkalne powinny cechować się wysokim czynnikiem energooszczędności, tj. powinnyśmy zużywać jak najmniej wody, celem ogrzania domu bądź mieszkania. Z budynku nie może uciekać zbyt wiele ciepła – za co odpowiedzialne jest m.in. dobre okno balkonowe.
Według najnowszych przepisów w omawianym zakresie, funkcjonujących od 2021 roku, okno balkonowe, ale także okno zwykłe, musi być wyposażone w konkretny tzw. współczynnik przenikania ciepła. Wynosi on dokładnie Uw= 0,9 W/(m²·K). Tylko okno balkonowe o takim parametrze będzie dobre, funkcjonalne i przede wszystkim – zgodne z zapisami prawnymi.
Okno balkonowe a sposób otwierania
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów okien balkonowych, podstawowym ich wyróżnikiem będzie sposób otwierania. Przez wzgląd na ten parametr wyróżniamy następujące rodzaje okien balkonowych:
Okno balkonowe rozsuwane – potrafi być szerokie na niemal 2,5 m. Jednocześnie nie potrzebuje znacznej przestrzeni do instalacji i codziennego funkcjonowania. Zaletą tego typu okna balkonowego jest to, że znacząco powiększa wnętrze optycznie.
Okno balkonowe uchylne – przez wzgląd na bezpieczeństwo, ten rodzaj okien balkonowych znakomicie sprawdza się w mieszkaniach i apartamentach usytuowanych na wysokich piętrach oraz w pokojach, w których mieszkają i często przebywają dzieci.
Okno balkonowe uchylno-przesuwne – występuje najczęściej w postaci jednego skrzydła o szerokości nieprzekraczającej 1,5 m, dzięki czemu idealnie mieści się w mniejszych pomieszczeniach, zapewniając jednocześnie spory dostęp światła.
Okno balkonowe rozwierno-uchylne – jak sama nazwa wskazuje oferuje dwojaki, uniwersalny i najczęściej spotykany obecnie sposób otwierania. Sprawdzi się nawet w mieszkaniu o niewielkim metrażu.
Okno balkonowe otwierane na zewnątrz – to rodzaj okna, który wykonywany jest przeważnie na indywidualne zamówienie. Wymaga sporo przestrzeni, dlatego otwierane na zewnątrz okna balkonowe znajdziemy głównie na przestronnych tarasach.
Okno balkonowe składane, inaczej harmonijkowe – sprawdza się najlepiej w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ to sposób otwierania, który oferuje najwięcej oszczędności przestrzeni.
Drzwi balkonowe – z jakiego materiału powinny być wykonane?
Kolejny ważny parametr w przypadku okien balkonowych, to materiał, z którego wykonuje się ten rodzaj produktu. Z tego względu wyróżniamy następujące rodzaje okien:
- Okno balkonowe PCV – rodzaj wykonany z tworzywa sztucznego jest najpopularniejszy. Decyduje o tym przede wszystkim cena, a także bezproblemowy sposób czyszczenia i konserwacji: okna PCV balkonowe nie wymagają właściwie większych starań w tym zakresie.
- Okno balkonowe z drewna – wysoka wytrzymałość, znakomite współczynniki termoizolacyjne, a także względy estetyczne – to niewątpliwe zalety tego rodzaju okna balkonowego. W przeciwieństwie do okna z tworzywa, wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych.
- Okno balkonowe z aluminium – jest to okno charakteryzujące się znaczną lekkością oraz sztywnością, co gwarantuje największą wytrzymałość ze wszystkich dostępnych na rynku rodzajów okien balkonowych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rodzaj, który w cenniku okien plasuje się zdecydowanie najwyżej.
Okno balkonowe a rodzaj wnętrza. Tym się warto kierować
Rodzaj wnętrza, w którym chcemy zainstalować okno balkonowe, to następny parametr, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem tego właściwego. Należy zastanowić się, jakie cechy pod kątem wnętrza powinno posiadać dobre okno balkonowe, na które się zdecydujemy.
Dobierając okno balkonowe do pokoju dziecięcego, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Być może warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak klamka na zamek czy moskitiera.
W przypadku wyboru okna balkonowego do salonu, na pewno weźmiemy pod uwagę przede wszystkim estetykę oraz metraż. Pamiętajmy też, że okno balkonowe w centralnym punkcie będzie często otwierane i uchylane, zatem warto postawić na rodzaj, którego sposób otwierania będzie łatwy i najlepiej dostosowany do budynku i samego wnętrza.
Funkcjonalność to cecha, która będzie nam przyświecać przy wyborze okna balkonowego do kuchni. Takie okno daje nam dostęp światła i świeżego powietrza podczas gotowania. Okno balkonowe w kuchni musi otwierać się sprawnie i wygodnie, zapewniając przy tym sprawną wentylację wnętrza.
Standardowe wymiary okien – jakiej wielkości drzwi są najczęściej spotykane?
Standardowe wymiary okien balkonowych? Określone są w normie branżowej BN–85/7153–02, która została opracowana dla producentów okien PCV. Wpisane jest w nią kilkadziesiąt typowych rozmiarów okien balkonowych oraz elewacyjnych. Podstawowe wymiary okien balkonowych to:
- okna jednoskrzydłowe: 865 mm x 2095 mm, 865 mm x 2195 mm, 865 mm x 2295 mm;
- okna dwuskrzydłowe: 1465 × 2085 mm, 1465 × 2185 mm, 1465 × 2285 mm, 1765 × 2085 mm, 1765 × 2185 mm, 1765 × 2285 mm.
Wybór okna balkonowego w oparciu o wymienione wyżej czynniki nie powinien stanowić większego problemu. Wiedząc szczegółowo, jaki sposób otwierania będzie dla nas najlepszy, który z dostępnych na rynku materiałów preferujemy oraz gdzie będzie instalowane okno – z łatwością podejmiemy najlepszą decyzję.
Validate your login